Pazar , 8 Mart 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: fed

Etiket Arşivi: fed

Oran: ‘Ekonomik krizde Erdoğan kadar hükümet de sorumlu’

umut_oran_9

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, “Kurlarda alarm veren hızlı yükselişten, Merkez Bankası ile faiz kavgası yürüten 12. Cumhurbaşkanı kadar, bu süreçte korkup susan, yetkisiz kalan hükümet de sorumlu” dedi. Dolar’daki artışın küresel bir gelişme olmadığına dikkat çeken Umut Oran, yazılı değerlendirmesinde, “Kasım’dan bu yana gerçekleşen yüzde 15’lik kur artışı, dünyadaki bir ekonomik krizin değil; tamamen iç siyasal itişme, çelişme ve ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dolarda yeni zirve

dolar

Dolar/TL faiz artışı beklentilerine neden olan ABD istihdam verisinin ardından 2.6370 ile rekor kırdı. Dolar gün içerisinde Erdoğan’ın açıklamaları ve Merkez Bankası’nın ‘örtülü faiz artırımı’ndan sonra 2.5770’e kadar inmişti. ABD’de tarım dışı istihdamda artış Şubat ayında hız kazanırken, işsizlik oranı yüzde 5.5 ile altı buçuk yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine inerek Fed’in Haziran ayında faiz artışını değerlendirebileceği beklentisini ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yabancı finans çevreleri: Müdahaleci Erdoğan’la yatırım olmaz

823206-20551463-1600-900

Danışmanlık kuruluşu IHS Global Insight Türkiye Ekonomisti Birch, Davutoğlu ve Babacan’ın yatırımcılarla temaslarını Cumhuriyet’e değerlendirdi. Buna göre, Erdoğan’ın ekonomideki sert çıkışlarının yarattığı kaygı giderilemedi. Cumhuriyet gazetesinden İlhan Tanır’ın haberine göre New York’ta Goldman Sachs, Citi ve BOA-ML’nin bulunduğu önde gelen finans çevreleriyle bir araya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ekonomiden Sorumlu Bakan Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomideki sert ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bu yorum sarayı çileden çıkaracak !

271020141235592746449_2

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası’na faiz konusunda sert eleştirilerinin yoğunlaşarak siyasi baskıların ekonomiyi gölgelediği bir dönemde Başbakan Ahmet Davutoğlu, bu hafta ABD’nin New York kentinde bir araya geleceği yatırımcıların Türkiye hakkındaki endişelerini gidermeyi hedefliyor. Ekonomi yönetiminden üst düzey bir yetkili ise, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ekonomi üzerindeki etkileri endişe yaşanmasına neden oluyor; gelen sorulardan bunları anlayabiliyoruz” dedi. Konu hakkında ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dolar çıldırdı, 2.5500 lirayı gördü

dolar-en-yuksek-seviyeyi-gordu_0_1

Dolar/TL, küresel piyasalarda doların 11 yılın zirvesine yakın seyretmesi ve ekonomi yönetimine dair devam eden endişelerle güne yükselişle başladı. Kur bugün yine 2.5500’i görerek rekor kırdı. Dolar, altı önemli para biriminden oluşan sepet karşısında 11 yılın zirvesine yakın seviyelerde seyrini sürdürürken, yatırımcılar ABD’de açıklanacak veriler ve para politikasının ne yönde evrildiğine dair ipuçları için Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yarınki faiz ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dolar kısmen düştü… İşte nedeni

dolar4

Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen’in faiz artışlarında acele edilmeyeceğine ilişkin açıklamalarının ön plana çıkmasıyla dolar/TL güne düşüşle başlarken bankacılar, bugün Merkez Bankası’nın (TCMB) ekonomistlerle gerçekleştireceği toplantının yakından izleneceğini belirttiler. Dolar/TL, TCMB’nin politika faizi ve faiz koridorunun üst ve alt bantlarında yaptığı indirimler ve Yellen’in açıklamalarıyla dün geniş bantta sert dalgalanmıştı. Bankacılar Merkez Bankası’nın faiz koridorunun üst ... Devamını Oku »

  • Tweet

ABD’den gelen uyarıyla dolar kısmen düştü

dolar4

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün geç saatlerde yayımlanan toplantı tutanaklarında faizleri erken artırmanın ekonomik toparlanmayı olumsuz etkileyebileceği yolundaki uyarılarıyla dolar geriledi. Küresel piyasalarda gerileyen dolar Türkiye’de de güne 2.44 liradan başladı ve daha sonra bu düzeyin de altına inerek 2.4370 – 2.4390 lira düzeylerine çekildi. Fed’in 27-28 Ocak’ta düzenlenen para politikası toplantısına ilişkin tutanaklara göre, karar vericiler, ABD’deki ekonomik toparlanmaya ... Devamını Oku »

  • Tweet

Biri doları durdursun..Tüm zamanların rekorunu kırdı !

dolarrr

Merkez Bankası’nın faiz indirme beklentisinin artması ve bankaların ay sonu dolar pozisyonlarını kapamaları ile dolar güne 2,39’un üstünde başladı. Saat 13.10 itibariyle 2.4150’i gördü. Bu tüm zamanların rekoru. Doların bu hareketinde Amerikan Merkez Bankası’nın dün (Fed) faizleri sabit tutması kararı da etkili oldu. Devamını Oku »

  • Tweet

FED kararı sonrası dolar hızla yükselişe geçti

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) dün gece faizi sabit tutması açıklamasının ardından dolar bu sabah 2.40 seviyesini aştı. Dolar geçen Aralık ortasından beri en yüksek seviyesini gördü. FED, beklenildiği gibi faiz oranlarını değiştirmedi, Aralık 2014 toplantısında söylediği ‘faiz artışında sabırlı olunacağı’ açıklamasını ise yineledi. FED, faiz oranlarını değiştirmeme kararının oybirliğiyle alındığını da vurguladı. FED’in kararına doların tepkisi de sınırlı oldu. Dün ... Devamını Oku »

  • Tweet

Fed sürpriz yapmadı

fed

Amerikan Merkez Bankası (Fed) Açık Piyasa Komitesi kararında, aralık ayındaki duruşunu koruyarak faiz artırımı zamanlamasıyla ilgili bir tarih vermedi. Fed faizleri değiştirmedi. Fed faiz artırımıyla ilgili Aralık ayında karar metnine eklediği ‘sabırlı olacağız’ ifadesini ocak ayındaki karar metninde de korudu. Bu ifade piyasa uzmanları tarafından faiz artırımının en erken Haziran ayında yapılacağı şeklinde yorumlanmıştı. Karar öncesi 2.3810 da seyreden dolar ... Devamını Oku »

  • Tweet