Cuma , 27 Mart 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: engelli

Etiket Arşivi: engelli

AKP’nin sosyal devleti iflas etti

engelli

Engelli ve yaşlı maaşlarının alımını zorlaştıran yasa değişikliği nedeniyle engelliler, İstanbul ve Ankara’nın birçok yerinde “Uyumuyoruz, uyarıyoruz” sloganıyla sabaha kadar eylem yapacak. 2013’te değişiklik yapılan yasa kapsamında engelli ve yaşlı maaşlarını almak daha da zorlaştırıldı. Uygulama ara düzenlemelerle giderek katılaştı. Bu süre içerisinde yüzlerce engellinin maaşı kesildi, bunlardan neredeyse hepsine, ödeyemeyecekleri miktarda cezalar kesildi, ödeyemeyenlere de hazine dava açtı. Yıllardır ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘İlahi’ Milli Eğitim…Bir bu eksikti !

ıstanbulmıllı

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’ne gönderilen yazıyla, zihinsel engellilerin katılacağı bir ilahi okuma yarışması düzenleneceği belirtilerek, yarışmanın okullardaki engelli öğrencilere duyurulması istendi. Birgün’den Rabia Yılmaz’ın haberine göre, “Zihinsel Engelliler Arasında İlahi Okuma Yarışması” başlıklı yazıda yarışmanın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelliler Müdürlüğü’nce düzenlendiği ve gerekli ilginin gösterilmesi vurgu yapıldı. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Zihinsel engelli genç kıza tecavüze ’iyi hal’ indirimi!

tecavüz

Erzurum’da 14 Nisan 2014 tarihinde parkta zihinsel engelli 17 yaşındaki C.Y.’ye tecavüz ettiği suçlamasıyla tutuklu yargılanan 43 yaşındaki İ.G., ’algılama yeteneği gelişmemiş olan mağdur çocuğa karşı cinsel istismar’ suçundan önce 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, İ.G.’nin üzerine atılı suçu ikrar etmesi ve duruşmalarda gözlemlenen ’iyi hali’ni de dikkate alıp bu cezayı 6 yıl 8 ay hapse indirdi. Olay, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Atalay, AKP’de adaylık ücretini açıkladı, başkanlık konusuna ise girmedi!

AKP Sözcüsü Beşir Atalay, partide kimlerin milletvekili adayı olabileceğini, kadın ve erkeklerin adaylık başvurusu için partiye ödeyeceği bedeli açıkladı. Atalay, “hassas bir konu olduğu için” başkanlık konusunda konuşmak istemedi. AKP Sözcüsü Beşir Atalay basın mensuplarına açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.  Atalay’ın açıklamalarından satır başları şöyle: Ak Parti olarak tüm seçim çevrelerinde seçime iştirak edeceğiz. Parti adaylarının tespit ve sıralamasında merkez ... Devamını Oku »

  • Tweet

Devlet, engellilere verdiği bakım parasını faiziyle geri istiyor

Batman’da önceki yıllarda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından engelli yakınlarına verilen evde bakım parası, faiziyle geri isteniyor. İlde yaklaşık 125 aileye verilen evde bakım parasının faiziyle geri ödenmesine dair hazırlanan tebligatlar, posta yoluyla ailelere gönderildi. O dönemde alınan paranın, faiziyle beraber 3 ile 15 bin liraya kadar çıktığını belirten aileler, bu parayı ödeyecek güçleri olmadığını ve evlerine haciz gelme ... Devamını Oku »

  • Tweet

Obezlere ‘engelli’ kararı

obez

Avrupa Adalet Divanı, obezlerin belirli koşullarda “engelli” olarak değerlendirilebileceğine hükmetti. Avrupa Birliği’nin (AB) en yüksek yargı organı olan Divan, obezitenin tek başına bir sakatlık olmadığını ancak obez kişilerin bu nedenle iş göremeyecek duruma gelmeleri halinde engellilerle ilgili yasalarla korunabileceklerini belirtildi. AB üyesi ülkelerde obezite nedeniyle ayrımcılığı engellemeye yönelik bir yasal düzenleme bulunmuyor. Divan’ın kararı ise işverenlerin obez çalışanları işten çıkarabilecekleri ... Devamını Oku »

  • Tweet