Çarşamba , 29 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: ermeni

Etiket Arşivi: ermeni

Putin’in ardından Medvedev de soykırım dedi

29054377

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 1915 katliamları ile ilgili soykırım ifadesini kullanması ve yüzüncü yıl törenleri için Erivan’a gitmesinin ardından Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev de soykırım ifadesini kullandı.   Ermenistan Başbakanı Ovik Abramyan’a 1915’de hayatını kaybedenlerle ilgili bir telgraf gönderen Rusya Başbakanı Medvedev, Ermeni halkının yas ve acısını paylaştığını, insanlığa karşı işlenen suçların hiçbir şekilde haklı gösterilemeyeceğini vurguladı.   Rusya hükümetinin ... Devamını Oku »

  • Tweet

Millet kılığına girmiş devlet

Yüksel Taşkın

    Türkiye sağının geriye dönük tarih yorumunda İttihat ve Terakki Cemiyeti (İTC) karşısına Ahrar Fırkası, Hürriyet ve İtilaf, Serbest Fırka; oradan DP, AP, ANAP çizgisi konulur. AK Partili kalem erbabı da partilerini bu gelenek içerisine yerleştirirler. Buna göre sözkonusu partilerin liderleri, yakın zamanda dolaşıma sokulan bir sloganda belirtildiği gibi “Milletin adamlarıdır”. Bu yorumlamada, İTC–CHP çizgisi ve rakipleri arasındaki benzerlikler ... Devamını Oku »

  • Tweet

Mi mornarzis

Cengiz Aktar

Unutmabeni çiçeğinin Ermenicesi, tercümesi unutmabeni… Pekçok dilde aynı… Bir bakıma, insanın hafızasız yaşayamayacağını hatırlatan çiçek… Soykırımın yüzüncü yılı etkinliklerinin evrensel simgesi. Hafıza ve adalet üç gün süren ve sade Ermeni değil bütün soykırımları hatırlayan Erivan’daki uluslararası anma ve toplantının ana temasıydı. Cuma anıtın bulunduğu Kırlangıç Tepesi’nde sağlı sollu Anadolu yerleşimlerinin adlarını bir kez daha görünce soykırımın Ermenilerin olduğu kadar bizim ... Devamını Oku »

  • Tweet

Rafi, Niko, Yani, Mösyö, Hanna, Bağdagül Teyze neredesiniz şimdi?

hertaraf

  MURAT UTKUCU- GECİKMİŞ YAZILAR/ Her şey değişir ve akar. Ne hayat kendini iki kere tekrarlar ne aynı sokağı, aynı bacaklar iki kere adımlar. Ülke ve insanlar da değişiyor. Ama rejim hep kendini yeniden ve yeniden üretiyor. Eskisini ilga edip yenisini kurduğunu iddia edenler için, yetmişlerin Beyoğlusu ile bugünü kıyaslayın. Her ikisinde de mahalleyi tek tipleştirmek isteyen kaymakam aklını görürsünüz. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Demirtaş Ermeniler için Fatiha okudu…’Yas tutun’ dedi

SELAHATTİN

Surp Sarkis Ermeni Kilisesi’nde, 1915 yılında  yaşamını yitiren Ermenileri anma törenine katılan HDP lideri Selahattin Demirtaş, Fatiha okuma çağrısı yaptı, Anmaya katılan Müslümanlar hep birlikte Fatiha suresini okurken, Ermeniler ise dua etti.   HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’da 1915 yılında ölen Ermenileri anma törenine katılıp Fatiha suresini okudu. Demirtaş, “Yüzyıldır, 1915 yılından bu yaşanan İttihat Terakki siyasetinin o dönemki ... Devamını Oku »

  • Tweet

Avrupa Parlamentosu ‘Ermeni soykırımı’ tasarısını kabul etti

ap

Avrupa Parlamentosu (AP), Ermeni Soykırımı tasarısını kabul etti. AP, Türkiye’ye de devrin yöneticilerinin 1915’te Osmanlı Ermenilerine uyguladığı soykırımı kabul etmesi yönünde çağrıda bulundu. AP, diğer Avrupa Birliği ülkelerini de bu yönde adım atmaya davet etti. Belçika’nın Brüksel kentinde dün yapılan oturumun sonunda kabul edilen ve bağlayıcılığı bulunmayan Ermeni Soykırımı taslağında yer alan maddeler şöyle:     İNKÂRA YÖNELİK HER TEŞEBBÜS ... Devamını Oku »

  • Tweet

BM: ‘1915’te katliam suçu işlendi’

130420152223266670344_2

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Sözcüsü Stephane Dujarric, 1915 olaylarını “trajik olaylar” ve “katliam suçları” olarak niteledi. New York’ta BM Genel Merkezi’nde günlük basın toplantısında, Ermeni iddiaları ve Papa’nın açıklamalarına ilişkin soruları yanıtlayan Dujarric, Ermenilerin 24 Nisan’da 1915 yılındaki “trajik olayların” 100. yılını anacaklarını söyledi. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un, yüz yıl önceki olayların tanımlanmasına ilişkin ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ermenilerle uyuşmak söylentileri

Talat Ulusoy

Seçimler öncesinde ilginç bir haber! “Son günlerde Türklerle Ermeniler arasında doğrudan doğruya anlaşma yapılması için bazı girişimler olduğu hakkında bir takım söylentiler yayıldı. Bu söylentilerin ortaya çıkışına ‘Derçinlor’ namındaki Ermeni gazetesinin yayınları sebep oldu. Bu gazetenin iddiasına göre Ermeni Patrikhanesi’ndeki milli meclis, hükümette Ermenilerle bir karar noktası oluşması için eğilim bulunduğu olasılığını göz önüne alarak bu konuda görüşmeler yapılması ve ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ermenilerle uyuşmak söylentileri

hertaraf

TAL’ÂT ULUSOY / Papa “hariçten gazel” okumasa, şu günlerde “soykırım” konusunu parlamentolarında gündeme almaya başlayan “yabancılar” araya girmese bu sorunun bir “uyuşma” ile çözülebileceği ne güzel ifade edilmiş! Hayırlara vesile olur inşallah!   Seçimler öncesinde ilginç bir haber!   “Son günlerde Türklerle Ermeniler arasında doğrudan doğruya anlaşma yapılması için bazı girişimler olduğu hakkında bir takım söylentiler yayıldı. Bu söylentilerin ortaya ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘CHP’nin azınlık açılımı önemli’

selinay

CHP’nin İstanbul 2. bölge 1. sıradan avukat Selina Özuzun Doğan’ı göstermesi büyük dikkat çekti. Ermeni kökenli Özuzun’la birlikte ve diğer partilerin de Ermeni adaylar göstermesi Ermeni cemaati tarafından sevinçle karşılansa da en ilginç yorum Ermeni Patrikhanesi Emlak komisyonu üyesi Şahin Gezer’den geldi. Taraf’a konuşan Gezer “Ermeni milletvekili adaylarını görünce çok sevindim. Ama sonra düşündüm en son Meclis-i Mebusan’da 10 kişiyle ... Devamını Oku »

  • Tweet