Çarşamba , 15 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: bakur

Etiket Arşivi: bakur

Sansüre tepkiler büyüyor

fft64_mf1705303

PKK kamplarını anlatan Bakur’un İstanbul Film Festivali’nden çıkarılması üzerine ardı ardına gelen açıklamalara bir yenisi daha eklendi. Kültür Bakanlığı’nın festivale katılan yabancı filmlerden istemediği eser işletme belgesini yerli filmlerden talep etmesini, bakanlık tarafından uygulanan bir sansür olduğunu vurgulayan pek çok toplulukla birlikte toplam 23 film festivalden çekilme kararı aldı. Gelişmeler üzerine, HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de sansür girişimine ... Devamını Oku »

  • Tweet

PKK belgeseli Bakur’un sansür edilmesine karşı sinemacılar Taksim’de

bakur

“Bir Gerilla Belgeseli: Bakur (Kuzey)” belgeselinin 34. İstanbul Film Festivali’ndeki gösteriminin Kültür Bakanlığı baskısıyla sansürlenmesine karşı belgeselciler ve sinemacılar sokakta da tepki gösterme kararı aldı. spotdergi.net’te yer alan habere göre; belgesele sokakta da sahip çıkma kararı alan sinemacılar 15.30’da Taksim’de İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Atlas Sineması önünde bir basın açıklaması düzenleyecek. “SÜRECİ TAKİP EDECEĞİZ” Bakur’a ilişkin sansüre, “21. yüzyıla girdiği ... Devamını Oku »

  • Tweet

Sansüre tepki çığ gibi…Festival de yarışmadan çekildi, kapanış iptal!

pkk

Kültür Bakanlığı’nın baskısı sonucu ‘Bakur’ belgeselinin 34. İstanbul Film Festivali’ndeki gösteriminin iptal edilmesinin ardından bir basın toplantısı düzeneleyen festival yönetimi “Festivalden çekilen filmlerin aldıkları kararı festival olarak destekliyoruz” açıklaması yaptı. Festivalde tüm yarışmalar ve festivalin kapanış töreni iptal edildi.   Toplantıda ilk sözü alan İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan, “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında ... Devamını Oku »

  • Tweet

Zeki Demirkubuz’dan ‘Bakur’a sansüre tepki… İktidarla uğraşmaya aklı yetmeyen…

zeki-demirkubuz

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Jüri Başkanı Zeki Demirkubuz, ‘Bakur’un yasaklanmasına tepki gösterdi.   Demirkubuz, “En iyi filmler faşist dönemlerde çıkar, bu dönemde zekası sinema yapmaya yetmeyen, sinema da yapmasın” dedi.   Kültür Bakanlığı’nın baskısı sonucu ‘Bakur’ belgeselinin 34. İstanbul Film Festivali’ndeki gösteriminin iptal edilmesine jüri üyelerinden de tepki geldi.   Festivalin Ulusal Yarışma Jüri Başkanı yönetmen Zeki Demirkubuz, sosyal ... Devamını Oku »

  • Tweet

PKK belgeseline sansür tepkisi…21 film festivalden çekildi

bir-gerilla-belgeseli-bakur-53698

İstanbul Film Festivali’nde, ‘Bir Gerilla Belgeseli: Bakur’un sansüre uğramasının ardından 21 film festivalden çekildi. Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ile Yönetmen Çayan Demirel’in ‘Bakur’ belgeselinin “kayıt tescil belgesi” olmadığı gerekçesiyle bugün yapılması planlanan festival gösterimi engellenmişti.   Sansüre karşı Surela Film Yapım imzasıyla yapılan açıklamada “Herkesi sansüre karşı dayanışmaya çağırıyoruz” denilmişti. Bu gelişmenin ardından yönetmenler, Bakur yeniden gösterime girene kadar festivalin durdurulması ... Devamını Oku »

  • Tweet

Sansürün adresi Kültür Bakanlığı

bir-gerilla-belgeseli-bakur-53698

Ertuğrul Mavioğlu ve Çayan Demirel’in yönettiği Bakur (Kuzey) filminin İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından 34.’sü düzenlenen İstanbul Film Festivali’ndeki gösterimi, kayıt tescil belgesi olmadığı gerekçesiyle engellendi. Belgeselin yapım şirketi “Surela Film Yapım”, engel kararıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Kültür Bakanlığı, filmlerin gösterimlerinde ‘kayıt ve tescil belgesi ile eser işletme belgesi’ almış olma şartını, ifade özgürlüğünü hiçe sayarak keyfi bir sansür ... Devamını Oku »

  • Tweet

PKK kamplarını anlatan Bakur, İstanbul Film Festivali programından çıkarıldı

pkk

İstanbul Film Festivali programında yer alan, PKK kamplarını anlatan Bakur, son dakikada gösterimden kaldırıldı. Film bugün saat 16.00’da Atlas Sineması’nda gösterilecekti. Gösterimden sadece bir kaç saat önce filmin kaldırıldığı duyuruldu. Ertuğrul Mavioğlu ile yönetmen Çayan Demirel’in çektiği, Bakur/Kuzey, PKK’lilerin gündelik yaşamı, hayata bakışlarını anlatan bir belgesel. Filmin basın gösterimi hafta içi İstanbul Modern Sinema’da yapılmıştı. İKSV:Hukuki olarak yayınlayamayız İKSV yaptığı ... Devamını Oku »

  • Tweet