Cumartesi , 18 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: film festivali

Etiket Arşivi: film festivali

Zeki Demirkubuz’dan ‘Bakur’a sansüre tepki… İktidarla uğraşmaya aklı yetmeyen…

zeki-demirkubuz

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Jüri Başkanı Zeki Demirkubuz, ‘Bakur’un yasaklanmasına tepki gösterdi.   Demirkubuz, “En iyi filmler faşist dönemlerde çıkar, bu dönemde zekası sinema yapmaya yetmeyen, sinema da yapmasın” dedi.   Kültür Bakanlığı’nın baskısı sonucu ‘Bakur’ belgeselinin 34. İstanbul Film Festivali’ndeki gösteriminin iptal edilmesine jüri üyelerinden de tepki geldi.   Festivalin Ulusal Yarışma Jüri Başkanı yönetmen Zeki Demirkubuz, sosyal ... Devamını Oku »

  • Tweet

PKK belgeseline sansür tepkisi…21 film festivalden çekildi

bir-gerilla-belgeseli-bakur-53698

İstanbul Film Festivali’nde, ‘Bir Gerilla Belgeseli: Bakur’un sansüre uğramasının ardından 21 film festivalden çekildi. Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ile Yönetmen Çayan Demirel’in ‘Bakur’ belgeselinin “kayıt tescil belgesi” olmadığı gerekçesiyle bugün yapılması planlanan festival gösterimi engellenmişti.   Sansüre karşı Surela Film Yapım imzasıyla yapılan açıklamada “Herkesi sansüre karşı dayanışmaya çağırıyoruz” denilmişti. Bu gelişmenin ardından yönetmenler, Bakur yeniden gösterime girene kadar festivalin durdurulması ... Devamını Oku »

  • Tweet

Berrak Tüzünataç Kürtçe öğrendi…Peki neden ?

berrak

Oyuncu Berrak Tüzünataç, son olarak İranlı Kürt yönetmen Shahram Alidi’nin Cannes Film Festivali’ne gönderilecek filminde rol aldı. Sette temel Kürtçe eğitimi aldığını belirten oyuncu, “Maalesef Kürtçe’ye bir kulak aşinalığım yoktu. Çevremde çok duyduğum bir dil de değil. O yüzden biraz zorlandım” dedi. Güzel oyuncunun Cannes Film Festivali’ne gönderilecek sanat filminin senaryosunu okur okumaz kabul ettiği öğrenildi. Üç kız arkadaşın hikayesini ... Devamını Oku »

  • Tweet

Rezil olduk…Böyle skandal görülmedi…Zabıta film festivalini bastı !

zabıtafılm

Bu yıl 13’üncüsü gerçekleştirilen Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde zabıta baskını yaşandı. Beyoğlu’nda Rampa Kafe’deki salonda Piçler (Bastards) isimli filmin gösterimi sırasında zabıtalar, mekanın film gösterimi için ruhsatının olmadığı gerekçe göstererek salonu bastı. Salondaki izleyicileri dışarı çıkarmak istedi. Filmin Cezayirli yönetmeni Nassima Guessoum zabıtalara tepkisini şu sözlerle ifade etti: “Welcome to Turkey” (Türkiye’ye hoşgeldiniz) Hürriyet’te yer alan habere göre Festival Koordinatörü ... Devamını Oku »

  • Tweet

Hırsın kaotik ritmi

film

Bu yazı yazıldığı saatlerde 87’nci Oscar adayları açıklanıyordu. Whiplash de En İyi Film, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Kurgu ve En iyi Uyarlama Senaryo dallarında adaylıklar kazandı. 2015 Altın Küre Drama dalında, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödül’ü (J.K. Simmons) alan film aynı zamanda, 2014 Sundance Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü ve İzleyici Ödülü’nü de kazanmıştı. Filmin, Oscar ... Devamını Oku »

  • Tweet

Zaten aşk kendi rüyamız değil mi

FİLM

Yönetmen Çiğdem Vitrinel’in 48’inci Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu Ödüllerini kazanan Geriye Kalan’dan sonraki, ikinci uzun metraj filmi Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, yazar İlhami Algör’ün aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlandı. Vitrinel, bu hikâyeyi filme çekme nedenini , romanın en güçlü ve özgüvenli karakteri Müzeyyen’e bağlasa da, filmin daha çok erkek karakterin ... Devamını Oku »

  • Tweet