Pazartesi , 11 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: agos

Etiket Arşivi: agos

Rakel Dink’ten Kamp Armen isyanı… “Hrant’ın en büyük arzusu…”

554b0a8104207c22f4f58c6b

Katledilen gazeteci Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, kendisinin de çocukluğunu geçirdiği, ardından da yöneticiliğini yaptığı Kamp Armen’in dün sabah saatlerinde yıkılmaya başlamasına kayıtsız kalamadı. Dink bir yazı kaleme alarak, “İnsanlığa yakışmayacak bir durum bu. Ölenlere son arzun nedir diye sorarlar ya… Eşimin en büyük, ilk arzularından biriydi Kamp Armen’in ayakta kalması” dedi. Agos’ta yer alan yazısında Tuzla Çocuk Kampı olarak ... Devamını Oku »

  • Tweet

Agos’a siyah çelenk ve tehdit…’Bir gece ansızın…’

agostehdit

Milliyetçi Türkiye Partisi (MTP) ve Turan Ocakları  Agos Gazetesi’nin yeni binasının önüne gelerek siyah çelenk bıraktı. MTP ve Turan Ocakları adına iki kişi binanın önünde bir açıklama yaptı. Turan Ocakları İstanbul, bu açıklamanın videosunu da ‘Bir gece ansızın Agos Gazetesi’ndeyiz’ başlığıyla kendi facebook sayfalarından paylaştı. Agos Gazetes Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink 19 Ocak 2007 tarihinde gazete binasının önünde uğradığı ... Devamını Oku »

  • Tweet

Guardian: ‘Türkiye, Ermeni soykırımı yüzünden rezil oldu’

page_avrupa-parlamentosu-ermeni-soykirimi-tasarisini-kabul-etti_954380257

İngiliz Guardian gazetesi, Türkiye’nin Çanakkale Şavaşı’nın 100. yıl anma törenlerini 24 Nisan’da organize ederek, “Ermeni Soykırımı’nın 100. yıldönümünü hor görmek” ile suçlandığını yazdı. Gazetenin dış haberler sayfasındaki haber, İstanbul muhabiri Constanze Letsch ve Jon Henley’nin imzalarını taşıyor. Haberin başlığı, “Türkiye, Ermeni Soykırımı yüzünden ‘rezil’ oldu”. Guardian’a konuşan İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Profesör Ayhan Aktar, Türk hükümetinin kararının kendisini şaşırtmadığını söylemiş: “Türkiye ... Devamını Oku »

  • Tweet

Times yazarı Aaronovitch: ‘Hepimiz soykırım yapma kapasitesine sahibiz’

indir (1)

İngiliz Times gazetesinin köşe yazarlarından David Aaronovitch bugünkü yazısında Papa ve Türkiye’nin karşılıklı açıklamalarıyla alevlenen “Ermeni Soykırımı” tartışmasını ele aldı. Aaronovitch, “Hepimiz soykırım yapma kapasitesine sahibiz” başlıklı yazısında, yaşanan tartışmanın hiçbir ülkenin tarihinden kaçamayacağını gösterdiğini vurguladı. Papa Francesco, Pazar günü Vatikan’daki San Pietro Bazilikası’nda yapılan “Ermeni şehitliğinin 100. yılı için kutsal ayin” adlı törenin açılışında, “Son yüzyılda insanlık üç büyük ... Devamını Oku »

  • Tweet

Seropyan son yolculuğuna uğurlanıyor

agos2

Agos gazetesi kurucularından ve Ermenice sayfaları editörü, Sarkis Seropyan bugün son yolculuğuna uğurlanıyor. Uzun süredir mücadele ettiği hastalığa önceki gün yenik düşen Seropyan için saat 13.00’te Feriköy Surp Vartanants Kilisesi’nde cenaze töreni düzenlenecek.Törenin ardından saat 14.00’te Sarkis Seropyan, yıllarını geçirdiği Agos’un eski binasında, Sebat Apartmanı’nın önünde bir anma düzenlenecek. Seropyan, anma töreninin ardından Şişli Ermeni Mezarlığı’na defnedilecek. Devamını Oku »

