Salı , 3 Mart 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: Ermenistan

Etiket Arşivi: Ermenistan

Bahçeli de Erdoğan’a meydan okudu: ‘Delikanlıysan oğlunun…’.

28034585

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, twitter fenomeni Fuat Avni’ye yaptığı “’Delikanlıysan çık ortaya” çağrısına gönderme yaparak, “Erdoğan, sen bu kadar delikanlıysa 17 Aralık operasyonunu ve oğlunun eritemediği serveti açıkla da görelim” dedi. Bahçeli, Suriye’de bulunan Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu’nun yerinin değiştirilmesini sert sözlerle eleştirdi. Bahçeli, “AKP vatanımızın bir parçasını koparıp atmıştır” ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ermenistan’dan kritik Türkiye kararı

ermenistan

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ermenistan Meclis Başkanı Kalust Sahakyan’a yazılı başvuruda bulunarak, Türkiye ve Ermenistan arasında diplomatik ilişki kurulması ve ikili ilişkilerin geliştirilmesine yönelik olarak imzalanan protokollerinin Meclis’ten geri çekilmesine dair kararını bildirdi. Hrant Kasparyan‘ın demokrathaber’de yer alan haberine göre, 10 Ekim 2009’da İsviçre’nin Zürih kentinde imzalanan, “Ermenistan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti Arasında Diplomatik İlişkilerin Kurulması” ve “Ermenistan Cumhuriyeti ile ... Devamını Oku »

  • Tweet

Perinçek’i cami avlusundan almışlar!

taner-akçam

Benim zamanımda hapiste çok sık kullanılan bir deyiş vardı; “Cami avlusundan alınmak”. Her hapse düşen, hiçbir suç işlemediğini, masum olduğunu söylerdi (hâlâ da öyledir herhâlde). Mahkûmlar, biraz da bu durumla alay etmek için her yeni gelene, “biliyoruz seni de cami avlusundan aldılar ama sen gene de neyle suçlandığını bir anlat”, derlerdi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde savunma yapan Perinçek’i, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Sarkisyan’dan Erdoğan’a çok sert yanıt: Davetiniz dar görüşlü ve alaycı bir hamle

erdoğan

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Erivan’a ilettiği Çanakkale Savaşı’nı anma törenlerine davete 2’nci kez “Hayır” yanıtı verdi. Sarkisyan, “Bu daveti dar görüşlü, boş ve alaycı hamle olarak değerlendiriyorum” ifadelerini kullandı. Nerdun Hacıoğlu‘nun Hürriyet’te yer alan haberine göre, Erivan’da ‘Ermeni Soykırımı 100’üncü yıl etkinlikleri Komisyonu’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir kez daha yanıt veren Sarkisyan, şöyle konuştu: “100 yıl etkinliklerini tüm ... Devamını Oku »

  • Tweet

Köln’de üç gün

Hayko Bagdat

Hrant Dink anması için Köln’de bir etkinliğe katıldık eşim Belma’yla beraber. Belma Almanya doğumlu olduğu için oraları iyi biliyor zaten. Ayıptır söylemesi benim de az gezmişliğim yok Acı Vatan’da. Hatta ablamı gelin vermişim o yaban ellere. Yine de Köln’ü ilk görüşümdür, heyecanlandım giderken. Bizim neslin insanları hâlâ yurtdışına gitmeyi hava atma vesilesi sayar neticede. Gündüz diye bir arkadaş karşıladı bizi. ... Devamını Oku »

  • Tweet

HRW’den Erdoğan ve AKP’ye çok ağır eleştiri

New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch – HRW), geçen yılla ilgili insan hakları raporunu açıkladı. Raporda Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın insan hakları ve hukukun üstünlüğünü aşındırarak Türkiye’nin son 10 yıldaki kazanımlarını yok etme sürecinde olduğu vurgulandı. Toplam 656 sayfalık raporda Türkiye’ye 8 sayfa ayrıldı. Gezi Parkı olaylarının ardından, hükümetin medya ... Devamını Oku »

  • Tweet

Hollande’dan Türkiye’ye: Ermeni soykırımında tabuları kırın

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Türkiye’yi “Toplu Ermeni katliamlarının ardındaki gerçeğe ulaşmak adına adım atmaya” davet etti. Hollande, “Artık tabuları kırma zamanı” dedi. Paris’te dün Fransa Ermeni Örgütleri Koordinasyon Konseyi’nin (CCAF) akşam yemeğine katılan Fransa Cumhurbaşkanı, sözlerine şöyle devam etti: “Gerçeğin ortaya çıkmasına yönelik çaba mutlaka devam etmeli. Yüzüncü yılın tanıma yolunda yeni jestlere, yeni adımlara sahne olacağına inanıyorum.” Bu yıl ... Devamını Oku »

  • Tweet

Cenevre’de havuz medyasına konuşur gibi

Pelin Cengiz

Cenevre’de dün Türkiye’nin insan haklarına dair sicilinin BM’ye üye devletlerce gözden geçirildiği Evrensel Periyodik İzleme (UPR- Universal Periodic Review) oturumu gerçekleştirildi. UPR, özetle devletlere insan hakları performanslarını tartışma ve kendilerini nasıl geliştirebilecekleri üzerine geri bildirim alma imkânı sağlayan bir süreç. BM İnsan Hakları Konseyi’nin ilkini Mayıs 2010’da düzenlediği UPR oturumu, dört yılda bir yapılıyor. Üye devletlerin insan haklarına dair durumun ... Devamını Oku »

  • Tweet

Sarkisyan’dan Çanakkale davetine jet yanıt

sarkisyan

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale savaşının 100. yıl dönümü nedeniyle 24 Nisan’da gerçekleştirilecek anma törenleri için 102 ülkeye davet göndermişti. Çanakkale anmaları için davet edilen ülkeler arasında Ermenistan’da bulunuyordu. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’dan Erdoğan’ın davetine jet yanıt geldi. Davete ilişkin bir mektup kaleme alan Sarkisyan, birkaç ay önce Erdoğan’ı 24 Nisan 2015’te düzenlenecek anma törenleri için Erivan’a davet ettiğini belirterek, “Ermeniler, misafir davete ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ayaklanan Ermeniler, 6 kişiyi öldüren Rus askeri istiyor

Ermenistan’ın Gümrü  (Gyumri) kentinde 6 kişilik bir aileyi öldürdüğü iddia edilen Rus asker Valeri Permyakov’un (19) Ermeni güvenlik güçlerine teslim edilmesini talep eden vatandaşlar sokağa döküldü. Gümrü’de bulunan 102 no’lu askeri üsse yakın alanda gösteri yapan yaklaşık 2 bin Ermeni, Rus askerin Ermenistan’a teslim edilmesini talep etti. Polis ve göstericiler arasında arbede de yaşandı. Göstericileri sakinleştirmek için başta Şirak bölge ... Devamını Oku »

  • Tweet