Salı , 19 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: CIA

Etiket Arşivi: CIA

‘Türkiye, Katar ve S. Arabistan, El Nusra’nın eline geçse bile İslamcılara silah vermeyi kabul ediyor’

page_el-nusra-ile-isid-guclerini-birlestirme-karari-aldi_254529680

İngiltere’de yayımlanan The Times gazetesi, Suudi Arabistan’ın bölgedeki diğer Sünni güçler, Katar ve Türkiye ile ittifak kurup Suriye’de Esad rejimine karşı muhaliflere destek verdiğini ve farklı silahlı grupları bünyesinde barındıran Fetih Ordusu’na mühimmat sağladığını yazıyor. Gazeteye konuşan Suriye’nin kuzeyindeki muhalif yetkili Hüssam el Mari, “Moraller yüksek. Zaman alsa da Esad düşüyor” diyor. ABD’nin bölgede oluşan yeni ittifaktan rahatsızlık duyduğu belirtilen ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Suriye’deki cihatçılara Türk ve Suud desteği Batı’yı kaygılandırıyor’

020320151701531366516

İngiltere’de yayımlanan Independent gazetesi, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın, aralarında El Kaide bağlantılı örgütlerin de bulunduğu Suriyeli ‘cihatçıları’ desteklediklerini ve bu durumun Batılı hükümetleri endişelendirdiğini yazıyor. BBC Türkçe’nin aktardığına göre Kim Sengupta imzalı haberde, ‘Batı müttefikleri Suudi Arabistan ve Türkiye’nin, El Nusra Cephesi’ni de içeren Fetih Ordusu’na desteklerinin, Suriye’de cihatçı örgütlere silah ve para yardımı yapılmasına kesinlikle karşı çıkan ABD’nin yaklaşımına ... Devamını Oku »

  • Tweet

Doğruysa tam bir bomba…AKP eski CIA başkanıyla anlaştı!

akp

Amerikan gizli haber alma örgütü CIA’in eski başkanlarından Porter Goss’un danışmanlık hizmeti ve lobi çalışmaları için AKP hükümetiyle anlaştığı ortaya çıktı.     diken.com.tr‘de yer alan habere göre, The Intercept, Porter Goss’un AKP hükümetiyle anlaştığına dair ABD Adalet Bakanlığı’ndakikayıtlara ulaştı. Dış Temsilciler Tescil Yasası kayıtlarına göre hali hazırda Amerika’da Türkiye adına faaliyet gösteren Dickstein Shapiro danışmanlık firmasının bünyesindeki Porter Goss, ... Devamını Oku »

  • Tweet

ABD’den öyle bir açıklama geldi ki..Erdoğan şoke olacak..

abdesad

CIA Direktörü John Brennan “Ne Rusya, ne ABD, ne (IŞİD’e karşı) koalisyon ne de bölgedeki devletler… Hiçbirimiz Şam’daki hükümetin ve siyasi kurumların çökmesini istemiyoruz” dedi. Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre New York’ta bir açıklama yapan CIA Direktörü John Brennan IŞİD’in ya El Kaide’nin Şam’a yürümesini istemediklerini açıkladı. Suriye’de ılımlı muhalifleri desteklemenin önemli olduğunu belirten Brennan, uluslarararası devletler topluluğunun ... Devamını Oku »

  • Tweet

CIA’ye işkencede yardım eden ülkeler açıklandı

Amerikan Senatosu’nun CIA’in işkence yöntemlerini anlatan raporundan sonra Amnesty International bu işkencelerde Avrupa ülkelerinin rolünü ortaya koyan bir rapor yayınladı. Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilâtı’nın (CIA) Avrupa’nın çeşitli ükelerine kurduğu gizli cezaevlerine ilişkin raporunu yayınladı. Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığı raporda gizli cezaevlerinin kurulduğu Avrupa ülkeleri Polonya, Romanya, Litvanya, Makedonya ve İngiltere olarak sıralandı. Avrupa’nın yardımı olmaksızın ABD’nin ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bu kez o general çok kötü ‘çuvalladı’ !

