Cuma , 29 Mayıs 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Yandaşa vergi ayrıcalığı
Yandaşa vergi ayrıcalığı

Yandaşa vergi ayrıcalığı

AKP hükümeti, muhalif şirketlere, ardı ardına vergi müfettişi gönderirken, Maliye Bakanlığı, hükümete yakın şirketlere vergi incelemeleri konusunda örtülü olarak dokunulmazlık getirdi. Yapılan düzenleme ile, kimliğini açıklamayan ihbarcıların vergi ihbarları değerlendirmeye alınmayacak. Ayrıca, her ihbarda veri incelemesi konusu olmayacak. Bu da vergi incelemesine tabi tutulmayan hükümete yakın medya şirketlerine, “ihbar dokunulmazlığı” sağlayacak.

 

 

17 Aralık sürecinde muhalif şirketlere yönelik, isimsiz imzasız ihbar mektupları ile vergi incelemesi başlatan Maliye Bakanlığı’nın, isimsiz ihbarları değerlendirme kararı tartışma konusu oldu. Bakanlık, bir süre önce, TC numarası ve isim bilgileri olmayan ihbarları değerlendirmeye alınmamasını kararlaştırdı. Ayrıca, Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı’nda, ihbar değerlendirme komisyonu oluşturularak, ihbarların ön incelemeye tabi tutulması uygulamasına geçildi. İhbarlarla ilgili yapılan değişiklikler, mükelleflerin haklarını korumak için yapıldığı düşünülerek olumlu bulundu.

 

MUHALİFLER TAKİPTE 

 

Ancak, geçen zaman içindeki uygulamalar, ihbar yönergesinde yapılan değişikliğin daha çok hükümete yakın şirketlere dokunulmazlık sağlamaya yönelik olduğunu ortaya koydu. Maliye Bakanlığı kaynakları, 17 Aralık sürecinde muhalif tüm şirketler hakkında vergi incelemesi başlatıldığını hatırlatarak, inceleme yapılmayan şirketlerin hükümete yakın kuruluşlardan oluştuğunu kaydettiler. Dolaysıyla, düzenlemenin bu tür şirketlerin içinden yapılacak ihbarların önüne kesmek olduğunu öne sürdüler. Yetkililer, değerlendirme komisyonu üyelerinin de hükümete yakın bürokratlardan oluştuğuna dikkat çekerek, hükümete yakın şirketlerle ilgili gelen ihbarların komisyon aracılığı ile de markaja alındığını iddia ettiler.

 

HÜSEYİN ÖZAY

Etiketler: