Salı , 6 Ocak 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: ermenek

Etiket Arşivi: ermenek

Hükümet Ermenek’e bakmadı: Maden faciası sonrası ekonomik çöküş!

Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde 18 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasının ardından, bölgedeki maden işçileri geçim sıkıntısına düşüp, zor günler yaşamaya başladı. Özellikle kazanın olduğu Has Şekerler Madencilik Şirketi’nde çalışan işçiler biriken 5 aylık ücretlerini alamadı, diğer 7 madende çalışma durdu. Bölgede madenciliğin dışında iş imkanı bulunmadığı için ekonomik kriz her kesime dalga dalga yansımaya başlarken, nakliyeciler kamyonlarını satma, esnaf kepenk kapatma ... Devamını Oku »

  • Tweet

İki işçinin daha cansız bedenine ulaşıldı

işçi

Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde meydana gelen maden faciasında mahsur kalan işçilerden ikisinin cenazesine ulaşıldı. 6 işçiye ulaşma çabaları ise hala devam ediyor. Cenazeler madenden çıkarılarak ambulanslarla Ermenek Devlet Hastanesine gönderildi. Geçtiğimiz günlerde madende mahsur kalan 18 işçiden 10’unun cansız bedenlerine ulaşılmıştı. DHA Devamını Oku »

  • Tweet

Türkiye’de 2014 nasıl geçti?

2014-nasıl

Türkiye bu yıl gündemin üst sıralarına önemli başlıkların yerleştiği, oldukça hareketli bir yılı geride bırakıyor. 2014’ün öne çıkan gündemleri şöyleydi: OCAK 17 ve 25 Aralık 2013’te düzenlenen “rüşvet ve yolsuzluk” operasyonları 2014’ün de ana gündem maddelerinden biri oldu. Ocak ayında başlayan ve Emniyet Müdürlüğü’nde yaşanan görevden almalar ve yer değişiklikleri hız kesmeden devam etti. Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi’nin raporuna göre 2014’te 210 bin ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ermenek’teki kömürden vazgeçmeye hazırız

taner yıldız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AKP Karaman Merkez İlçe Olağan Kongresi’ne katılmak için Karaman’a geldi. Yunus Emre Konferans Salonu’nda gerçekleşen kongrede partililerine seslenen Bakan Yıldız, Ermenek’te yaşanan maden kazasının Türkiye’yi derinden üzdüğünü ifade ederek, bu tür kazaların bir daha yaşanmamasını diledi. “GEREKİRSE KÖMÜRDEN VAZGEÇERİZ” Bakan Yıldız, maden faciasının meydana geldiği Ermenek’in, ekonomi ve ticaretin maden sahalarından elde edilen ... Devamını Oku »

  • Tweet

AKP iktidarında iş cinayetlerinin kara yılı: 1800 ölü!

soma-faciasi

Ölümlü iş kazalarına bağlı hayatını kaybeden işçiler nedeniyle 2014 yılı iş güvenliği açısından acı dolu bir yıl oldu. Soma’da maden faciası, Torunlar İnşaat’ta asansör kazası, Ermenek maden faciası, onlarca inşaat kazası, tarım işçilerinin doldurulduğu otobüslerin yaptığı kazalarda yaşanan toplu ölümlerle Türkiye, felaket üstüne felaket yaşadı. Yıl boyu hayatını kaybeden işçi sayısı ülke tarihinin en yüksek ölüm rakamına ulaşarak, bin 800’ün ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bilirkişiye göre Ermenek ‘fıtrat’ değil

maden

Ermenek’te 18 işçinin ölümüyle sonuçlanan faciaya ilişkin bilirkişi raporuna göre facianın yaşandığı maden ocağı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından aylar önce denetlendi ve ciddi kusurlar nedeniyle kapatıldı. Ancak aradan bir ay geçmeden ve eksiklikler giderilmeden maden yeniden açıldı. Su patlamasının ‘doğal afet’ olmadığı vurgulanan raporda, “Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM), kazaya dolaylı olarak sebebiyet vermiştir” denildi. 28 Ekim 2014 ... Devamını Oku »

  • Tweet

Madenci babasının ayakkabıları Meclis’te

maden

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, TBMM Genel Kurulu’nda kürsüde yapacağı konuşmaya ayağında yırtık lastik ayakkabı, Ermenek’teki maden ocağında hayatını kaybeden maden işçisi Tekcan Gökçe’nin babası Recep Gökçe’nin fotoğrafı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafı ile içinde sahte Euro banknotlar olan ayakkabı kutusu ile geldi. TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinin üçüncü turunda söz alan CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, yırtık lastik ... Devamını Oku »

  • Tweet

Babası göremedi ama Ömer çok mutlu

konya

Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden 18 işçiden Mehmet Özcan’ın kurtarma çalışmaları sırasında ”Babama, ’ Galatasaray maçı var’ dersek madenden çıkar” sözleriyle ilgi odağı olan 5 yaşındaki oğlu Ömer Asaf Özcan, Galatasaraylı futbolcularla buluştu. Ailesi ile birlikte Konya’ya gelen Ömer Asaf, Torku Konyaspor maçı için şehirde bulunan sarı kırmızılı futbolcuların oteline giderek imzalı forma aldı. Basın mensuplarının ... Devamını Oku »

  • Tweet

Madenci babasının lastik ayakkabıları müzeye konulacak

ayakkabı

Karaman’ın Ermenek İlçesi’ndeki maden kazasında oğlu Tezcan Gökçe’yi kaybeden Recep Gökçe’nin yırtık lastik ayakkabılarını, Afyonkarahisarlı işadamı İbrahim Alimoğlu aldı. Ayakkabıları fabrikasındaki müzeye koyacağını söyleyen Alimoğlu, ayakkabıların manevi değerinin çok yüksek olduğunu aktardı. Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde meydana gelen maden kazasında yaşamını yitiren 18 kişiden Tezcan Gökçe’nin babası Recep Gökçe’nin yırtık lastik ayakkabıları, Afyonkarahisar’a getirildi. Ulusal bir televizyon kanalında çalışan Afyonkarahisarlı Ata ... Devamını Oku »

  • Tweet