cuval

Adalet Bakanlığı savcıları, David Petraeus’ın CIA Başkanlığı yaptığı sırada devlet sırlarını eski sevgilisine verdiği iddiasında bulundu. CNNTÜRK’te yer alan habere göre  FBI ve savcılar konuyla ilgili araştırmalarını geçtiğimiz yıl tamamladıklarını , bulgu ve delillerin Adalet Bakanlığı’na sunulduğunu açıkladı. 62 yaşındaki Petraeus, biyografisini yazan Paula Broadwell ile ilişki yaşadığı ortaya çıkınca CIA’deki görevinden 2012 yılı Kasım ayında istifa etmişti. Petraeus iddialarla ... Devamını Oku »

  • Tweet

Reel İslam üzerine: Farkında mısınız istemiyoruz!

Murat-Utkucu

Anlattığınız, çoğu zaman anlatılanın anladığı kadardır. Hele ki derdinizle hemhal olmak gibi niyeti olmayan biri varsa karşıda! Ama anlaşmak için de anlaşılmak gerek. Tabii, ötekine de sağır olmamak. Duymak ise kulaktan öte yürek işi sanki. Vicdan işi. Ortadoğu’da en az bulunan insanî değer tam da bu. Vicdansızlık için herkesin bir bahanesi var ama: Tarih, Tanrı, din, ideoloji, Ulu Önder, savaş, ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Altına işersen tecavüz ederiz’

cıa

Guantanamo Hapishanesi mahkumlarından Yemenli Samir Naji Mukbel, avukatları aracılığıyla maruz kaldığı işkenceleri anlattı. 13 yıldır Guantanamo’da olan Mukbel hakkında hiçbir suçlama yok Yemenli Samir Naji el Hasan Mukbel, tam 13 yıldır hakkında hiçbir suçlama olmadan ABD’nin terör şüphelileri için inşa ettiği kötü şöhretli Guantanamo Hapishanesi’nde tutuluyor. Mukbel, Usame Bin Ladin’e çalışmakla suçlanarak 2002’de Küba’daki Guantanamo Hapishanesi’ne götürüldü. 1977 doğumlu Mukbel, ... Devamını Oku »

  • Tweet

CIA Raporu ve Türkiye

Sezin Öney

Dünyanın vicdanı en rahat insanları, en vicdansızları herhalde. Kendini sorgulayanın vicdanı hiç susmaz çünkü; hep kendini sorgular, çevresini, içinde yaşadığı ortamı, dünyayı olduğu gibi kabul etmez, iğneyi de çuvaldızı da herkese batırarak eleştirir. Bugünlerde, dünya gündeminin en tepesinde, ABD’de Senato’nun hazırladığı bir rapor var. Yaklaşık yedi bin sayfalık raporu hazırlayan ABD Senatosu İstihbarat Komitesi, sekiz Demokrat ve yedi Cumhuriyetçi senatörden ... Devamını Oku »

  • Tweet

CIA’nin işkencesini kınayan Türkiye, İncirlik Üssü’nü unuttu

cıa

Türkiye, ABD Senatosu tarafından ortaya konan CIA’nın insanlık dışı işkence yöntemlerini kınadı. Senatonun raporunu şeffaflık açısından önemli bulduğunu ve sorumluların hesap vermesini isteyen Dışişleri, CIA’nın işkence yaptığı tutukluların naklinde İncirlik Üssü’nü kullandığı iddialarını ise unuttu. ABD Senatosu’nun CIA’nın 11 Eylül sonrasında “terör zanlılarına” yönelik işkence raporunu kınayan Türkiye diğer yandan “şeffaflık” adına yayımlanmasını doğru buldu. Türkiye’nin de CIA ile işbirliği ... Devamını Oku »

  • Tweet