Cumartesi , 7 Mart 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: barıs

Etiket Arşivi: barıs

DS: ‘Türkiye’nin güçlü adamı Erdoğan’ın tek isteği daha güçlü olmak’

recep-tayyip

Avusturya’nın saygın gazetelerinden Der Standard, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vatandaşlara ‘devlet benim’ mesajı verdiği yorumunu yaptı. Markus Bernath imzalı “Türkiye’nin güçlü adamının istediği tek şey daha güçlü olmak” başlıklı analizde, “Tayyip Erdoğan Merkez Bankası başkanını azarlıyor, kendini eleştirenlere dava açıyor ve PKK ile görüşmeleri yönetiyor” değerlendirmesinde bulunuldu. Erdoğan’ın Merkez Bankası başkanının yanı sıra uluslararası finans piyasaları nezdinde Türkiye için en ... Devamını Oku »

  • Tweet

HDP adayından ‘üç harfliler’ açılımı:))

28146922

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcılığı’ndan istifa ettikten sonra Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Mardin milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Kadri Yıldırım, “Kuran’da cinlerden bahsediliyor. Ey Arapları, Süryanileri ve Kürtleri içinde barındıran Mardin ve Mardin halkı; eğer 1500 yıl önce sizin cinlerinizin kabul ettiği bir barışı, siz kabul etmezseniz, birbirinizin hakkını, hukukunu kabul etmezseniz, bu cinler sizi çarpacaktır haberiniz olsun” dedi. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bravo Ferdi Baba… Hukuk dersi gibi ‘Gezi’ kararı

gezi

Muğla’nın Datça İlçesi’nde, Gezi Parkı eylemleri sırasında gösteri yaptıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma açılan 17 kişi hakkında, kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi. Datça Cumhuriyet Başsavcılığı’nca açılan soruşturmayı yürüten Savcı Ferdi Baba, Gezi eylemine katılanlar hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararının yanısıra, devletin aynı zamanda toplanma özgürlüğü hakkının kullanılmasını sağlamak için gereken önlemleri almak zorunda olduğuna dikkat çekti. Datça Cumhuriyet Meydanı’nda 1, 2 ... Devamını Oku »

  • Tweet

Öcalan’ın manifestosunu soran akademisyene destek kampanyası

abdullah-öcalan

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Abdullah Öcalan manifestosunu öğrencilere soru olarak soran öğretim üyesi Barış Ünlü‘ye akademisyenlerden destek geldi. Abdullah Öcalan’ın 1978 ta­rih­li “Kür­dis­tan Dev­ri­mi­nin Yo­lu Ma­ni­fes­to­su­”nu sınav sorusu olarak sorduğu için Vahdet gazetesi tarafından hedef gösterilen akademisyen Barış Ünlü’ye destek veren “Barış İçin Akademisyenler Girişimi”nin açıklamasında “Bu tür baskı, sindirme girişimlerinin özgürlük ve demokrasi için kaygıları çoğalttığını tekrar ediyor, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bölgede ademimerkezîleşme Türkiye’de merkezîleşme

Cengiz Aktar

Ademimerkezileşme konusunda iç ve dış dinamikler giderek daha belirgin hâle geliyor. İçeride Kürdistan’da (ve bütün Türkiye’de) özerklik talebi, iki yüzyılı aşkın bir zaman diliminde ilk kez kopuş olmadan, memleket toprakları dâhilinde iktidar paylaşımı anlamına gelen bir siyasa olarak gündemde. Bölgede ise yine Kürdistanî bir ivmeyle federalleşme, olabilecek en mâkul seçenek olarak duruyor. Her ne kadar federal gelenekten mahrum, özerklik taleplerinin ... Devamını Oku »

  • Tweet

Cemil Bayık: Barış olursa Türkiye’ye dönerim, Türkiye güzel

cemil-bayik

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı, PKK’nin Kandil’deki yöneticisi Cemil Bayık, “Kesin barış olursa, ben de Türkiye’ye dönerim. Türkiye güzel. O zaman burada ne yapayım. Politikaya devam ederim, PKK’dan emekli olunmuyor” dedi. Bayık özeleştiri yaparak koruculara karşı hata yıptıklarını itiraf etti. Alman Die Welt Gazetesi, internet sitesinde KCK yöneticisi Cemil Bayık ile Kandil’de yapılan bir röportaj yayımladı. Onur Burçak Belli ve ... Devamını Oku »

  • Tweet

Küba’yla barışın ‘iç’ yüzü

hertaraf

TOLGA BİLENER* / Obama’nın Küba ile ilişkilerde yeni bir döneme girildiğini açıklamasının, ABD’nin dış ilişkileri bakımından önemli bir değişimi ifade ettiği doğru. Ancak bu karar, 2016 Başkanlık Seçimleri’nin kıran kırana geçeceğinin de bir habercisi. ABD Başkanı Barack Obama ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro’nun 17 Aralık 2014’te eş zamanlı olarak yaptıkları konuşmalar, ABD- Küba ilişkilerinde bir dönüm noktası oldu. Her ... Devamını Oku »

  • Tweet

Susarak özgürleşilir mi

hertaraf

BURAK BİLGEHAN ÖZPEK* / 1990’lı yıllarda “savaşıyoruz, susun” söylemi, 2014 yılında yerini “barışıyoruz, susun” sloganına bıraktı. Devlet ortaya kutsal bir amaç sürüp vatandaşların kendisini sorgulamaması için hep susmasını istedi. Son zamanlarda bir kampanya başladı. İsmine ‘Barışa Bak’ deniyor ve bizlerden ölmemek için susmamızı istiyor. Barış yapan bir hükümeti hiçbir koşul altında eleştirmemeyi salık veriyor. AKP hükümetini biricik kabul ediyor. O ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bazı sınamalar ve sonuçları

Murat Belge

Dün bir şey söylerken bugün bundan dönmek ve yarın tam tersini söylemeye başlamak siyasette görülmemiş bir şey değildir. Hattâ epey sık görüldüğünü de söyleyebiliriz. Bazı toplumlar belki biraz daha unutkan oluyor. Böyle olunca, “pozisyon” değiştirmek de kolaylaşıyor herhalde. Ya da sorun “unutkanlık” değil, belki “kasıtlı unutkanlık” denecek bir şey: bile bile unutmak. İşine öyle geldiği için. Öncelikle Tayyip Erdoğan’ın dönüşleri ... Devamını Oku »

  • Tweet

Cemil Bayık: Irak’ın bölünmesi çok tehlikeli olur

Cemil Bayık

İngiliz Guardian gazetesine konuşan KCK (Kürdistan Topluluklar Birliği) Eş Başkanı Cemil Bayık, IŞİD’in (Irak Şam İslam Devleti) yenilmesi için Irak’ın birlik içinde kalması gerektiğini söyledi. Irak’ın kuzeyindeki Kandil Dağı’nda Fazel Hawramy’nin sorularını yanıtlayan Bayık, Irak’ın bölünmesinin ‘çok tehlikeli’ olacağını söyledi. BBC Türkçe’nin haberine göre Bayık, Irak’taki Şii, Sünni ve Kürt toplumlarının IŞİD tehlikesine karşı birlikte karşı koymaması durumunda ‘faşist’ olarak ... Devamını Oku »

  • Tweet