Cuma , 27 Mart 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: dersim

Etiket Arşivi: dersim

Kürtler (5)

Ümit-Kardaş

Ağrı Ayaklanması, savaş uçaklarının da yardımıyla bastırıldıktan sonra Ankara’nın gözü Dersim’e çevrilir. 1. Umumi Müfettiş İbrahim Tali Bey 1931 yılında hazırladığı Dersim raporunda aşiretlerin cezalandırılmasının yetersizliğinden yakınmaktadır. Dersim meselesine Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak’ın yaklaşımı ve çözüm önerisi ise şöyledir: “Ana yolların inşası, silahların toplanması, reislerin, bey ve ağaların, seyyidlerin bir daha gelmemek üzere Batı Anadolu’ya gönderilmeleri, reisler alındıktan sonra da ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dersim Katliamı mağduru CHP’den aday

CHP

“Dersim Katliamı” mağdurlarından olan Mazez Çetin, Alman vatandaşlığını bırakıp 7 Haziran 2015 seçimlerinde CHP’nin Tunceli Milletvekili aday adayı oldu. “Dersim” konusunda CHP aleyhine kara propaganda yapılmasının önüne geçilmesi gerektiğini savunan Çetin, aday olup seçimleri kazanması durumunda Tunceli’den ilk defa bir kadın vekilin, Meclis’e gönderileceğini söyledi. Vekil olması durumunda Ankara’da ikamet etmeyeceğini açıklayan Çetin, Tunceli için hali hazırda mevcut üç projesinin ... Devamını Oku »

  • Tweet

CHP’den AKP’ye transfer….

chp_eski_genel_baskan_yardimcisi_mesut_deger_ak_partiden_aday_h15551

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Mesut Değer, AKP’den Diyarbakır Milletvekilliği için aday adayı başvurusu yapacağını söyledi. Değer, 11 yıl boyunca siyaset yaptığı CHP’den AKP’ye geçişini kendi tabanı ve Diyarbakır ile Bingöl bölgesindeki Zazalar’ın talebi doğrultusunda kabul ettiğini söyledi. CHP’de, Diyarbakır Milletvekilliği, Genel Sekreter ve Genel Başkan Yardımcılığı yaptıktan sonra Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kılıçdaroğlu Dersim isyanını başlatan tecavüzü anlattı !

kılıcdersim

Kemal Kılıçdaroğlu, yaşamını anlattığı “Öteki Kemal” adlı kitapta Dersim İsyanı’nın bir tecavüz olayıyla patlak verdiğini savundu. Radyocu ve gazeteci Erdal Emre’nin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı söyleşiler Destek Yayınları’ndan çıkan “Öteki Kemal” kitabında bir araya toplandı. Öteki Kemal’de Kılıçdaroğlu “Dersim İsyanı” ile ilgili çarpıcı bilgiler verdi, anılarını anlattı. Radikal’de yer alan habere göre Dersim İsyanı’nın temelinde önemli ekonomik, ... Devamını Oku »

  • Tweet

CHP’de ‘Dersim’ isyanı: ‘Ön seçim istiyoruz’

chpdersim

Yaklaşan 7 Haziran seçimleri öncesi CHP’de çok ilginç gelişmeler yaşanıyor. Kadın adaylara öncelik tanıyan CHP lideri Kılıçdaroğlu bir çok ilde de ön seçim yapılacağını açıkladı. Kılıçdaroğlu’nun memleketi Dersim’de ise  genel merkez kontenjanı kullanılacağı açıklandı. Bu durumda partinin mevcut iki milletvekili Hüseyin Aygün ve Kamer Genç’in yeniden adaylığı güçlü olasılık olarak belirdi. KILIÇDAROĞLU DEVREYE GİRDİ Bu karara Dersim’deki bir çok CHP’li ... Devamını Oku »

  • Tweet

Alevilere hakaret iddiası Dersim’i karıştırdı..

dersim

Dersim’in  Ovacık İlçesi’nde 112 Acil Servis’te görev yapan acil tıp teknisyeni Abdullah Özcan’ın, aynı kurumda görevli arkadaşı Ahmet Seyfi ile yazışmasında Alevilere hakarette bulunduğu iddia edildi. Soruşturma başlatılırken Özcan ve Seyfi, halkta oluşan tepki nedeniyle rapor alarak ilçeden ayrıldı. Acil tıp teknisyeni olarak 112 Hızır Acil Servis’te görevli Abdullah Özcan ve Ahmet Seyfi arasında, Facebook üzerinden yazışmada iddiaya göre Alevilere ... Devamını Oku »

  • Tweet

Seyit Rıza’ya sığındılar, PKK’ya seslendiler:’Oğlumuzu geri ver

dag

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Feramuz Ulağ’ın 1 Aralık’ta kaçırıldığını, PKK’ya götürüldüğünü  iddia eden aile, oğullarının geri getirilmesi için Van ve Diyarbakır’da bazı siyasi partilerle görüştüklerini ama bir sonuç alamadıklarını söyledi. Bunun üzerine Seyit Rıza Parkı’nda çadır kuran aile, açlık grevine başladı. Parktaki Seyit Rıza Heykeli önünde pankart açan ve açlık grevine başlayan aile, eylemlerini Feramuz ... Devamını Oku »

  • Tweet

Sen hele, de bakalım, bunlar ne olacak

Hayko Bagdat

Bu köşede ne yazarsam yazayım mutlaka aynı temalı onlarca mail gelir. Televizyon programlarında ne söylersem söyleyeyim benzer yorumlar düşer bilgisayar ekranıma. Sosyal medyada ne paylaşırsam paylaşayım şak diye yapıştırıverirler twitleri. İlk başlarda ciddiye almıyordum. Hatta cevap vermenin gereksizliğine emindim. Ne de olsa bunları yazanlar gayriciddiydi ve amaçları konular hakkında yorumumu merak etmelerinden kaynaklanmıyordu. Anlamsızca sataşmalardı bunlar. Fakat geçenlerde duygusuna ve ... Devamını Oku »

  • Tweet

Uludere, AKP’nin Dersim’idir

mehmet baransu

Tam dört yıl önceydi. Gece yarısı Twitter’da mesajlarıma bakarken, soy ismi Encu olan, Uludere’de yaşadığını söyleyen bir kişiden sayısız mesaj almıştım. İddiasına göre “devlet uçaklarla onlarca köylüyü bombalamış ve aralarında akrabalarının da olduğu kişiler yaşamını yitirmişti”. Bu konuyu araştırmamı istiyordu. Gelen mesajı önce tweetledim. Ardından da “eğer bu iddia doğruysa sabah Türkiye bu haberi konuşacak” diye bir not düştüm. Ve ... Devamını Oku »

  • Tweet