Çarşamba , 31 Aralık 2014
Anasayfa » Etiket Arşivi: felsefe

Etiket Arşivi: felsefe

Felsefe yapmanın engelleri

Murat Belge

Tayyip Erdoğan Türkiye’de felsefe yapılmamasının (demek ki, kaydadeğer bir şey yapılmadığını kabul ediyor) sorumluluğunu, “Osmanlıca”nın terkedilmesine bağlıyor. Dün bu konuda kısaca bir şeyler yazmıştım. Bugün yeniden oralara girmeden çok daha temel bir konuya dikkat çekeyim. Onun için, en temel sorudan başlayalım: felsefe yapmak, yapamamak gibi konulardan söz etmeye başladık da, nedir felsefe, felsefe yapmak nedir? Önce şuna vereceğimiz cevap üstünde ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dil ve felsefe

Murat Belge

Tayyip Erdoğan bir hikmet buyuruyor; ertesi gün on beş, yirmi kişi “Öyle değil, böyle” tarzı cevap veriyor. Bu bir kural ve bir kalıp haline geldi. Güne böyle başlıyoruz. Son hikmet dil konusundaydı, Türkçe üstüne. Tayyip Erdoğan’ın bugüne kadar saçtığı hikmetler arasında en kabul edilir gibi duranı bu oldu bence. Diyor ki gece yattık, sabah kalktık, baktık ki dil değişmiş. Tabii ... Devamını Oku »

  • Tweet

Geleneklerle çatışan filozof

halil-turhanlı

Max Horkheimer felsefe ve gerçeklik arasında kökten bir gerilim bulunduğunu, felsefenin sabit, öncesiz ve sonrasız kabul edilen yasaları, gelenekleri sorguladığını, onları sınadığını belirtir. Sokrates’in hayatını, yargılanmasını örnek olarak gösterir.(1) Sokrates gerçekten filozof ve toplum (şehir) arasındaki çatışmaya bir örnek oluşturur. O, törelere kayıtsız şartsız uyum sağlamayı reddetmiş, gençleri geleneklerin ve önyargıların ağırlığından kurtarmaya çalışmış, bundan dolayı cezalandırılmıştı. Horkheimer bu noktada ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dil Derneği’nden Erdoğan’a: Bilgisizlik değil, aymazlık

erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Bugünkü Türkçe’yle felsefe yapılamaz” açıklamasına Dil Derneği tepki gösterdi. Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel, “Türkçe bilim ve sanat dilidir” dedi. hurriyet.com.tr’de yer alan habere göre Özel, dün yaptığı yazılı açıklamada özetle şunları kaydetti: “Hiçbir dil, düşüncesi siyasal çıkara göre durmadan değişen insanlar gibi bir gecede değişmez, hiçbir toplum bir gece yatıp ertesi sabah dilsiz kalkmaz. Ancak ... Devamını Oku »

  • Tweet

Erdoğan’ın ‘ırkçılık’ anlayışı yıllara göre değişiyor!

Recep Tayyip Erdoğan

Ankara’da dün yapılan TÜBİTAK’taki ödül töreninde harf devrimini eleştirirken, “Türkçe ile felsefe ve bilim yapılmaz” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bu sözleri tam iki yıl önce ırkçılık olarak nitelediği ortaya çıktı. Liselerde zorunlu ders olması tartışılan Osmanlıca’yla ilgili tartışmalar devam ederken, Erdoğan’ın konuyla ilginç açıklamaları da sürüyor. TÜBİTAK Bilim Ödülleri ödül töreninde “Şu anda Türkçenin mevcut kelime hazinesiyle felsefe yapamazsınız. ... Devamını Oku »

  • Tweet