Cumartesi , 9 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: defne koryurek

Etiket Arşivi: defne koryurek

Muhabbet

defne-koryurek

  Tezgâhta tümüyle ikram olarak sunulan simitlerin tükenmişliğini temizlik emekçisinin yüzüne haykıran bir adamla aynı uçakta uçacağımı idrakle başladım 1 Mayıs’ıma. Yetmedi, hiç yetmiyor zaten. Ülkemin yönetiminin en tepesindekinin, Cumhurbaşkanı’nın, uğruna en az 650 bin ağacın kesileceği, 1 milyon 855 bin ağacın da taşınacağı bir havalimanını, “söke söke bitireceği” sözleriyle tamamladım. Böyle bir dünyada var olmaktan hicap duyanlara bir çağrım var: Malumunuz. Bizans ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dalyanlar meselesi

defne-koryurek

    15 Nisan günü denizlerimizde trol ve gırgır ağları ile avcılık mevsimi kapandı. Sezonun yeniden açılacağı 1 Eylül’e kadar tezgâhlara sadece olta balığı gelecek (çiftlik balıklarını klasman dışı görmemi anlayışla karşılayacağınıza eminim). O olta balıkları da, aynı sezon boyunca uyulmasını beklediğimiz kurallara tabiler elbette. Lüfer, örneğin, oltayla da tutulsa, gırgır ağı ile de fark etmez. Boyu yasasına uymak zorunda (şimdilik ... Devamını Oku »

  • Tweet

Zeytininden belli

defne-koryurek

Bu hafta saha gezisindeydim. Slow Food’un Biyoçeşitlilik Vakfı başkanı Piero Sardo ile birlikte zeytin, toprak ve tohum dolu sohbetlerle taçlanan bir seri ziyaret yaptık.   İlk durağımız Gökçeada’ydı. Bu yıl ikincisi gerçekleşen EkoGastronomi Kongresi’nde dünyanın ilk Slow Olive etkinliğini Türkiye’de gerçekleştireceğimizi ilan fırsatı buldum. Size de müjdelemek isterim: Şubat 2016’da Mardin’de gerçekleşecek bu uluslararası zeytin ve zeytinyağı etkinliği zeytin ağacının emanetçisi tüm ülkelerin katılacağı ... Devamını Oku »

  • Tweet

Balıkçı vekilini arıyor

defne-koryurek

Bu hafta sütunumu çoğunluğunu balıkçı olan 17 bin üyesi arasında akademisyenlerin, gazetecilerin ve STK temsilcilerinin yanı sıra Bakanlık bürokrat ve denetçilerinin de bulunduğu Profesyonel Balıkçılar Forumu’a bırakıyorum. Forum yönetimi genel seçim arifesinde bir mektup kaleme aldı. Gelecek dönem ülkeyi yönetmeye aday partilere soruları var: “Haziran 2015 Genel Seçimi’nde başarılar dileriz. Halkın oyuna başvuruyorsunuz, cümlemize hayırlı ve uğurlu bir seçim olsun ... Devamını Oku »

  • Tweet

Takvim

defne-koryurek

Belki okudunuz, geçen perşembe günü Yedikule Hayvan Barınağı karşısı, sur içinde kalan Yedikule Sahil Şeridi alanında aralarında çamların da bulunduğu 20’den fazla ağaç kesildi. Olayı gören ve müdahale eden CHP Zeytinburnu Gençlik üyeleri sayesinde kesim durduysa da sebebi bir muamma! Fatih Belediyesi yetkilileri onların onay verdiği bir proje olmadığını söylüyorlar. Büyükşehir Belediyesi deseniz, bölgede herhangi bir projeden onların da haberi yok! Konunun ilgilisinin Ulaştırma Bakanlığı olabileceği yönünde bir ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ucuz protein

defne-koryurek

Gündönümü gördük, güneş Koç Burcu’na geçti, yeni bir yıl bu artık. Umut gerek. Niyetler tutmak, ya hep beraber, ya hiçbirimiz demişliğin hakkını vermek gerek. Ensemizde gümbür gümbür bağıran bir sistemle, nereye… onu da değiştirmek gerek! Geçen hafta devam edeceğim demiştim, kıyı balıkçısı kazan kaldırmanın eşiğinde demiştim… devam ediyorum. Aynı denizin çocukları, nasıl oluyor kıyı balıkçısı huzursuzlanıyor da gırgır reisleri denize dökülmüyor, ona dokunmak istiyorum ... Devamını Oku »

  • Tweet

Halkın iktidarı  

defne-koryurek

Kıyı balıkçısı diye tabir ettiğimiz, nispeten geleneksel usullerle, küçük ölçekli balıkçılık yapan dostlarımız bugünlerde kazan kaldırmanın eşiğindeler; zira ne denizde balığı koruyan politikaları kurabildik, işletebildik ne de bir emekçi olarak balıkçının sosyal haklarını, ekmeğini konuşur hâldeyiz. Sucul kaynaklarımız yok oluyor. Her yıl av sezonu biraz daha erken bitiyor. Her sezon biraz daha fazla yasa dışılık gerçekleştiği gibi, denizler, av yasakları ... Devamını Oku »

  • Tweet

Zira mesele sadece süt değil!

defne-koryurek

“nutku tutuldu bülbülün yârin elini kanatmasın diye dikenleri kesildiğinde gülün.”    Bu sütunun takipçileri, hatırlayacaktır. Süt sanayicisini memleketin çiğ süt üreticileri taşır ve sadece üretimleri ile değil, yatırımcı ortak sayılmalarını gerektirecek finansal sebeplerle! 2014 yılında örneğin, Ulusal Süt Konseyi’nin verileri baz alınırsa, süte litre başına ortalama 1 lira verilmiş. Oysa bu sütün bir litresinin üretim bedeli, Çiğ Süt Üreticileri ve ... Devamını Oku »

  • Tweet

Coğrafya

defne-koryurek

Ortalama tanışıklıkların ötesinde bir beraberlik yakalayabilmiş olanlar, ister iş hayatında olsun, ister dostluk ahbaplıkta ya da evlilikte –zira hiç fark etmez–, bilirler. Dil önemlidir. Buluşmalar ilk bakışta basit tesadüfler, bir aşk ya da sıradan çıkar uğruna başlamış bile olsa; beraberliklerin süresini, biçimini dil belirler. Dil aklımızın, gönlümüzün, vicdanımızın yarattığı bir coğrafyanın ürünüdür. Aynı bizi besleyen, buğdayımızın suyumuzun coğrafyasına yansıttığımız tercihler ... Devamını Oku »

  • Tweet

Gaspın hâlleri

defne-koryurek

Takibi aksatmadan yıllardır sadece tarım yazan, tecrübeli bakışını adaletle harmanlayıp sunan sanıyorum bir ikinci gazeteci saymak kabil değil; Ali Ekber Yıldırım’ın Dünya gazetesinde yayımlanan yazılarını bilmem okuyor musunuz? Ben kılavuzum sayarım. Gerek köşe yazılarının gerek kaleme aldığı haberlerin gazetesinin ulaştığından çok daha geniş bir taban tarafından okunması, takip edilmesi gerektiğine inanırım. Bu nedenle Yıldırım’ın perşembe günü yayımlanan yazısında konu ettiği ... Devamını Oku »

  • Tweet