Cuma , 8 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: deprem

Etiket Arşivi: deprem

Naci Görür depremi..’İstanbul’da 7.2 büyüklüğünde..Vuracağı yer ise..’

120608_naci_gorur640.hlarge

Nepal’in başkenti Katmandu’da önceki hafta meydana gelen 7,8’lik deprem İstanbul için olası deprem tahminlerini tetikledi. Profesör Doktor Naci Görür ise yaptığı açıklamalarla ‘deprem’ etkisi yarattı. Marmara depreminin ardından Türkiye meğer hiçbir şey yapmamış. Naci Görür ‘Millet zannediyor ki Türkiye’de deprem araştırmaları yapılıyor, hayır yok öyle bir şey’ diyerek sarsıcı gerçekleri anlattı. Geçtiğimiz yıl eylül ayında ‘Üniversiteler bilimden uzaklaştırıldı, deprem konusunda ... Devamını Oku »

  • Tweet

Depremin bilançosu 6 bin 204’e ulaştı!

nepal

Nepal’deki depremin bilançosu 6 bin 204’e ulaştı. Bu arada AFAD ekibi Nepal’deki görevini tamamladı.   Ulusal Acil Müdahale Merkezi’nin yaptığı açıklamaya göre Cumartesi günü Nepal’de yaşanan 7,8 şiddetindeki depremin ardından hızlanan arama kurtarmaların ardından ölü sayısının 6,204’e ulaştığı bildirildi. Ayrıca resmi kaynaklara göre depremin 6. gününde 13,932 kişi yaralı olarak kurtarıldı. Komşu ülkeler Hindistan ve Çin’de de hissedilen deprem, bu ... Devamını Oku »

  • Tweet

Nepal’de ölü sayısı 3 bini aştı: Çığın düşme anı kamerada

1766109

Nepal’de geçen cumartesi günü meydana gelen 7,9 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı 3 bin 218’e yükseldi. Everest Dağı’nda düşen çığ, saniye saniye kameraya yansıdı.  Hindistan’ın Yeni Delhi kentini dahi sallayan deprem, Himalaya Dağları’nda çığlara neden oldu. Deprem sırasında Everest Dağı’nda düşen çığ sebebiyle en az 18 kişi öldü, 61 kişi yaralandı. Dağın üzerindeki kampta yaşanan dehşet anları, Alman dağcı Jost Kobusch’un ... Devamını Oku »

  • Tweet

Nepal’deki deprem anı kamerada!

nepal

Türk turist Sibel Yazıcı’nın çektiği görüntülerde, müzik yayını yapan kafeteryada müşteriler otururken, birden sarsıntı oluyor. Masalardaki şişeler, bardaklar yere yuvarlanırken, Yazıcı çifti de olan biteni görüntülemeye çalışıyor. Tapınakların bulunduğu noktadan büyük bir toz bulutu yükseldiği görülüyor.   Bu video Adobe Flash Player’ın son sürümünü gerektirmektedir. Devamını Oku »

  • Tweet

Nepal’i vuran depremde ölü sayısı 2 bine yaklaştı

Nepal'de dun meydana gelen 7.9 siddetindeki deprem sonrasi, on binlerce kisi geceyi sokaklarda gecirirken, bilanco agirlasiyor. Son 81 yilin en buyuk deprem felaketinin yasandigi Nepal'de, olu sayisi son belirlemelere gore 1865'e ulasti.

Nepal’de dün meydana gelen 7.9 büyüklüğündeki  deprem sonrası, on binlerce kişi geceyi sokaklarda geçirirken, bilanço ağırlaşıyor. Son 81 yılın en büyük deprem felaketinin yaşandığı Nepal’de, ölü sayısı son belirlemelere göre 1865’e ulaştı. Toplamda 6,5 milyon vatandaşı etkileyen depremin açtığı kayıp ve hasar henüz belirlenemedi. İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, kırsal bölgelerden gelecek haberler ile ölü sayısının artabileceği ifade ediliyor. Yetkililer ülkedeki ... Devamını Oku »

  • Tweet

Nepal’de 7,9 büyüklüğünde deprem… Yüzlerce ölü var

nepal

Nepal’in başkenti Katmandu yakınlarında 7,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Katmandu’da çok sayıda binayı yıkan depremde ölü sayının 1000’i geçtiği iddia ediliyor. Görgü tanıkları sarsıntının dakikalarca sürdüğünü belirtti. Yerel saatle 11.56’da yerin 15 kilometre altında meydana gelen depremin merkezinin, Katmandu’nun 77 kilometre kuzeybatısı olduğu açıklandı. AFP’nin haberine göre, Nepal polisi, ülkede son 81 yılda gerçekleşen en şiddetli depremde en az ... Devamını Oku »

  • Tweet

Akdeniz’de Girit açıkları gece boyunca beşik gibi sallandı

28688002

Akdeniz’de Girit Adası ve çevresinde gece boyunca çok sayıda deprem meydana geldi. Son deprem 5,5 büyüklüğünde. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi’nin verilerine göre, 5,5 büyüklüğündeki son deprem, saat 05.05’te, Girit Adası açıklarında, yerin 18,6 kilometre derinliğinde gerçekleşti.  Girit Adası yakınlarından kaydedilen diğer depremler ise geriye doğru şöyle: Saat 04.50, büyüklük 4,1 Saat 02.35, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Olası bir depremde İstanbulluların yüzde 85’i sokakta kalacak!

istanbul

CHP Milletvekili Umut Oran’ın verdiği soru önergesini yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, deprem sonrasında kurulacak olan 230 bin 315 çadırda, 1 milyon 151 bin afetzede için yer olduğunu açıkladı. Bu rakamlar, İstanbul nüfusunun yüzde 16,41’ine denk geliyor. Zete’nin haberine göre, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İstanbul’daki deprem hazırlığını soran CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın soru önergesine yanıt verdi. Kurtulmuş, İstanbul’da 39 ilçede belirlenen ... Devamını Oku »

  • Tweet

Akdeniz’de 3 ayrı deprem

deprem-grafik1

Akdeniz’de Rodos Adası açıklarında Richter ölçeğine göre 4.5 ila 3 arasında değişen 3 deprem kaydedildi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi’nin verilerine göre, saat 02.39’da, Rodos Adasının güneyinde yerin yaklaşık 10 kilometre derinliğinde 4,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Gece aynı bölgede 3.7 ve 3 büyüklüğünde iki deprem daha meydana geldi. DHA Devamını Oku »

  • Tweet

O ilde 7’den büyük deprem bekleniyor !

dep

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Yer Fiziği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semir Över, Hatay’da 7 ve üzeri büyüklüğünde deprem beklediklerini söyledi.Prof. Dr. Semir Över, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Deprem Araştırma Dairesi tarafından hazırlanan Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası’na göre Hatay’ın kırmızı kuşak üzerinde birinci dereceden deprem bölgesinde olduğunu ve risk taşıdığını hatırlattı. Geçen 10 Şubat’ta Hatay’ın ... Devamını Oku »

  • Tweet