Cuma , 15 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: eylül

Etiket Arşivi: eylül

Davutoğlu’na dilekçe yazdılar: Devlet töreni darbeyi meşrulaştırır

Darbe mağdurlarının, hayatını kaybeden 12 Eylül askeri darbesinin mimarı Kenan Evren için devlet töreni yapılmaması amacıyla gerekli yasal düzenlemelerin yapılması yönündeki başvurusu reddedildi. Darbe mağdurları, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na hitaben yazdıkları dilekçede, Evren için devlet töreni yapılmasının, darbeyi meşrulaştıracağını ve yaraları kanatacağını savundular.   Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre; Evren’in sağlığının kötüleştiğine ilişkin haberlerin kamuoyuna yansıması üzerine 12 Eylül Girişim ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ve 12 Eylül Darbesi’nin kanlı bilançosu… İçiniz acıyacak

Cumhuriyet Gazetesi’nin derlemesine göre; 12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evren 9 Mayıs 2015 Cumartesi günü 98 yaşında öldü. Geride bu acı tabloyu bıraktı:   1980 – 1985 yılları arasında…   22.912 kişiye 0-1 yıl ceza verildi   10.784 kişiye 1-5 yıl ceza verildi   6.186 kişiye 5-10 yıl ceza verildi   2.396 kişiye 10-20 yıl ceza verildi   939 kişiye ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kenan Evren’in cenaze töreni nasıl olacak?

kevren-304D-1DC0-CD91

12 Eylül 1980 askeri darbesinin mimarı Kenan Evren’in devlet töreniyle gömülmesi için hukuki bir engel bulunmazken, bu konuda son sözü hükümet ve Evren’in ailesinin kararları belirleyecek.   18 Haziran 2014’te Ankara Adliyesi 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararla ‘devlet kuvvetleri aleyhine cürümler’ suçundan müebbet cezasına çarptırılan Kenan Evren’in dosyası hala Yargıtay’da olduğu için devlet töreni için hukuki bir engel bulunmuyor. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Merak edenler veya hatırlamak isteyenler için: 12 Eylül iddianamesinin tam metni

kenan-evren11

12 Eylül iddianamesinin tam metni: Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 12 Eylül askeri darbesine ilişkin dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya’nın şüpheli olarak yer aldığı iddianameyi kabul etti.   Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Hüseyin Görüşen’in basın  sözcüsü sıfatıyla verdiği bilgiye göre, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianame  üzerindeki incelemesini tamamlayarak, iddianamenin kabulüne karar verdi. İddianamede, dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan ... Devamını Oku »

  • Tweet

İşte Kenan Evren’in miting konuşmaları: Ten renginden, kafaların şekline kadar…

23042

Kenan Evren’in darbe sonrası yaptığı mitinglerdeki konuşmaları ‘pes’ dedirtiyor. Bu konuşmalarda kızıl meydandan insanların kafa şekline, atatürk’ün paralardaki değişik ifadelerinden ten rengine kadar her şey var! İşte Evren’in bazı miting konuşmaları…   Taksim-4 Kasım 1982 Bu mitinglerde bugünkü gibi her taraf Türk bayraklarıyla donatılacağına kızıl bayraklarla donatıldı. Yalnız bizim değil tüm dünyanın hayran kaldığı eşsiz Atatürk’ün resim ve posterleri yerine başka ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kenan Evren’den geriye o sözler kaldı… ‘Bir sağdan bir soldan asıyorduk’

asmayip-da-besleyelim-mi-kenan-evren

98 yaşında ölen 12 Eylül Darbecisi Kenan Evren arkasında milyonlarca öfkeli mağdur bıraktı. 17 yaşında astırdığı devrimci Erdal Eren için söylediği “Asmayalım da besleyelim mi” sözüyle tanınan Evren’in buna benzer pek çok sözü 12 Eylül darbesinin niteliğini özetler nitelikte.   Evren’in kamuoyuna yansımış kimi sözleri şöyle:   İDAMLAR HAKKINDA:   Erdal Eren için, “Asmayalım da besleyelim mi?”   “Yaşı falan ... Devamını Oku »

  • Tweet

Adı Eylül’dü

Esmeray

Üç gün önceydi, bir arkadaşıma bir etkinliği sordum, kimler katılacak diye; bir de duyuru yapmasını rica ettim. “Canım, şu intihar olayı bir…” diyordu ki, “ne intiharı, kim etmiş” diye sorduğumda birden karşımda bir video… Eylül sineme sineme sapladı her bir kelimeyi. Her cümlesi bir tükürüktü, yüzüme tükürüyordu. “Çalıştırtmadılar, çok çektirdiler bana” diyordu. “Yapamadım, yaptırtmadılar” dedi gözümüzün içine bakarak… Dünya güzeli, ... Devamını Oku »

  • Tweet