Pazartesi , 13 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: cozum

Etiket Arşivi: cozum

Listelerin düşündürdüğü

sezin-öney

Bugünlerde, geçen bir yıl boyunca çıkan yeni kanunları inceliyorum. Sonuç net: Değil demokrasi olmak, Türkiye artık, demokrasi yolunda bile değil. Seçimlerin varlığı da, bu gerçeği değiştirmiyor: Brunei, Suudi Arabistan gibi birkaç ülke dışında, dünyanın tüm ülkelerinde şu veya bu şekilde seçimler var. Listelere bakınca bana en çarpıcı gelen sonuç şu: Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlere parti olarak giriyor. Devlet zırhını kuşanan, devletin ... Devamını Oku »

  • Tweet

Meksika tipi başkan…  

Mustafa Paçal

Başkanlık sistemi tartışmaları, bütün bir gündemin ilk sırasındaki yerini koruyor. Öyle ki yeni anayasa tartışmaların olsun, Kürt sorununun çözümü olsun, seçimler olsun artık bunlardan daha fazla “başkanlık sistemi” tartışmaları bunların yerini almış görünüyor. Erdoğan ve AKP sözcüleri ısrarla başkanlık sistemi tartışmalarını gündemde tutmak için çok özel bir siyasi gayret gösteriyorlar. Bu gayretlerin içinde ise öne başkanlık sisteminin “her derde deva” ... Devamını Oku »

  • Tweet

Mızıkçılık  

Hadi Uluengin

MIZIKÇILIK kelimesini Recep Tayyip Erdoğan’ın ve “Başkan’ın adamları”nın çözüm sürecine ilişkin yeni ve olumsuz söylemini vurgulamak için kullandım. Çünkü önce bir; Cumhurbaşkanı Kürt Sorunu olmadığını söyledi. İnsaf! Madem sorun yok o hâlde neyin “çözümünü” tartışıyoruz? Niçin, ne mutlu ki bizzat kendisinin öncülük etmiş olduğu bir süreçten bahsediyoruz? İki; Erdoğan hükümetle HDP arasındaki Dolmabahçe mutabakatını onaylamadığını duyurdu. Dolayısıyla malûm, Arınç’ın cevabi ... Devamını Oku »

  • Tweet

PKK’lı Bayık’tan silah bırakmak için tek şart !

050320151544508126875_2

Irak’ın Kandil Dağı’nda bulunan KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, hükümet ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyeti toplantısında Abdullah Öcalan’ın PKK’ya silah bırakma çağrısı yaptığının açıklanmasının ardından, ilk kez değerlendirmelerde bulundu. Ortak açıklamanın önemli olduğunu, silahların bıraktırılması beyanına karşılık hükümetin adım atması gerektiğini belirten Bayık, “Tüm dünyada bu tür sorunlar için şöyle bir çözüm gelişiyor. Önce çözüm, daha sonra ... Devamını Oku »

  • Tweet

Paker: Sermayenin tek temsilcisi artık TÜSİAD değil

Can Paker 17 yıldır başında olduğu TESEV’den ayrılma kararı aldı. “Değişen koşullarda böylesi daha iyi” diyen Can Paker, “Artık sermayeyi tek başına temsil etmiyor” dediği TÜSİAD’ı da eleştirdi: “Siyasiler ile çatışan bir dernek olmamalı.” Akil İnsanlar Heyeti’nde de yer alan Paker, Kürt sorununun çözümü konusunda Türkiye’nin batısının da doğusunun da bu çok istekli olduğunu vurguladı. Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ortadoğu’da ‘medeniyetler çatışması’

Yüksel Taşkın

Ortadoğu’nun petrol zengini ülkeleri dışında kalan geniş coğrafyadaki rejimlerin ciddi bir meşruiyet sorunu var. Bu sorunlu ülkeler listesine İran’ı da katabiliriz. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bu rejimlerin bazıları önemli bir desteği yitirmekle kalmadılar; Soğuk Savaş’ta ortaya çıkan denge durumundan istifade etme durumlarını da yitirdiler. Suriye’de üst düzey bir yetkilinin, “Sovyetlerin yıkılmasına onlardan daha çok biz üzüldük” demesi boşuna değildi. Son ... Devamını Oku »

  • Tweet

Çözüm görüşmesinde ‘fikir ayrılığı’

sırrı

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın HDP heyetini kabulü sona erdi. Başbakanlık Merkez Bina’daki kabul, yaklaşık 2 saat sürdü. Heyette, HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Pervin Buldan, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Hatip Dicle yer aldı. SON DERECE SORUNLU Önder görüşme ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kamu düzeni meselesine hükümetin baktığı yer son derece ... Devamını Oku »

  • Tweet