Salı , 6 Ocak 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: egitim

Etiket Arşivi: egitim

İslamcı eğitim kreşte başladı

anaokulu

Kadirli Milli Eğitim Müdürlüğü anaokullarına, değerler eğitimine geçiş için talimat gönderdi. Anaokullarında, AKP’ye yakın kuruluş olan Anadolu Platformu’nun kitabının okutulması istendi. Osmaniye’nin Kadirli ilçesi Milli Eğitim Müdürlüğü “acil” yazısıyla gönderdiği anaokuluna din eğitimini getiren programın ayrıntıları ortaya çıktı. Kadirli ilçesindeki bütün anaokullarına Milli Eğitim Şube Müdürü Osman Gürbüz tarafından gönderilen “acil” mailde “değerler dersi” nini nasıl işleneceği ayrıntılı bir şekilde ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘İsteseler de, istemeseler de…’

Murat Belge

Şûra dolayısıyla okullarda Osmanlıca öğretilmesi konusu gündeme getirilince, ben de düşündüklerimi yazmıştım. Bence alfabenin değiştiği günden başlayarak yapılması gereken bir şey olduğunu söylemiştim. Ama tabii ki böyle bir şey yapılmadı, çünkü zaten o günkü politika bu “Osmanlı geçmişi”nin unutturulması amacını içeriyordu. Ama şimdi, bu tarihte bunu bir ders haline getirmek ne anlama gelir, ne kazandırır, bu da başka konu. Seçmeli ... Devamını Oku »

  • Tweet

Normal ve anormal Osmanlıca

Hadi Uluengin

İKİ gün üst üste ve örnekler vererek Dil ve Harf Devrimi’nin açtığı yaralara değindim. Artı, başka yerde kimse böylesine büyük bir suça cüret edemediğinden de Türkiye’dekine benzer bir dönüşümün Vietnam hariç hiçbir ülkede gerçekleşmediğini vurguladım. Hattâ Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “şah damarımız kopartıldı” yönündeki tespitinin de doğru ve haklı olduğunu kaydettim. Ama tüm bunlar Osmanlıcanın zorunlu ders olmasını desteklemek anlamına gelmiyor. Sadece ... Devamını Oku »

  • Tweet

Belediyeler ‘Kürtçe’ eğitim verecek

kurtce

Diyarbakır’da  geçen hafta sonu iki gün süren olağan genel kurulunu gerçekleştiren Demokratik Toplum Kongresi (DTK), aldığı kararla bütün belediyelerin ana dilde eğitim yapması, kreş ve ana okulları açmalarını kararlaştırdı. DTK Genel Kurulu, DTK sözleşmesinde yer alan ve ‘paralel yargı’ olarak algılandığı için eleştirilen adalet divanının da kaldırılmasını kararlaştırdı. Diyarbakır’da gerçekleştirilen Demokratik Toplum Kongresi Olağan Genel Kurulu’nun aldığı kararları basın açıklaması ... Devamını Oku »

  • Tweet

Her öğrenci bir gün İmam-Hatip’i tadacaktır!

ımam

Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı’nın hazırladığı ‘Gençlerin Potansiyeli ve Din Eğitimi: İmam-Hatipler ve Din Dersleri’ raporuna göre, 2002 yılında Türkiye’de 450 imam hatip lisesi ve bu okullarda 71 bin 100 öğrenci vardı. 2013’te ise imam hatip ortaokul ve liselerinin sayısı 2 bini buldu. Hürriyet’te yer alan habere göre İmam hatiplerin öğrenci sayısı 10 kattan fazla artarak 714 bin ... Devamını Oku »

  • Tweet