Cumartesi , 23 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: Avrupa

Etiket Arşivi: Avrupa

Düşmanlar ve potansiyel düşmanlar

Murat Belge

    Tayyip Erdoğan’ın kavgalı olmadığı kimse kaldı mı Türkiye’de ya da dünyada? Henüz sırası gelmemişler olabilir tek tük, sağda solda. Ama sırası gelmemiş olmak, sırası gelmeyecek demek değil. Tayyip Erdoğan’ın dünyasında iki büyük yığın var: düşmanlar ve potansiyel düşmanlar. Bu hiç kimse için özlenir, özenilir bir durum olmamakla birlikte Tayyip Erdoğan şimdiye kadar bu kavgacılığının, bu hırçınlığının zararından çok ... Devamını Oku »

  • Tweet

IMF’ye göre Ukrayna, Rusya ve Türkiye en riskli ülkeler

Süleyman Yaşar

    IMF, Avrupa ülkeleri arasında Ukrayna, Rusya ve Türkiye’nin özel sektör riskinin yüksek olduğunu belirtti. Ve IMF bu defa bölgesel ekonomik konuları incelediği periyodik yayın organında; Baltık, Merkezi, Doğu ve Güney Doğu Avrupa ülkelerinin özel sektör borçlarının makro ekonomik temel göstergeler ve milli gelirle tutarlılığını araştırdı. Buna göre düşük petrol fiyatları ve euronun rekabetçi desteği Avrupa ekonomisinin toparlanmasına yardım ... Devamını Oku »

  • Tweet

Avrupa İslam’ı

Emrah-Çelik

  Böylesi önemli bir konuyu tartışmadan önce, hele de bizim gibi ‘muhafazakâr refleksleri’ gelişmiş bir toplumda, Avrupa İslam’ı ile neyi kastettiğimi açıklamak gerekecektir herhalde. Aksi takdirde İslam’ı yozlaştırmaktan Batı’nın oyunlarına alet olmaya, oradan da Amerika’nın “Ilımlı İslam” projesine hizmet etmeye kadar birtakım ithamlara maruz kalmak gayet mümkün. Avrupa İslam’ından kastım, Avrupa devletlerince üretilen herhangi bir siyasi ve sosyal proje değil. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Çirkin ördekler

Emrah-Çelik

Bir zamanlar geçici işçi olarak Avrupa’ya giden göçmen müslümanlar, ilerleyen zamanlarda ailelerini de yanlarına alarak ya da oradayken aileler kurarak yerleşip vatandaşlık statüsüne de geçince, Avrupa ülkeleri ummadıkları sosyal ve siyasi ‘sorunlarla’ karşı karşıya kaldılar.   İslam’ın Avrupa kimliğinin bir parçası olması konusu, Avrupalı müslümanların ve bizzat Avrupalıların son yıllarda karşılaştığı en önemli sosyal problemlerden biri; iki taraflı ve karşılıklı ... Devamını Oku »

  • Tweet

Eğitimde tam çuvalladık  

Mustafa Paçal

“Bir ülkenin geleceği o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır.” —Albert Einstein Memleket için eğitim sorunu tüm zamanların en önemli ve çözülemeyen sorunu olmaya devam ediyor. Kimi ekonomik, fiziki ve teknik iyileşmeler olsa da bile eğitim çıktıları bakımından oldukça kötü durumda gözüküyor. Eğitimde öncelikli sorunları eğitim kalitesinin düşüklüğü ve fırsat eşitliği sorunları oluşturuyor. Her ne kadar kamu bütçesinden ayrılan payın GSMH’ya ... Devamını Oku »

  • Tweet

Avrupalı gençler neden IŞİD’e katılıyor  

Emrah-Çelik

Geçen hafta, Fransa’nın Lyon kentindeydim. Bu seyahatimde Lumière (Lyon 2) Üniversitesi’nde, “Fransa’da Laiklik ve Köktendincilik” başlıklı bir atölye çalışmasına katılma fırsatım oldu. Tarih bölümünün düzenlediği serinin ilki olan oturum, “İslami kavramların siyasi manipülasyonu” üzerineydi. Bugün ve gelecek hafta, bu çalışmanın ana konuşmacısı olan Dr. Cyrille Aillet’in sunumundaki temel fikirleri özetlemeye çalışacağım. Aillet’e göre İslamcılık ile radikal İslam’ın tarihi, ve Avrupa’daki ... Devamını Oku »

  • Tweet

Hani ekonomi iyiydi  

Süleyman Yaşar

Dün Mart ayı Tüketici Güven Endeksi yayınladı. Buna göre endeks mart ayında bir önceki aya göre yüzde 5,4 oranında gerileyerek 68.06’dan 64.39’a düştü. Önce tüketici güven endeksinin ne anlama geldiğini hatırlatalım… Bildiğiniz gibi tüketici güven endeksi TÜİK ve Merkez Bankası tarafından hazırlanıyor. Ve tüketicinin kişisel mali durumuna, genel ekonomiye ilişkin mevcut dönem değerlendirmelerine ve gelecek dönem beklentilerine bakılıyor. Bu arada ... Devamını Oku »

  • Tweet

Merkel: ‘Euro başarısız olursa, Avrupa da başarısız olur’

3450

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Brüksel’de Yunanistan’ın borçlarına ilişkin bugün yapılacak Avrupa Birliği zirvesi öncesi Alman Parlamentosu’nda konuştu. Merkel, “Tabii ki, bu aralar Yunanistan’ı düşünüyoruz. Yunanistan henüz borç krizini aşmış değil. Daha gidilmesi gereken zorlu bir yol var” dedi. Focus Online’ın haberine göre, Başbakan Merkel, “Yunanistan yardımı bir zorunluluk olarak kabul etmeli” dedikten sonra şöyle konuştu: “Çipras’ı Pazartesi günü için Berlin’e ... Devamını Oku »

  • Tweet

Türk resmî İslâmı Avrupa İslâmına karşı

Cengiz Aktar

Geçende Diyanet İslâm Yasası’nı kabul eden Avusturya’yı hiddetle eleştiriyordu: “(…) Avrupa’da meydana gelen islamofobiyi bertaraf etmek varken, her ülkenin oturup kendi İslâmını inşa etmeye kalkışması doğru değildir. Hiçbir ülkenin bir dini mühendislik konusu haline getirerek ona şekil verme haddi olamaz, olmamalı. Ülke yöneticilerinin kendi ülkelerine özgü bir İslam oluşturma çabalarının beyhude bir çaba olduğunu belirtmek istiyorum. (…) Bu yasa tasarısıyla ... Devamını Oku »

  • Tweet

Avrupadaki Aleviler kararını verdi…Seçimde HDP’yi destekleyecekler

alevi

Almanya’nın Frankfurt kentinde yapılan Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu Temsilciler toplantısında 7 Haziran seçimlerinde HDP’yi destekleme kararı alındı. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker, CHP’nin pek çok konuda geri kaldığını ifade ederek, “IŞİD terör örgütüne karşı kimin mücadale ettiği ortada” dedi. Almanya’nın Frankfurt kentinde yapılan toplantı sonrasında Avrupa Alevileri adına özel açıklamada bulunan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı ... Devamını Oku »

  • Tweet