Cumartesi , 2 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: cumhuriyet

Etiket Arşivi: cumhuriyet

Tehlikeli yakınlaşma mı barışın habercisi mi..Asker ile PKK arasında sadece 1 km var !

26uludere

Şirit Yaylası’nı çevreleyen dağlarda yüzlerce asker kamp kurmuş. Bir kilometre ötesindeki Şehit Kendal’da ise PKK’lılar mevzilenmiş durumda.Cumhuriyet’ten Selin Ongun Şırnak’ın Uludere (Roboski) köyüne giderek izlenimlerini yazdı. Haberin öne çıkan bölümleri şöyle: Köye gelmemize neden olan son gelişmeyi, “Roboski’de tansiyon yükseldi” haberinin içeriğini hatırlatalım: “28 Aralık 2011’de 19’u çocuk 34 kişinin bombalanarak öldürüldüğü Roboski bölgesinde sınıra asker yığılması tansiyonu yükseltti. Köy ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dink ‘1915’i ve kendi hikayesini yazdı:’Ağlıyorum..’

11rakel

Silahlı saldırı sonucu katledilen Ermeni aydını gazeteci-yazar Hrant Dink’in eşi Rakel Dink Cumhuriyet için yazdı.Dink’in yazısı aynen şöyle: “1915’teki dünyayı seyrediyorum. Bütün insanlığa, politikalarına acı acı ağlıyorum. 2015 insanlığını seyrediyorum, ruhum inliyor içimde. Canım çekiliyor. Ülkemi seyrediyorum. Utanıyorum. Boğazım düğümleniyor. Sesimi koyveriyorum. Bağrımdan dökülüyor gözyaşlarım.” Bu yazıyı okuduğunuz gün 24 Nisan. Ağır ve çok acılı bir yas günü. Bugün sizler ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ermenilerle uyuşmak söylentileri

hertaraf

TAL’ÂT ULUSOY / Papa “hariçten gazel” okumasa, şu günlerde “soykırım” konusunu parlamentolarında gündeme almaya başlayan “yabancılar” araya girmese bu sorunun bir “uyuşma” ile çözülebileceği ne güzel ifade edilmiş! Hayırlara vesile olur inşallah!   Seçimler öncesinde ilginç bir haber!   “Son günlerde Türklerle Ermeniler arasında doğrudan doğruya anlaşma yapılması için bazı girişimler olduğu hakkında bir takım söylentiler yayıldı. Bu söylentilerin ortaya ... Devamını Oku »

  • Tweet

Sahih bir demokrasi için!

Ümit-Kardaş

Türkiye’de cumhuriyet, halk egemenliği düşüncesine dayanılarak kuruldu ve Fransız devriminin getirdiği cumhuriyet düşüncesinden etkilenildi. Ancak, 1950 yılına kadar devam eden tek partili rejim sürecinde iktidar halkın egemenliğine dayalı olarak çalışmadı, halka rağmen ve halkın iradesini baskı altında tutan bir rejim uygulandı. 1950’den sonraki çok partili dönemde ise, halk iradesinin çevrenin merkezdeki siyasi alana taşınması sonucunu doğuran tercihleri, askerî darbeler, darbe ... Devamını Oku »

  • Tweet

TBMM’den sanık sandalyesine..Aday olamayan 100 vekil yargılanacak…O isimler de var !

1234

Emine Kaplan imzasıyla Cumhuriyet’te yer alan habere göre liste dışında kalan ve haklarında dokunulmazlık fezlekesi bulunan AKP’den 45, CHP’den 27, HDP’den 15, MHP’den 6 ve bağımsız milletvekilleriyle birlikte 100’e yakın milletvekili mahkemelik. Siyasi partilerin aday listelerine giremeyen 100’e yakın milletvekili, dokunulmazlıkları kalkacağı için 7 Haziran’dan sonra haklarındaki suçlamalar nedeniyle mahkeme karşısına çıkacak. Haklarında kurulan TBMM Soruşturma Komisyonu’nda aklanan eski AB ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ağırdır’dan çok konuşulacak yorum:’Tek iddialı liste HDP.AKP’de biat etmiş isimler’