  • Tweet

Sadece Agos’un değil, Türkiye’nin kaybı

Sarkis-Seropyan

Uzun zamandır hasta olduklarını, tedavi gördüklerini, yaşlarının bir hayli ilerlediğini bilsek bile tanıdığımız, saygı duyduğumuz, sevdiğimiz insanların ölüm haberlerine inanmakta güçlük çekeriz. Anılarımız gözlerimizin önünde belirir ve onların artık yaşamadığı gerçeğini kabul etmek istemeyiz. Agos’un Ermenice sayfalar editörü Sarkis Seropyan’ın cumartesi günü aramızdan ayrıldığını duyduğumda ben de buna benzer duygular hissettim. Aynı zamanda Agos’un kurucularından biri olan ve Ermeni tarihi ... Devamını Oku »

  • Tweet

Fişleme skandalları bitmiyor..Bu da MEB’in ‘Soy’ fişlemesi

agos (1)

Ermeni anaokuluna giden bir öğrencinin kaydının silinmesi, skandal fişlemeyi ortaya çıkardı. Milli Eğitim’in okula gönderdiği yazıda, “Öğrenci hakkında yapılan araştırma sonucunda, soyunun Ermeni olmadığı anlaşıldığından, asli kaydının yapılmasının uygun görülmediği…” denildi.  Agos Gazetesi’nin dünkü manşetine göre, ilk olarak 2013’te ortaya çıkan ‘soya göre kodlama’ işlemi devam ediyor. Bu kapsamda, azınlık okullarına kaydolan öğrencilerin bilgisi önce Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gidiyor. Ardından ... Devamını Oku »

  • Tweet

Medyada flaş gelişme…Agos’ta Koptaş gitti, Danzikyan geldi

agos

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş, yaklaşık 5 yıldır sürdürdüğü görevinden istifa etti. Koptaş’ın görevini Yetvart Danzikyan üstlenecek. Rober Koptaş, Agos’un bu haftaki sayısında “Agos’a Veda” başlıklı bir yazı kaleme alarak okuyucularına veda etti. Koptaş’ın “Agos’a veda” başlıklı yazısı şöyle: “Bu bir veda yazısı. Kurulduğu tarihten, yani Nisan 1996’dan beri okuru, 2006’dan beri yazarı, 2008’den beri çalışanı, 2010’dan beri ... Devamını Oku »

  • Tweet

Hrant’ın Arkadaşları’ndan ‘adalet’in önünde çağrı

hrant

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink öldürülmesiyle ilgili davasının yeniden görülen duruşması öncesi Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan ‘Hrant’ın Arkadaşları’ isimli grup, “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz!” yazılı pankart açarak, “Öldür diyener yargılansın”, “Faşizme inat kardeşimsin Hrant” sloganları attı. Grup adına Hrant’ın Arkadaşları’ndan Gazeteci Aydın Engin okuduğu basın açıklamasında, “Hrant Daink cinayeti, bugüne kadar iktidar tarafından çeşitli siyasi amaçlar ... Devamını Oku »

  • Tweet

Trabzonlu gençten Agos’a ‘özür’ mektubu

trabzon

Hrant Dink’in öldürüldüğü 19 Ocak 2007 günü, dershanedeki öğretmenine “İyi olmuş hocam ya!” diyen Trabzonlu bir genç, cinayetten sekiz yıl sonra hissettiklerini bir mektup aracılığıyla Agos’la paylaştı. Agos.com.tr sitesinde yayınlanan mektup şöyle: Bu yazıyı Trabzonlu bir genç olarak yazıyorum size. Her sene bu zamanlar olduğu gibi yine anılarım canlandı, öyle döküldü içimden… Kısacası cehalet bizim suçumuz değil, suçlu biz değiliz ... Devamını Oku »

  • Tweet