Cumartesi , 23 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: aym

Etiket Arşivi: aym

Artık yüksek yargının tamamı AKP’ye yakın

Yargitay

Yargıtay Başsavcılığı’na AKP ile Saray’a yakın Mehmet Akarca’nın atanmasıyla yüksek yargının zirvesindeki AKP hâkimiyeti güçlendi.   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Yargıtay 14. Ceza Dairesi Başkanı Mehmet Akarca’yı atadı. Danıştay, Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi (AYM) başkanlıkları ile yeni Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelik seçimlerinde istediğini alan Saray ve hükümet, iktidara yakın isimlerden Akarca’nın Başsavcılığa atanmasıyla yüksek ... Devamını Oku »

  • Tweet

CHP’li Aytun Çıray: ‘Artık gündemi biz belirliyoruz, AKP nal topluyor’

53836dfc523fbb17_480x270

CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, 7 Haziran genel seçimleri öncesi gündemi CHP’nin belirlediğini savunarak, “AKP nal topluyor.” dedi.   CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Dr. Aytun Çıray seçim çalışmaları kapsamında Çiğli ilçesindeki Seçim Bürosu açılışına katıldı. Coşkulu bir kalabalığın karşıladığı Çıray, vatandaşlarla yakından ilgilendi. Programa Soma’dan siyah tişört ve baretleriyle katılan şehit madencilerin yakınları Milletvekili’ni alkışlarıyla destekledi. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Savcılığın kapattığı dosyayı açmak zor

savcılar

BOTAŞ bürokratlarının ihalelere fesat karıştırdığı iddiasına ilişkin şikâyeti reddeden AYM, yolsuzluk, ihaleye fesat karıştırma gibi suçlarda savcılık kararlarına itiraz etme yolunu kapattı.   Anayasa Mahkemesi (AYM), son dönemde sıkça örneği yaşanan, önemli yolsuzluk, ihaleye fesat, görevi kötüye kullanma vb. kamu zararına yol açan suçlarla ilgili dosyaları kapatan savcılık kararlarına karşı AYM’ye gitme yolunu kapattı. Bu önemli karar, BOTAŞ bürokratları hakkında ... Devamını Oku »

  • Tweet

KHK Devletine fren

aym

Bazen aylarca gerekçe yazmayan Anayasa Mahkemesi (AYM), en hızlı gerekçeli karar yazım işlemini yaptı. 13 Mayıs’ta verdiği kararın gerekçelerini dün resmi gazetede yayımladı. AYM, bu kararını ‘Markaların Korunması Hakkındaki KHK’ de yer alan bir düzenlemeyle ilgili verdi. AYM’nin bu hızlı gerekçeli kararı, içerik açısından da ‘marka’ niteliğinde görüldü. Çünkü AYM, bu iptal kararını ekonomi ve sanayiyi yakından ilgilendiren ‘Markaların Korunması ... Devamını Oku »

  • Tweet

AYM: Barışcıl toplantı ve gösteri hak engellemek suç

AYM, bireysel başvuruda önemli bir karara imza attı: Valilerin gösterileri engellemesini, polislerin uyarı yapmadan biber gazı kullanmasını hak ihlali saydı.   Anayasa Mahkemesi (AYM), İç Güvenlik Paketi’yle ülkeyi hapishaneye çeviren hükümeti, onun emrindeki valileri, polisleri ve tüm bunların hukuksuz eylemlerini cezasız bırakan yargıyı mahkum eden bir karara imza attı. Valilerin toplantı gösteri hakkını yasaklayan emirler vermesini, polisin barışçıl gösterileri engellemesini, ... Devamını Oku »

  • Tweet

CHP, AKP’ye destek isteyen Erdoğan’a karşı tedbir için AYM’ye gitti

erdogan-diyarbakir-da-konusuyor-5590708

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) için seçim destek kampanyası yürüttüğü iddiasıyla acilen anayasal tedbir kararı alınmasını istedi. Bu çerçevede önce Yüksek Seçim Kurulu’nun milletvekili genel seçimleri propaganda döneminde belirlediği usul ve esasların 3 Mart 2015 tarihi Resmî Gazete’de yayımladığını belirten Çıray, CHP’nin ve milletvekili ... Devamını Oku »

  • Tweet

Erdoğan tasarrufu eleştirdi: ‘Senin bineceğin Mercedes’in fiyatı ne ya’

29267524

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize’de toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in makam aracıyla ilgili konuştu. ”Diyanet İşleri Başkanımız, tutmuş o Mercedes arabayı ben satılsın dedim diyor ve sattırıyor” diyen Erdoğan, ”Halbuki benim bilgim olsa, ben derdim ki Mehmet hocam ne yapıyorsun, niye satıyorsun? Senin bineceğin Mercedes’in fiyatı ne ya, gazetelerin attığı manşetlere niye bakıyorsun?” dedi.   Cumhurbaşkanı Erdoğan, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Savcı: Cumhurbaşkanı varsa eleştiri özgürlüğü yok

aym

Girdiği hakimlik sınavda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘hırsız-katil’, sınav kurulu üyelerine ‘sistemin uşakları-Faşist AKP iktidarın işbirlikçileri’ dediği gerekçesiyle tutuklanan avukat Umut Kılıç’ın iddianamesi jet hızıyla bir haftada tamamlandı.   Avukat Kılıç’ın 21 Nisan’da tartışmalı şekilde apar topar tutuklanmasıyla tartışılan soruşturma, haftasında dün itibariyle davaya dönüştü. Ankara Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral’ın hazırladığı iddianamede mahkemeye sunuldu. Ardından Kılıç’ın yargılanacağı mahkeme de belli oldu. Savcı, ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Dikkat. İtinayla yürütme yapılır’ tişörtü Erdoğan’a hakaret sayılıp dava açıldı

RESIMID_15689516

Osmaniye’de geçen yıl yerel seçim kampanyasında AK Parti mitinginde pankart açan eski uzman çavuş 36 yaşındaki İbrahim Alıcı hakkında, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’nin tüzel kişiliğine hakaretten 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Alıcı, kendisini miting alanındaki minibüste dövdükleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduğu Başbakanlık korumaları hakkında takipsizlik kararının verilmesinin ardından, hakkında dava açılmasıyla şoke olduğunu belirtirken; ... Devamını Oku »

  • Tweet

AYM toplumun yeni ahlâk bekçisi oldu: Yatak odasında neyin doğal olduğuna devlet karar verecek

19trfs10 manset

Anayasa Mahkemesi (AYM), ‘doğal olmayan yoldan’ cinsel davranış içeren ses,yazı ve görüntülerin bulundurulmasına 4 yıla kadar hapis öngören TCK maddesinin iptal istemini reddetti. AYM’nin TCK’nun müstehcenlik’ başlıklı maddesine onay kararı “toplumun ahlakının korunması ve kamu yararı” gerekçesine dayandırıldı. AYM’nin oyçokluğuyla verdiği tartışmalı kararda, cinsel ilişkilere ilişkin ses,yazı ve görüntülere yapılan müdahalenin orantılı olduğu ve demokratik toplum düzeninin gereklerine de aykırılık ... Devamını Oku »

  • Tweet