bekirağırndır

Konda’nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır, partilerin milletvekili aday listelerini Cumhuriyet’e değerlendirerek, “HDP hariç, partilerde, çok iddialı liste yapma telaşı yok. Partilerin yönetimlerini sürdürme telaşı, ülke yönetimine talip olmaktan çok, partilerdeki hâkim zihniyeti devam ettirme gayreti görüyorum. Listeler, değişimi ve hayatın dayatmasını dikkate alarak oluşturulmamış gibi görünüyor” dedi. CHP’nin aday listelerinin artılarının olduğunu, ancak soru işaretiyle karşılaştığı noktaların da bulunduğunu söyleyen ... Devamını Oku »

  • Tweet

Cumhuriyet’ten Davutoğlu’na açık mektup: Size dava açıyoruz

davutoğlu

Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın Eyüp Camisi’ndeki cenazesine alınmayan Cumhuriyet gazetesi, akreditasyon talimatını veren Başbakan Ahmet Davutoğlu’na dava açıyor. Konuyu bugünkü manşetine taşıyan Cumhuriyet, Savcı Kiraz’ın cenaze törenine Cumhuriyet’in de aralarında olduğu gazeteleri ve televizyonları aldırmayan Başbakan’ın suç işlediğini belirterek, “Başbakan Davutoğlu haber verme hakkımızı kanunsuz olarak çiğnedi,” denildi. Gazete, Başbakan Davutoğlu’nun, “emri ve talimatı ben verdim” sözlerinin “itiraf” olduğunu belirterek ... Devamını Oku »

  • Tweet

İlk kez konuştu…Selvi Kılıçdaroğlu’ndan o kaset için flaş yorum..

41

Cumhuriyet’ten selin Ongun, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile konuştu..İşte o röportaj: “CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Hanım’ın Ankara Çukurambar’daki evlerinin önündeyiz. Görevli polis memuru geldiğimizi bildiriyor. Buyur ediliyoruz, biz zili çalmadan Selvi Hanım kapıyı açıyor. “Hoş geldiniz” selamlamasını yaparken, ayakkabılarımızı çıkarmaya koyulduğumuzu fark ediyor. “Evde küçük çocuk yok” diyerek rica ediyor. “Grip salgını malum” sözümüzle, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Sırrı Süreyya öyle bir yazı yazdı ki !Kemalistler çıldıracak !

sırrıcumhuriyet

Cumhuriyet gazetesine konuk yazar olan HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, ters puntolarla yayınlanan ‘Umudun fakında mısınız?’ başlıklı yazısında çözüm sürecini yorumladı. Çözüm sürecinin önündeki en büyük engelin Kemalistler olduğunu ileri süren Önder yazısında şu ifadeleri kullandı: “Tarihsel bir dönemece gelindiğinde en önce şunu sormakta yarar var: Düşünme sınırlarımız, hayal gücümüz ne ölçüde genişlemiş. Eskiden aklımızın ucundan geçiremediğimiz gelişmeleri kavrayacak, muamma ... Devamını Oku »

  • Tweet

Öyle iki isim oyum HDP’ye dedi ki !

HDP

Yaklaşan 7 Haziran seçimleri öncesi HDP’ye  basın dünyasının iki kanadından  çok net destek geldi.  Türk basınının en önemli ve duayen isimlerinden Cumhuriyet Gazetesi yazarı Cüneyt Arcayürek bugünkü köşe yazında HDP’nin desteklenmesinin önemine değindi..Bir dönem Sabah Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmenliği’ni de yapan Ergun Babahan ise açıkça HDP’ye oy vereceğini açıkladı. İşte Arcayürek’in Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan o yazısı: Demokrasimizin çivisi çıktı. Bir ... Devamını Oku »

  • Tweet