Cuma , 3 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: döviz

Etiket Arşivi: döviz

Merkez’in rezervleri her gün altıyüz milyon dolar azalıyor

Süleyman Yaşar

Bildiğiniz gibi Türkiye döviz kuru rejimlerinden dalgalı kur rejimini uyguluyor. Bu arada hemen belirtelim bizim kullandığımız rejim serbest dalgalı kur rejimi değil. Peki ya ne? Bizim kullandığımız rejim kirli dalgalı kur rejimi. Yani Merkez Bankası döviz kurları yükseldiğinde rezervlerinden döviz satıyor. Tabii döviz fiyatı olması gerekenin altına düşünce bu defa piyasadan döviz alıyor. Böylece döviz kurlarının serbest dalgalanmasını engelliyor. Dolayısıyla ... Devamını Oku »

  • Tweet

Gizemli döviz hareketleri

DOLAR

Dün Türk Lirası Amerikan Doları karşısında en düşük düzeyine ulaştı. Ve bir dolar dün öğle saatlerinde 2,4155 liradan işlem gördü. Peki, niye dolara olan talep arttı? Arttı, çünkü Merkez Bankası Başkanı 4 Şubat Çarşamba günü olağanüstü toplantı yapılacağını söyledi. Tabii bu açıklama faiz indirimi yapılacağı beklentisi yarattı. Dolayısıyla dolara olan talep arttı. Bazıları Türk parasının değer kaybetmesinde Amerikan Merkez Bankası’nın ... Devamını Oku »

  • Tweet

Rusya, Türkiye’yi zora sokuyor

Süleyman Yaşar

Rusya Merkez Bankası Rus Rublesi’nin düşüşünü durduramıyor. Ruble dün yine Amerikan Doları karşısında hızla değer kaybederek dün 79,17 düzeyine yükseldi. Oysa 2014 yılı başında bir Amerikan Doları 33 ruble düzeyindeydi. Bu yıl içerisinde Rusya Merkez Bankası rubleyi korumak için tam 80 milyar dolar sattı. Ve Rusya’nın döviz rezervleri 416 milyar dolara geriledi. Bu arada 131 milyar dolar tutarında yabancı sermayenin ... Devamını Oku »

  • Tweet