Salı , 3 Mart 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: faiz

Etiket Arşivi: faiz

Erdoğan’dan Babacan ve Başçı’ya tehdit:’Kendinize çeki düzen verin’

28119931

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faiz konusunda isim vermeden Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’yı eleştirerek, “Kendinize çeki düzen verin” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sert biçimde eleştirdiği Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın kendisiyle görüşme talebi olduğunu belirterek, “Çağırıp konuşacağız. Ama onun bağlı olduğu Bakan’la (Ali Babacan) bunu konuştuk. Ama bakıyorum ki aynı durumdalar. Artık biraz kendilerine çeki düzen ... Devamını Oku »

  • Tweet

Erdoğan’ı çok kızdıracak anket..Yüzde 68 Başçı’yı destekliyor

erdogan-nyt1

Metropoll Araştırma Şirketi’nin Şubat 2015 tarihli kamuoyu araştırmasına göre toplumun büyük bölümü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası’na (MB) yönelik baskısını onaylamıyor, MB’nın ekonominin gereklerine göre faiz politikasını belirlemesine ise destek veriyor. Metropoll Araştırma Şirketi’nin “Başkanlık Sistemi, Merkez Bankası Krizi ve HDP’nin Baraj Sorunu” başlıklı kamuoyu araştırmasının Şubat 2015 tarihli sonuçları dün açıklandı. Araştırma 28 ilde 2694 kişiyle yüz yüze görüşme yöntemiyle ... Devamını Oku »

  • Tweet

Erdoğan’a cephe mi… Zeybekci: Ekonominin patronu Babacan

Nihat Zeybekci

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası (MB) Başkan Erdem Başçı’nın istifa ettiği iddialarının spekülasyon ve manipülasyon olduğunu, Babacan’ın ‘ekonominin patronu’ olduğunu ifade etti. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin Deliktaş Mahallesi’ndeki altyapı temel atma törenine katılmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Zeybekci, Başbakan Yardımcısı ve MB Başkanı Başcı’nın istifa iddialarını spekülasyon ve manipülasyon olarak değerlendirdi. Zeybekci, “Başbakan yardımcımız sayın ... Devamını Oku »

  • Tweet

Erdoğan: Vatanı satmak yüksek faizle olur!

3

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası’nın faiz politikasını eleştirmeyi sürdürdü. Suriye’de Süleyman Şah Türbesi’nin yerini değiştirdikleri için kendilerini vatanı satmakla suçladıklarını anımsatan Erdoğan, “Vatanı satmak yüksek faizle kötü yönetimle, emeği heba etmekle olur” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara’da valiler toplantısında konuştu. Erdoğan özetle şunları söyledi: Gece gündüz demeden kar kış demeden eşlerinizle beraber halkın içinde olacaksınız. Bazılarına bakıyorum: Eşlerini Ankara’da bırakıyor. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ve Erdem Başçı konuştu: ‘Rahatsızım’

erdoganbascı

Hürriyet’ten Uğur Gürses, sarayın inanılmaz ağır eleştirileri nedeniyle belki de ülkenin en sıkıntılı isimlerinden biri haline gelen Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’yla görüşmesini kaleme aldı. Gürses’in Hürriyet’te yayımlanan haberi şöyle: ‘Sağlık sorunu yüzünden Meclis toplantısına katılmayan ve hakkında istifa söylentileri çıkan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’yı aradım. Buruk bir ses tonuyla telefonu açan Başçı, antibiyotik kullanmaya başladığını söyledi. İstifa söylentilerine ... Devamını Oku »

  • Tweet

MB faiz kararını açıkladı…Davutoğlu beğenmedi

Merkez Bankası

Merkez bankası günlerden beri beklenen kararını açıkladı. MB politika faizini çeyrek puan indirdi, yüzde 7,5’e çekti. Faiz koridorunun üst bandı yarım puan indi,yüzde 10, 75’e düştü. ‘Faiz indir’ baskılarının altında ocaktan beri sıkıntılı bir dönem yaşayan merkez bankası Para Politikası Kurulu (PPK), bugün yılın ikinci toplantısını yaptı. Piyasada politika faizinde 25 ya da 50 baz puanlık bir indirim olabileceği tahminleri ... Devamını Oku »

  • Tweet

ABD’den gelen uyarıyla dolar kısmen düştü

dolar4

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün geç saatlerde yayımlanan toplantı tutanaklarında faizleri erken artırmanın ekonomik toparlanmayı olumsuz etkileyebileceği yolundaki uyarılarıyla dolar geriledi. Küresel piyasalarda gerileyen dolar Türkiye’de de güne 2.44 liradan başladı ve daha sonra bu düzeyin de altına inerek 2.4370 – 2.4390 lira düzeylerine çekildi. Fed’in 27-28 Ocak’ta düzenlenen para politikası toplantısına ilişkin tutanaklara göre, karar vericiler, ABD’deki ekonomik toparlanmaya ... Devamını Oku »

  • Tweet

Maliye Bakanı Şimşek de Erdoğan’a çaktı!

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya, siyasilerden yöneltilen eleştiriler sonrasında Maliye Bakanı Şimşek’ten destek geldi. Şimşek, “Merkez Bankası iyi bir performans göstermiştir. Bizim Merkez Bankası’na olan güvenimiz tamdır” dedi. Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre son dönemlerde Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya, (başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere) siyasilerden gelen tepkiler üzerine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Merkez Bankası’na olan güvenimiz ... Devamını Oku »

  • Tweet

Oran: Erdoğan yurt dışına çıkınca ekonomi yönetiminin dili çözülüyor

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya destek mahiyetindeki açıklamalarını ‘çok geç kalmış ve çekingen bir tavır’ olarak niteledi. “Ne hikmettir ki bakanlar, bürokratlar, reel sektör temsilcileri ancak Erdoğan yurt dışına çıkınca konuşabilmektedir” diyen Oran, Erdoğan’ın baskısından çekinen bürokratların ve sivil ... Devamını Oku »

  • Tweet

Konya Ovası ucuza kapatılıyor

Süleyman Yaşar

Konya Ovası sulama projesi bir türlü bitirilemiyor. Projenin tamamlanması için yeterli ödenek ayrılamadığından proje 2023’e ötelendi. Hâlen Konya Ovası’nda tarım yapılan 2 milyon 200 bin hektarlık alanın ancak 500 bin hektarında sulu tarım yapılabiliyor. Dolayısıyla ova verimsiz. Hâlbuki Göksu nehrinden denize dökülen su Konya Ovası’na dağıtılabilse tarım verimli hâle gelecek. İşte sulanamadığı için Konya Ovası’ndan göç var. Türkiye’de nüfus her ... Devamını Oku »

  • Tweet