Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » Yürütmeyi durduran çifte yargı kararı var… Ama sahildeki otel açılıyor
Yürütmeyi durduran çifte yargı kararı var… Ama sahildeki otel açılıyor

Yürütmeyi durduran çifte yargı kararı var… Ama sahildeki otel açılıyor

Samsun’da yapımı tartışma konusu olan, Mimarlar Odası tarafından imar mevzuatına aykırı olduğu iddiasıyla yargıya taşınan ve iki kez yürütmeyi durdurma kararı verilen 5 yıldızlı Sheraton Oteli 14 Şubat’ta hizmete açılıyor.

150 milyon dolarlık yatırım ile gerçekleştirilen otelin 221 odası bulunuyor.

Samsun İlkadım İlçesi Fener Plajı yanında, Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları (DLH) Müdürlüğü’nün kullandığı kamuya ait araziye 2012 yılında Sheraton Oteli’nin inşaatına başlandı. Önce 160 metre yükseklikte olan otel binası inşaatı daha sonra 115 metreye düşürüldü.

TMMOB Mimarlar Odası Samsun Şubesi, otel projesinin imar mevzuatına aykırılık içerdiği belirtilerek Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na gerekçeli görüş sundu. Sonuç alamayan Mimarlar Odası Samsun Şubesi yürütmeyi durdurma istemiyle Samsun 1’inci İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

YARGININ DURDURMA KARARINA RAĞMEN YAPIMI SÜRDÜ

Mahkeme 5 Eylül 2013 tarihinde inşaatla ilgili olarak ‘Şehircilik ve planlama ilkelerine aykırı olduğu, sahilde emsal oluşturarak kötü örnek teşkil edeceği’ gerekçesi ile yürütmeyi durdurma kararı verdi. Aynı yıl Ekim ayında da Bölge İdare Mahkemesi kararı onadı.

Yargı kararına rağmen yapımı devam eden Sheraton Oteli, 14 Şubat’ta hizmete girecek. Tanrıverdi Holding tarafından 150 milyon dolar yatırımla inşa edilen 5 yıldızlı otelin 221 odası bulunuyor.

Yaprak KOÇER/SAMSUN, (DHA)

 

Etiketler: