Salı , 3 Şubat 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: evrim bunn

Etiket Arşivi: evrim bunn

Uyuşturucu diyarı Afganistan

Evrim Bunn

Acı ama gerçek. 11 Eylül saldırılarından sonra Amerikan hava operasyonlarının ilk hedefi olan Afganistan 14 sene sonra tam bir haşhaş tarlası hâline geldi. Herkes tam unutmuşken nereden çıktı Afganistan diyeceksiniz. Yıllardır Afganistan’da görev yapan gazeteci arkadaşlarım ve Washington’da sohbet ettiğim Afgan yetkililerden duyduklarım zaten dudaklarımı uçuklatmaya yetiyordu. Geçenlerde ısrarla her sayısını aldığım ama okumaya eskisi kadar fırsat bulamadığım Rolling Stone ... Devamını Oku »

  • Tweet

Benim adım da Charlie

Evrim Bunn

Yaz tatilinde Türkiye’deydim ve yıllar sonra ilk kez Türkiye’de konsere gittim. Sanatçı Sezen Aksu, mekân Bodrum antik tiyatrosuydu. Abuk sabuk izleyicisine rağmen, Sezen Aksu’nun şarkılarını dinlemek çok keyifliydi. Konserin başında Aksu “Vallahi şarkı söylemekten daha çok sizi güldürmeyi seviyorum” dedi. Nedense koskoca konserden aklımda o laf kalmış. Çünkü gülmek, güldürebilmek, güldürürken düşündürmek kadar müthiş bir başka yetenek yok bence. Mesela ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bizi ayıran nehir

Evrim Bunn

Afrika’nın batısında neredeyse sekiz bin insanın canını alan virüsün adı Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki Ebola nehrinden geliyor. Ebola nehri Kongo’daki Yambuku kasabasından geçiyor. Yambuku 1976 senesinde ilk iki Ebola salgınının başladığı kasabalardan biri. Diğer kasabanın adı Sudan’daki Nzara. 1976 ile 2012 yılları arasında 2387 Ebola vakası kayıtlara geçilmiş. Bu vakalardan 1568’i ölümle sonuçlanmış. Ebola virüsü ile ilk bilindik temasın üzerinden 38 ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yıldönümleri

Evrim Bunn

Bu hafta yıldönümleri haftası sanki. 17 Aralık: Tunuslu 26 yaşındaki üniversite mezunu Mohamed Bouazizi’nin valilik binası önünde kendini ateşe vermesiyle başlayan ve taa Türkiye’ye kadar uzanan Arap Baharı. 17 Aralık: Türkiye’de ayakkabı kutusunda bulunan paralarla başlayan rüşvet skandalı. Adalet ve Kalkınma Partisi ile Hizmet Hareketi’nin amansız savaşının başlangıcı. 14 Aralık: Sandy Hook İlkokulu katliamı. Psikolojik sorunları olan 20 yaşındaki bir ... Devamını Oku »

  • Tweet

İşkence

Evrim Bunn

Sene 2005. Guantanamo askerî üssündeki esir kampı her gün basının dilinde. Zamanın başkanı George W. Bush esir kampının halkla ilişkiler faaliyetlerine başlamış. Ama üsse yabancı medyaya çalışan gazeteciler çok sınırlı sayıda alınıyor. Bir Beyaz Saray basın faaliyetinde konu gündeme gelince Başkan Bush “Hepiniz gidin görün. Orda kimseye işkence falan yapılmıyor” diyor. O zamanlar İhlas Haber Ajansı için çalışan ben hiç ... Devamını Oku »

  • Tweet