Salı , 5 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: 1 mayıs

Etiket Arşivi: 1 mayıs

Erdoğan’a hakaret iddiasıyla gözaltına alınan 13 kişi serbest

Cumhurbaskanina hakaretten 13 kisi goz altina alindi

  Mersin’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinliklerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettikleri iddiasıyla gözaltına alınan ve akşam saatlerinde adliyeye sevk edilen içlerinde Mersin Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Mehmet Antmen’in de bulunduğu 13 kişi, Cumhuriyet Savcısı tarafından tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.   Hakim karşısına çıkan 13 kişi, adli denetim kararıyla serbest bırakıldı. DHA   Devamını Oku »

  • Tweet

Çağlayan’daki protestocu avukatlara polis müdahalesi

Caglayan'da 1 Mayis gozaltilari icin eylem

1 Mayıs’taki gözaltıları protesto için Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı içinde eylem yapan bir grup avukata, polis müdahale etti. Polis, adliyenin içinde müdahale ettiği grubu kalkanlarla iterek dışarı çıkardı. Yaşanan arbede sırasında yere düşenler oldu. Avukalar daha sonra adliyenin C kapısının önüne çıkarak basın açıklaması yapmak istedi ancak polisler buna izin vermedi. Çok sayıda Çevik Kuvvet ekibi adliye önüne etten duvar ... Devamını Oku »

  • Tweet

1 Mayıs gözaltılarını protesto eden gruba polisten sert müdahale

polis

Polis Çağlayan Adliyesi önünde 1 Mayıs’ta gözaltına alınanların ailelerini de darp etti. Saat 12.00 sıralarında adliye içinde avukatlara saldıran polisin 17.20 sıralarında yaptığı ikinci saldırıda gözaltılar olduğu öğrenildi. CNN Türk’ün canlı yayında aktardığı saldırıda, polisin yakaladığı kişileri sert biçimde darp ettiği görüldü. AVUKATLARA SALDIRI 1 Mayıs gözaltılarını protesto için Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda eylem yapan avukatlara polis saldırdı. Avukatlar kalkanlarla ... Devamını Oku »

  • Tweet

1 Mayıs raporu: Akıl hastasına gözaltı, kadınlara çıplak arama

polis

Adalet için Hukukçular grubu, 1 Mayıs’ta yaşanan hak ihlallerine ilişkin ön rapor hazırladı. İç Güvenlik Yasası’nın kabulüyle birlikte bu yılki müdahalenin daha sert olduğu, hak ihlallerinin arttığı vurgulanan raporda raporlu akıl hastasına gözaltıdan, kadınlara çıplak aramaya, araçda gözaltındakileri döverek gezdirip kayıt altına almadan bırakmalara kadar pek çok ihlal iddiası dile getirildi. Ali Dağlar’ın Hürriyet’te yer alan haberine göre rapor şöyle: ... Devamını Oku »

  • Tweet

1 Mayıs kardeşliği

mayıs

İstanbul Şişli’deki 1 Mayıs gösterilerinde TOMA’nın ıslattığı öğretmen Hasan Çağın’a, meslektaşı Mehmet Emre Ülkü çıkarıp gömleğini verdi. Ülkü’nün gömleğinin cebinde unuttuğu 150 TL’yi fark eden Çağın, Twitter’dan onu buldu. İkili buluştu ve Çağın eylem arkadaşına parayı iade edip teşekkür etti. .   İki öğretmen Hasan Çağın ve Mehmet Emre Ülkü 1 Mayıs’ta Taksim’de olmak için İstanbul’un farklı yerlerinden yola çıktı, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Adliye’de avukatlara polis saldırısı

040520151239165117584_2

1 Mayıs’taki gözaltıları protesto için Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı içinde eylem yapan bir grup avukata, polis saldırdı. Polis, adliyenin içinde saldırdığı grubu kalkanlarla iterek dışarı çıkardı. Yaşanan arbede sırasında yere düşenler oldu. Ümit TÜRK – Serpil KIRKESER – İSTANBUL /DHA Devamını Oku »

  • Tweet

1 Mayıs bilançosu: 10 tutuklu!

bir-mayıs

Emniyet Genel Müdürlüğü, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ile ilgili açıklama yaptı. EGM tarafından yapılan yazılı açıklamada adli soruşturmalar sonucunda 10 kişinin tutuklandığı ve 173 kişinin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı bildirildi.     Açıklamada şu ifadelere yer verildi:   “1 Mayıs 2015 Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları sırasında, ortamın sağladığı kalabalıkları fırsat bilerek toplantı ve gösteri yürüyüş hakkını ... Devamını Oku »

  • Tweet

Basın örgütleri: ‘AKP ile Türkiye, basın özgürlüğünde Afrika’nın gerisinde’

1777026

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Başkanı Ahmet Abakay, dünyadaki basın özgürlüğü sıralamasında Türkiye’nin Afrika ülkelerinin bile gerisinde olduğunu söyledi. Abakay, “Daha da vahimi yanaşma gazeteciliğin de prim yapmış olmasıdır. Sırtını iktidara dayayanların küçük ve büyük çıkarları için mesleğini, meslektaşlarını savunmayan gazeteci sayısı arttı. Bu uygulamalar oto sansür iklimini de getiriyor” dedi.   Birleşmiş Milletler tarafından 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde ... Devamını Oku »

  • Tweet

Eleştireni vurmak serbest

özgür

1 Mayıs’ta Taksim’e çıkmak için Beşiktaş’a gelen Çarşı Grubu üyesi Özgür Altunbilek’i bıçaklayan otoparkçı, suç duyurusuna rağmen gözaltına bile alınmadı. Göstericileri döven sopalı esnaf ise, “Polis bize teşekkür etti” dedi.   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla hemen hemen her gün birilerinin gözaltına alındığı, hâkimlerin verdikleri kararlar yüzünden tutuklandığı Türkiye’de muhaliflere saldırmanın cezası yok. 1 Mayıs’ta Beşiktaş’ta Çarşı taraftarı ... Devamını Oku »

  • Tweet

1 Mayıs’ta gözaltına alınan üç kişi tutuklandı

1-mayıs

İstanbul’daki 1 Mayıs’ta polisin gözaltına alınan üç kişi tutuklandı. Özgürlükçü Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, ifadesi alınan üç kişinin savcının talimatıyla, tutuklama istemiyle sevk edildikleri Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandığını açıkladı. ÖHD, Çağlayan Adliyesinde gözaltında tutulanların ifade işlemleri sürdüğünü belirtti. İstanbul Emniyet Müdür Selami Altınok, dün kentte 203 yurttaşın gözaltına alındığını açıklamıştı. Ancak ÖHD’nin paylaştığı rakamlara göre bu sayı 234. Twitter ... Devamını Oku »

  • Tweet