Pazar , 26 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: ermeniler

Etiket Arşivi: ermeniler

Obama’ya açık mektup: Çok büyük ayıp ettiniz!

taner-akçam

    24 Nisan’da soykırım kelimesini kullanmayarak, sadece Ermenileri hayalkırıklığına uğratmadınız, bu topraklara demokrasinin ve insan haklarına saygının egemen olmasını isteyen Türk, Kürt, Alevi, Sünni, Türkiye insanına da çok büyük ayıp ettiniz. Ama sorun aslında daha derinlerde; ortadaki bilerek oynadığınız bir komedi var ve ben bir Türk olarak bu komediden utanıyorum. Her yıl 24 Nisan beyanlarınızın biz Türklerle alay etmek ... Devamını Oku »

  • Tweet

100 yıl sonra ilk: Ermeni soykırımı için Meryem Ana Kilisesi’nde ayin düzenlendi

28978316 (1)

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk yaşandı. Ermeni tehcirinin başlangıç tarihi olan 24 Nisan 1915’in 100’üncü yılında Ermeni Patrikhanesi’nin ev sahipliğinde Kumkapı Meryem Ana Kilisesi’nde Surp Badarak (Kutsal Sunu) ayini düzenlendi. 1916’dan bu yana ilk kez resmi olarak düzenlenen ayine Avrupa Birliği (AB) Bakanı Volkan Bozkır da katıldı.   Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan’a Ermeni Patrikhanesi’nin, Kumkapı ... Devamını Oku »

  • Tweet

BM’den 1915 olayları için önemli açıklama

bm

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, BM’nin 1915 olaylarını “soykırım” olarak adlandırması için bir yasal mercinin bu tanımlamayı kabul eden hukuki karar vermesi gerektiğini ifade etti. Dujarric, basın toplantısında gazetecilerin, BM’nin 1915 olaylarını niçin Ermeniler gibi “soykırım” olarak adlandırmadığını sormaları üzerine, BM’nin bu tanımlamayı yapması için “yasal bir mercinin” 1915 olaylarını bu şekilde nitelendirmesi gerektiğini vurguladı. Bu yasal mercilerin hangileri ... Devamını Oku »

  • Tweet

Robert Fisk: ‘Ermeniler, ‘iyi Türkleri’ onurlandırmalı’

screen-shot-2010-04-22-at-41029-pm

Independent yazarı Robert Fisk, gazetenin yorum sayfalarında 1915 olaylarına ilişkin kaleme aldığı yazıda İstanbul’da düzenlenecek anmayı, Türkiye’nin tutumunu ve Ermenileri irdeliyor. Makalesine, 24 Nisan’da Taksim Meydanı’nda Ermeni ve Türklerin katılımıyla düzenlenecek anmayı hatırlatarak başlayan Fisk’in yazısında şu ifadeler yer alıyor: “Papa zaten, bu hain eylemi, bir ırkı kasten ve planlı bir şekilde yok etme girişimini, Birinci Dünya Savaşı’nın en korkunç ... Devamını Oku »

  • Tweet

Papa

Murat Belge

AKP şimdi Papa’yla ve Vatikan’la tartışmaya girdi. Papa “yüzyılın ilk soykırımı” demiş 1915 için. Aslında Papa olmadan önce yazdığı kitapta da söylemiş bunu, o “kelime”yi ağzına almış. Ama bu, bir Papa ağzından ilk kez çıkıyormuş. Onun için Davutoğlu, Çavuşoğlu, Papa’ya cevap vermişler. Elçi’yi geri çağırmışlar vb. Davutoğlu Papa’ya cevap yetiştirirken iki tarafın da acılarını dikkate almadığı için eleştiriyor. Yani, “Ermeniler ... Devamını Oku »

  • Tweet

İtalya Türkiye’nin Papa eleştirisini haksız buldu

papa

Papa’nın “20. yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapıldı” şeklindeki, açıklamasına tepki gösteren Türk makamlarına İtalya’dan cevap geldi. Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Papa’ya sert cevaplar veren Türkiye’nin haksız olduğunu savundu. Papa Francesco’nun, Vatikan’da dün düzenlediği ayin sırasında, 20. yüzyılın ilk soykırımının Ermenilere yaptığını söylemesi İtalya’da geniş yankı buldu. Bazı muhalif siyasiler ve basın kuruluşları, Başbakan Matteo Renzi liderliğindeki hükümete baskı yaparak, Papa’ya ... Devamını Oku »

  • Tweet

Erdoğan: ‘Uçaklarla Suriye ve Irak sorunlarını halledemezsiniz’

110220150821312914782_2

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Uçaklarla, bombalamalarla Suriye ve Irak sorunlarını halledemezsiniz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kolombiya’da Bogota Externado Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi tarafından düzenlenen “1915 : Osmanlı İmparatorluğu’nun En Uzun Yılı” başlıklı sempozyumda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Bugün dünya siyasetini doğru yorumlamak istiyorsak 1’nci dünya savaşını iyi analiz etmek zorundayız. 2’nci dünya savaşı belki insanlık tarihinin en kanlı savaşlarındandır ama ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ermenilere: Dink’in dostluk yolunda zihinlerde kapılar açmak istiyoruz

Başbakan Ahmet Davutoğlu, gazeteci Hrant Dink’in ölüm yıldönümü dolayısı ile bir açıklama yaptı. Davutoğlu, yazılı olarak yaptığı açıklamasında Ermenilere seslenerek şöyle dedi: “Türkiye Cumhuriyeti’nin Osmanlı İmparatorluğu’ndan devraldığı önemli meselelerden birine duygu ve düşünceleriyle ışık tutmaya çalışan Hrant Dink aramızdan ayrılalı sekiz yıl oldu. Dink’in kederli ailesine ve tüm sevenlerine sabır diliyoruz. Hrant Dink, Ermeni kökeninden de, Türkiye’ye bağlılığından da ödün ... Devamını Oku »

  • Tweet

Cuma notları

Cengiz Aktar

BATI’DAN KATÎ KOPUŞ Memleketi tahkim eden yegâne dinamik başkanlık muradı. Yolsuzluk iddialarını bertaraf etme azmi dahi bununla bağlantılı. İktidarın bu hedef doğrultusunda yıkmayacağı kurum, yakmayacağı gemi, atmayacağı köprü yok. Memleketin kurumlarının hâli ortada. Kimi Osmanlıdan miras devlet kurumları külliyen çöktü, keşmekeş banalleşti. Futbol dahi bitti. Sıra dışilişkilerde. 1945 sonrası Türkiye’nin girdiği ittifaklar art arda sabote ediliyor. NATO, Avrupa Konseyi, Avrupa ... Devamını Oku »

  • Tweet