Pazar , 3 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: alevi

Etiket Arşivi: alevi

Her yer Nepal, her yer Baltimore

hertaraf

  SERVAN ALTIKANAT*/ Bir insanın renginden ötürü öldürülmesi ile, ırkından, mezhebinden, inancından ötürü öldürülmesi arasında hiçbir bir fark yoktur. O yüzden 1915’te Ermeni olmak, Maraş’ta Alevi olmak, Uludere’de Kürt olmak, Baltimore’da siyah olmak, hepsi aynı duygu.     “Bugün size diyorum ki, dostlarım, şu anın getirdiği güçlüklere ve engellemelere rağmen bir hayalim var benim. Amerikan rüyasına derinden kök salmış bir ... Devamını Oku »

  • Tweet

Türkiye’nin dibi…Hatay’ın yanındaki Alevi Köyü… El Kaide Alevileri böyle öldürdü..Kanınız donacak

alevi

Suriye’de Hatay’a komşu İdlib kentine bağlı İştebrak köyündeki katliamdan görüntüler ortaya çıkmaya başladı. Alevilerin yoğun olarak yaşadığı köyde katliam yapan El Kaide’nin başını çektiği Fetih Ordusu, katliamdan kaçan sivillerin arkasından rastgele ateş açtı. Türkiye ve Suudi istihbaratının birlikte planladığı ve destek verdiği iddia edilen katliamın görüntüsü, cihatçılar tarafından propaganda amacıyla internete de yüklendi. İşte 25 Nisan’daki katliamdan kaçan sivillere saldırıdan ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kaymakam, CHP’li belediyenin cemevini ibadethane sayan kararını yargıya taşıdı

alevilik

Maltepe Kaymakamlığı, Belediyesi Meclisi’nin ilçedeki cemevlerine ibadethane statüsü veren kararının iptali için dava açtı. Kaymakam Necip Çakmak dava dilekçesinde, ibadethane kararının ‘sosyal hayatta telafisi mümkün olmayacak ayrışmalara neden olacağını’ ileri sürdü.   Ercan Sarıkaya’ın Radikal’de yer alan haberine göre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) inançlara ve ibadete saygı kapsamında, cemevlerinin ibadethane olmasına yönelik geçen yıl karar aldı. Bu kararı sonrası ... Devamını Oku »

  • Tweet

Türkiye sınırına yakın Alevi köyünde katliam

alevi-köyü

Suriye ordusuyla bir süredir devam eden şiddetli çatışmaların ardından, Türkiye sınırına çok yakın mesafedeki Cisr eş-Şuğur kasabasını ele geçiren silahlı grupların, kasabanın yakınındaki bir Alevi köyünde katliam yaptığı belirtiliyor.   3 gün önce Hatay sınırındaki İdlib’e bağlı Cisr eş-Şuğur kasabasını ele geçiren El Kaide’nin Suriye kolu olan ‘Nusra Cephesi’ öncülüğündeki grupların, nüfusun çoğunluğunu Alevilerin oluşturduğu İştebrak adlı köyde çok sayıda ... Devamını Oku »

  • Tweet

Obama’ya açık mektup: Çok büyük ayıp ettiniz!

taner-akçam

    24 Nisan’da soykırım kelimesini kullanmayarak, sadece Ermenileri hayalkırıklığına uğratmadınız, bu topraklara demokrasinin ve insan haklarına saygının egemen olmasını isteyen Türk, Kürt, Alevi, Sünni, Türkiye insanına da çok büyük ayıp ettiniz. Ama sorun aslında daha derinlerde; ortadaki bilerek oynadığınız bir komedi var ve ben bir Türk olarak bu komediden utanıyorum. Her yıl 24 Nisan beyanlarınızın biz Türklerle alay etmek ... Devamını Oku »

  • Tweet

Önder’den Başbakan’a: Şakayı bırakın Cem Yılmaz yapsın

bagimsiz-sirri-sureyya-önder-2

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AKP seçim beyannamesinde çözüm sürecine değinilmemesine ilişkin yaptığı, “Dijital ortamda metin baskıya gönderilirken bazı kaymalar olmuş, bir iki sayfa düşmüş” açıklamasına İmralı heyetinden Sırrı Süreyya Önder’den tepki gecikmedi. Önder, “Şakayı bırakın Cem Yılmaz yapsın, siz beceremiyorsunuz” dedi.   Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara milletvekili adayı Sırrı Süreyya Önder, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AKP seçim beyannamesi ile Alevi adaylar hakkındaki ... Devamını Oku »

  • Tweet

Aleviyle evlenene 140 kırbaç dedi ‘kınama’ cezası aldı

okul

Amasya’daki bir okulda “Bir Sünni Alevi ile evlenirse 140 kırbaç cezası ile cezalandırılır” diyen öğretmene Milli Eğitim Bakanlığı kınama cezası verdi.   Amasya’da Mehmet Paşa Ortaokulu’nda “Bir Sünni, Alevi ile evlenirse 140 kırbaç cezası alır, çocuk yaparsa ölür” diyen din öğretmeni Abdussemat Arslan ile ilgili iddia üzerine veliler suç duyurusunda bulunmuş, okul müdürü olayın abartıldığını savunurken CHP konuyu Meclis’e taşımıştı. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Din öğretmeninden öğrencilere: Banyoya çıplak girmeyin cinler musallat olur!

ilkokul

Ankara Tuzluçayır’daki Mehmet Çekiç İlkokulu’nun din öğretmeni, çocuklara, “Banyoya yalnız ve çıplak girmeyin, cinler musallat olur” deyince çocukların ruh sağlıklarında bozulmalar başladı. Din öğretmeni bununla da kalmadı, sınıftaki öğrencileri Alevi-Sünni diyerek de ayırdı.   ‘BANYOYA ÇIPLAK GİRMEYİN, CİNLER MUSALLAT OLUR’ Sendika.Org’da yer alan habere göre, veliler geçtiğimiz dönem 5. sınıflara giren din öğretmeninin çocuklara cinler hakkında yaptığı konuşmada “Banyoya yalnız ... Devamını Oku »

  • Tweet

Alevilere üniversitede yer yok!

alevilik

Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü, kendi bünyesindeki Hukuk Fakültesi Genel Kamu Hukuku Anabilim Dalı tarafından düzenlenmesi planlanan ve katılımcıları arasında sosyolog İsmail Beşikçi’nin de olduğu, ‘İnsan Hakları Bağlamında Aleviler’ başlıklı sempozyuma salon tahsis etmedi. Anabilim Dalı Başkanı Uğur Kara’ya başvuru aşamasında, “O tarihte salon uygundur” denildiği halde rektörlük, salonların dolu olmasını gerekçe gösterdi.   Radikal Gazetesi’nden İsmail Saymaz’ın haberine göre, Anadolu Üniversitesi ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bu imam çıldırmış olmalı… Alevi diye ‘Sala’ okumadı…

sala

Adana çok düşündürücü  bir olaya sahne oldu.. Zaman Gazetesi’nden Ziya İpek’in haberine göre  Almanya’da vefat eden 54 yaşındaki Nurten Mirzeler, eşi Ömer Mirzeler tarafından toprağa verilmek üzere memleketi Adana’ya getirildi. Mirzeler’in kardeşi Mehtap Mutluer, mahalle halkının da haberdar olması için cami imamının yanına giderek sala verilmesini istedi. İddiaya göre cami imamı Musa Oğuz Tarhan “Alevilerin salası mı olur?” diyerek karşı ... Devamını Oku »

  • Tweet