Cumartesi , 17 Ocak 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: boko haram

Etiket Arşivi: boko haram

Boko Haram saldırısı: Cesetlerle dolu köyler

boko-haram

Nijerya’daki Boko Haram örgütünün Baga kentini ‘haritadan silerek’ gerçekleştirdiği kıyımın ayrıntıları ortaya çıktı. Guardian gazetesinden Monica Mark, kıyımdan kurtulanlarla konuşarak, saldırının geleceğini kimsenin anlamadığını, militanların önce asker sanıldığını anlatıyor. Tanıklardan biri “Beş köy geçtim, beşi de sadece cesetle doluydu” diyor. Yusuf Sarkin, kendisini doğduğu kasabadan sürgüne yollayan katliam hakkında çok bir şey hatırlamıyor. Silah sesleri, çığlıklar, Baga’nın tozlu sokaklarında uçuşan ... Devamını Oku »

  • Tweet

Boko Haram’dan katliam: 2 bin ölü!

1

Nijerya’da dinci terör örgütü Boko Haram’ın uluslararası bir askeri üssü ele geçirmesinin ardından Baga kasabasında en az 2 bin kişiyi öldürdüğü ve tüm kasabayı ateşe verdiği açıklandı. Geçtiğimiz cumartesi günü Boko Haram örgütünün ele geçirdiği askeri üssün bulunduğu Baga kasabasında katliam yaptığı belirtildi. Stratejik olarak önemli bir konumda bulunan askeri üssün ele geçirilmesinden sonra Boko Haram binlerce evi ateşe verdi ... Devamını Oku »

  • Tweet

Boko Haram ‘askeri üssü ele geçirdi’

boko

Nijeryalı yetkililer, radikal İslamcı örgüt Boko Haram’ın Baga kentindeki uluslararası askeri üssü ele geçirdiğini söyledi. Radikal İslamcı örgüt, Cumartesi günü Baga’ya saldırmış, kent halkı teknelerle komşu ülke Çad’a kaçmıştı. Saldırıdan kaçmayı başaran Baga kenti sakinleri, çok sayıda kişinin öldürüldüğünü ve şehrin ateşe verildiğini ifade etmişti. Borno Eyaleti Senatörü Maina Ma’aji Lawan, saldırının ardından askerlerin üssü boşaltarak kaçtığını belirtti. Uluslararası askeri üste Çad, Kamerun ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Bu salonun zeminini kızıla boyadık’

Boko Haram

Nijerya’da radikal dinci Boko Haram örgütü bir okulun yatakhanesinde gerçekleştirdiği katliamın görüntülerini yayınladı. Geçen cumartesi günü ülkenin kuzey batısındaki Gwoza kentine bağlı Bama kasabasında bir okulu basan militanlar çoğu kadın ve çocuk olmak üzere onlarca kişiyi öldürdü. Görüntülerde, militanların ranzaların arasına sığınmaya çalışan sivilleri öldürdüğü görülüyor. Görüntüye gelen bir militan “Bu salonun zeminini kızıla boyadık. Kafirlere karşı gelecekte yapılacak bütün ... Devamını Oku »

  • Tweet

Sisi ve Boko Haram’la aynı listede!

erdo

Merkezi Washington’daki Freedom House (Özgürlük Evi) kuruluşu, “2014’ün En İyi ve En Kötü İnsan Hakları Olayları”nı açıkladı. Bağımsız düşünce kuruluşu Özgürlük Evi’nin raporuna göre, yılın en kötü insan hakları olayları arasında, Türkiye’de başta Youtube ve Twitter’a olmak üzere, internete getirilen kısıtlamalar da yer aldı.Özgürlük Evi’nin raporunda, “2014’ün En İyi İnsan Hakları Olayları”nı, Brezilya’nın internet kullanma özgürlüğünü yasal güvence altına alması, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Boko Haram 185 kadın ve çocuğu kaçırdı

boko_haram

Boko Haram örgütü, Nijerya’nın kuzeyindeki bir köye saldırarak 35 kişiyi öldürdü. Örgüt, köydeki 185 kadın ve çocuğu kaçırdı. Görgü tanıkları, örgüt üyelerinin kadın ve çocukları kaçırmadan önce köydeki evleri ateşe verdiklerini ve erkekleri de kurşuna dizdiklerini aktardı. Boko Haram mensupları daha sonra kadın ve çocukları araçlara bindirerek köyden ayrıldı. Örgüt, Nisan ayında da Gumsuri köyü yakınındaki bir okuldan 200’den fazla ... Devamını Oku »

  • Tweet