Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Ekonomi » ‘Yüzde 6 büyüme hedefliyoruz’
‘Yüzde 6 büyüme hedefliyoruz’

‘Yüzde 6 büyüme hedefliyoruz’

Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP iktidarında ekonomide yüzde 5 enflasyon ve yüzde 6 büyüme hedeflendiğini söyledi

 

İstanbul 1. bölgedeki seçim çalışmalarını sürdüren CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, her işin başının büyüme olduğunu bu nedenle yaşanabilir bir ülke hukuk ve demokrasiye öncelik vereceklerini söyledi. “CHP iktidarında en az yüzde 6 büyüyen, enflasyonun yüzde 5’lere indiği yaşanabilir bir Türkiye yaratacağız” diyen Hamzaçebi hedeflerini şöyle sıraladı:

 

ÖNCELİK HUKUKTA

 

“Dört ayaklı stratejimizin öncelikli birinci maddesi hukuk ve demokrasidir. Hukuk ve demokrasinin üzerinde de en az yüzde 6 büyüyen bir ekonomi iklimi yaratacağız. Bunun ön şartları güven ve istikrardır. Türkiye 2008’den beri yüzde 3 ortalama ile büyüyor. Yüzde 3 büyüme ile istihdam ve istikrarı sağlayamayız. Bugün istikrarı destekleyecek bir ekonomik büyüme yoktur. Bu nedenle 3 milyon aile yoksulluğun pençesinde yaşam mücadelesi vermektedir. 2008 yılından bu yana Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin bile büyüme oranı Türkiye’nin üzerindedir. Türkiye’nin büyüme oranı ortalama 3’lerde iken Irak, israil, Mısır, Cezayir ve Fas’ın büyüme oranı 3,8’dir. Bu ülkelerde darbe, savaş ve her türlü istikrarsızlık var ama buna rağmen büyüme oranı Türkiye’nin üzerindedir. Ekonomik mantığa ters olgular yaşanıyor. Cari açık düşerken dolar kuru da yükseliyor. Oysa diğer ülkelerde bunun tersi oluyor. Bütün bunları bir dengeye oturtmak gerekir. Mali disiplin iktidarımızda en çok gözeteceğimiz unsurdur. Çift haneleri zorlayan bir enflasyon ile piyasanın endişeleri ortadan kalkmaz. Biz enflasyonu yüzde 5’lere indireceğiz. Bir ekonominin en önemli unsuru güvendir. Önceliğimiz piyasaya bu güveni vermek olacaktır.

 

VAATLERİMİZİ KURUŞU KURUŞUNA HESAPLADIK

 

Seçim vaatlerimizin kaynağını uzman kadrolarımız kuruşu kuruşuna hesapladı. Vaatlerimizin toplam maliyeti 149 milyar değil, 57 milyar liradır. Kredi kartı borcu faizini silmenin, kamudaki taşeronu bitirmenin, 800 bin kişiye iş garantili eğitim vermenin bütçeye hiçbir maliyeti yoktur. Ekonomide işlerin nasıl olduğunu en iyi esnafın durumu ile tahlil edersiniz. 2008’den bu yana esnafın durumu kötüye gidiyor. Esnafa bir yıl boyunca ödediği vergi ve primler kadar faizsiz kredi olanağı sağlayacağız.”

 

TARAF/ANKARA

 

Etiketler: