Pazar , 26 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: birleşmiş milletler

Etiket Arşivi: birleşmiş milletler

BM’den 1915 olayları için önemli açıklama

bm

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, BM’nin 1915 olaylarını “soykırım” olarak adlandırması için bir yasal mercinin bu tanımlamayı kabul eden hukuki karar vermesi gerektiğini ifade etti. Dujarric, basın toplantısında gazetecilerin, BM’nin 1915 olaylarını niçin Ermeniler gibi “soykırım” olarak adlandırmadığını sormaları üzerine, BM’nin bu tanımlamayı yapması için “yasal bir mercinin” 1915 olaylarını bu şekilde nitelendirmesi gerektiğini vurguladı. Bu yasal mercilerin hangileri ... Devamını Oku »

  • Tweet

James Bond, bu kez öldürmeyecek…

bond

James Bond karakteri oyuncusu Daniel Craig, Birleşmiş Milletler’in mayınlar ve patlayıcı maddelerin dünya üzerinden yok edilmesi için başlattığı kampanyanın gönüllü elçisi oldu. James Bond, bundan sonraki üç yıl boyunca BM Mayınları Temizleme Hizmetleri’nin faaliyetlerine dikkat çekmek ve bu konuda siyasal ve finansal destek sağlamak için çalışacak. BM Genel sekreteri Ban Ki Mun, Craig’in bu görevine başlamasından dolayı BM Genel Merkezi’nde ... Devamını Oku »

  • Tweet

BM: Yemen’de iki haftada 519 kişi öldü

yemen

Yemen krizi, Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonun 26 Mart günü başlattığı hava saldırıları ile birlikte yeni bir boyuta taşınırken, çatışmaların bilançosunun giderek ağırlaştığı bildiriliyor. Birleşmiş Milletler (BM) insani misyonlar sorumlusu Valerie Amos, son iki haftada 519 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Bu süre içinde yaklaşık bin 700 kişi de yaralandı. Valerie Amos, Suudi Arabistan ve diğer Arap ülkelerinin de girdiği çatışmalar ... Devamını Oku »

  • Tweet

BM: Ukrayna’da ölü sayısı 6 bini geçti

ukrayna

Birleşmiş Milletler son raporunda “Doğu Ukrayna’da geçen Nisan ayından bu yana devam eden çatışmalarda 6 bini aşkın insanın hayatını kaybettiğini” açıkladı. BM raporunda şiddetin sivilleri nasıl etkilediği de anlatıldı. Sivillerin çoğunlukla silahlı muhalifler tarafından, bazen de Ukrayna silahlı güçleri tarafından özellikle zorla kaybedilme, işkence ve zorla tutulma gibi muamelelere maruz kaldığı belirtildi. Ülkedeki çatışma, en az bir milyon insanın ülke ... Devamını Oku »

  • Tweet

Özgecan’ın öldürülmesini Birleşmiş Milletler de kınadı

Birleşmiş Milletler (BM), Mersin’de 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın hunharca öldürülmesini kınadı. BM Kadın ve BM Dünya Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından ortaklaşa yapılan basın açıklamasında, Özgecan’ın katledilmesini “şiddetle kınıyoruz” denildi. BM çatısı altında faaliyet gösteren iki kurum da, kadınlara karşı şiddetin insan hakkı ihlali olduğuna dikkat çekti. BM Kadın ve BM Nüfus Fonu, Türk yetkililerden kadınlara karşı şiddet konusunda ... Devamını Oku »

  • Tweet

BM’den Kobane’de hasar tespiti: 3200’den fazla…

kobane

Birleşmiş Milletler’in uydu fotoğraflarına dayanarak yaptığı değerlendirmeye göre, Suriye sınırında dört ay boyunca Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) grubu ile çatışan kent Kobane’de 3200’den fazla bina yok olmuş ya da zarar görmüş durumda. Ocak ayı sonunda Kürt güçler tarafından IŞİD’den tamamen temizlenen kentte, yüzlerce Kürt ve binden fazla IŞİD üyelerinin hayatını kaybettiği söyleniyor. BBC Türkçe’de yer alan habere göre, BM’nin ... Devamını Oku »

  • Tweet

Birleşmiş Milletler’den flaş IŞİD kararı!

ışid

Birleşmiş Milletler Suriye’den yapılan her türlü ticareti durdurma ve yasaklama kararı aldı. Buna göre IŞİD ve el Nusra gibi terör örgütlerinden başta petrol olmak üzere ticari anlaşmalar yapan ülkelere yaptırımlar uygulanacak. BM Güvenlik Konseyi ayrıca vatandaşları kaçırılan ülkelerin, vatandaşlarını kurtarmak için IŞİD’e fidye ödememelerini istedi. CNN Türk’te yer alan habere göre 15 ülke tarafından oylanan tasarının IŞİD’in gelirlerine büyük darbe ... Devamını Oku »

  • Tweet

Sihirbaz

sezin-öney

Sigmund Freud, “Başlangıçta, sözler ve sihir aynı şeydi” demişti. Psikanaliz, 19. yüzyılda, “mantık” ile açıklanamayan en önemli olguyu, yani insan doğasını, bilimle açıklamaya çalıştı. Freud da, sihir ve kelimeler arasındaki ilişki üzerine düşünüyor, bağ kurmaya çalışıyordu. Freud’un deyişle, “Sözlerin, sihirli bir gücü var. Dünyanın en büyük mutluluğu veya üzüntüsüne neden olabilirler; bilgiyi, hocadan öğrenciye geçirebilirler. Hatip de, dinleyicisini etkileyecek ve ... Devamını Oku »

  • Tweet

8 bin Bosnalının katledildiği davada karar açıklandı

katliam

Birleşmiş Milletler savaş suçları mahkemesi Srebrenitsa katliamı sanıklarının temyiz başvurusu hakkındaki kararını açıklayarak, sanıkların mahkumiyet kararının aynı kalmasına karar verdi. Radivoge Miletic’in cezasında indirime gidildiği ve cezanın 19 yıldan 18’e indirildiği belirtildi. Vujadin Popovic ve Ljubisa Beara’nın ömür boyu hapis cezaları, Drago Nikolic’in 35, Vinko Pandurevic’in ise 13 yıl hapis cezası değişmedi. Katliam suçlusu olarak yargılanan beş kişi, Sırp ordusunun ... Devamını Oku »

  • Tweet

BM iklim konferansında anlaşma sağlandı

iklim

Peru’nun başkenti Lima’da yapılan Birleşmiş Milletler (BM) iklim değişikliği konferansında iklim değişikliğiyle mücadelede atılacak adımlar konusunda uzlaşmaya varıldı. Delegeler, gelecek yıl Paris’te onaya sunulacak, her ülkenin atması gereken adımları belirleyen çerçeve metin üzerinde anlaştı. Ülkeler arasındaki görüş ayrılıkarı nedeniyle konferans iki gün uzadı. Çevreci gruplar, anlaşmayı yetersiz buldu ve yeni metnin iklim değişikliğiyle ilgili kuralları zayıflatacağını savundu. Görüşmeler, yoksul ve zengin ... Devamını Oku »

  • Tweet