Perşembe , 21 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » Yargıtay’dan Kombassan’a: Dürüst ol
Yargıtay’dan Kombassan’a: Dürüst ol

Yargıtay’dan Kombassan’a: Dürüst ol

Yargıtay 11’inci Hukuk Dairesi, yurtdışında yaşayan vatandaşlardan ‘helal kazanç’ vaadiyle para toplayan İslami holdinglerden Kombassan’ın, her an ödemeyi taahhüt ettiği halde topladığı paraları ‘yatırım tarihine göre zamanaşımı süresinin dolduğu’ gerekçesiyle ödememesinin dürüstlük kuralı ile bağdaşmadığına hükmetti.

Aykut Küçükkaya’nın Cumhuriyet‘te yer alan haberine göre, iki Kombassan mağdurunun açtığı dava, Bakırköy 5’inci Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından ‘zamanaşımına’ uğradığı gerekçesiyle reddedildi. Ancak Yargıtay 11’inci Hukuk Dairesi yerel mahkemenin bu kararını mağdurlar yararına bozdu.

Yargıtay, zamanaşımı temelli kararı bozarken, ‘Faizin haram olduğu kavramından hareketle yurtdışında topladığı paralarla Türkiye’de çok büyük yatırımlar yapacağını, yatırımcılarına kâr payı vereceğini, yatırdıkları parayı istediği an geri ödeyeceğini’ reklamlarla taahhüt eden Kombassan’ın bu iddiasını gerçekleştirmediğine dikkat çekti.

Faizin haram olduğunu ve bu yüzden toplanan paralardan kar payı vereceğini duyuran Kombassan’ın savunmasının dürüstlükle bağdaşmadığı belirtilen kararda şöyle denildi:

“Davacı taraf da davada bu nedenle davalı şirketlere para verildiği iddiasındadır. Yukarıda yapılan özetten de anlaşılacağı üzere davalı taraf davada bir yandan davacıların davalı şirketlerin ortağı olduğunu bildirirken, diğer yandan yatırılan paranın istendiği an geri alınabileceğine inandırılıp, güven telkin edilen ve yurtdışında yatırdığı parasını alamayacağının anlaşılması üzerine işbu davayı açtığı ileri sürülen davacılara karşı, paranın yatırılış tarihine göre zamanaşımı süresinin dolduğunu savunmaktadır.Bu şekilde zamanaşımı def’inin ileri sürülmesinin dürüstlük kuralı ile bağdaşır bir tutum olmadığı açıktır.”

Etiketler: