Pazar , 31 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: film

Etiket Arşivi: film

İşte HDP’nin yeni reklam filmi: Böylesi görülmedi! Demirtaş halaya durdu, ortalık yıkıldı

adsız

7 Haziran’daki genel seçimlerde yüzde 10’luk barajı geçmesi halinde AKP’nin tek başına iktidarına son verecek parti konumuna gelen HDP’nin yeni reklam filminde eş başkanlar halaya durdu. HDP seçime sayılı günler kala “El ele, omuz omuza, barajları aşmaya! Oylar HDP’ye, Biz’ler Meclise!” sloganıyla yeni reklam filmini yayınladı. Filmde kullanılan ‘Biz’ler Halayı’ şarkısı eşliğinde çekilen halaya HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ... Devamını Oku »

  • Tweet

Son yılların en politik Cannes’ı

cannes-1

Genellikle, Amerikan sinemasından “hafif” bir filmle açılış yapan Festival, bu yıl suçlu çocukların eğitimi ve yargılanması konusunu ele alan bir filmle, Emmanuelle Bercot’nun Dik Başlı adlı yapıtıyla açıldı. Gençlerin yetişmesinde ve topluma uyum sağlamasında ailenin ve devletin sorumluluğunu tartışmaya açan film, eleştirmenler kadar seyircinin de beğenisiyle karşılandı. Pazar akşamı yapılan ödül töreninin ardından gösterilen kapanış filmi Buz ve Gökyüzü de, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Orson Welles’in son filmine gecikmiş ilgi

yurtaş-keni

Unutulmaz “Marslılar dünyayı işgal etti” radyo anonsu ve Yurttaş Kane filmi ile dünya sinema ve oyunculuk tarihine geçen Orson Welles’in son filmini tamamlamak için kampanya başlatıldı. 1985’de ölen ünlü Amerikalı yönetmen ve oyuncu Orson Welles’in tamamlamak için Hollywood’da yıllarını harcadığı, ancak yine de bitiremediği son filmi The Making of The Other Side of the Wind için projelere bağış toplamak için ... Devamını Oku »

  • Tweet

Şair Emily Dickinson olacak

aa

Bir zamanların hit dizisi Sex and The City’nin yıldızlarından Amerikalı aktris Cynthia Nixon’ın yeni film projesi belli oldu. Britanyalı yönetmen Terence Davies’in çekeceği filmde başrol oynamaya hazırlanan Nixon, tüm zamanların en iyi şairlerinden biri olarak gösterilen Emily Dickinson’ın yaşam öyküsünün anlatıldığı A Quite Passion adlı filmde başrol oynayacak. Değeri ölümünden sonra anlaşılan kalemlerden biri olan Dickinson’ın biyografi filmi, çocukluğundan ve ... Devamını Oku »

  • Tweet

“Çok utanmıştım”

festival

Fransız oyuncu Charlotte Gainsbourg yeni filmi Samba’yı anlattı. 2013’te çektikleri ve pek çok festivalden ödülle dönen Intouchables filminin yönetmenleri Olivier Nakache ve Eric Toledano’nun rejisörlüğünde çekilen Samba’da Intouchables’dan Omar Sy da rol alıyor. Fransa’da bulaşıcıklık yaparak hayatını kazanan Senegalli bir göçmenin hikâyesini anlatan Samba’yla, göçmen bürosunda çalışan Charlotte Gainsbourg’un hayat verdiği Alice adlı kadının tanışmasını ve gelişen olayların anlatıldığı film, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ressam ve resim filmleri

ressam

İstanbul Modern Sinema, Ressam ve Resim: Mehmet Güleryüz Retrospektifi sergisine paralel bir film programı sunuyor. Ressam ve resim ilişkisini inceleyen, tarihte iz bırakmış ressamların iç dünyalarına, özel hayatlarına bakan, resmin sanatsal referanslarından satış pratiğine çeşitli unsurlarını ele alan filmler hem ressamların korku ve tutkularını, hem de yaşadıkları dönemin sanatla ilişkisini yansıtıyorlar. Bugün başlayıp 3 Mayıs’a kadar devam edecek seçkide öne ... Devamını Oku »

  • Tweet

PKK belgeseli Bakur’un sansür edilmesine karşı sinemacılar Taksim’de

bakur

“Bir Gerilla Belgeseli: Bakur (Kuzey)” belgeselinin 34. İstanbul Film Festivali’ndeki gösteriminin Kültür Bakanlığı baskısıyla sansürlenmesine karşı belgeselciler ve sinemacılar sokakta da tepki gösterme kararı aldı. spotdergi.net’te yer alan habere göre; belgesele sokakta da sahip çıkma kararı alan sinemacılar 15.30’da Taksim’de İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Atlas Sineması önünde bir basın açıklaması düzenleyecek. “SÜRECİ TAKİP EDECEĞİZ” Bakur’a ilişkin sansüre, “21. yüzyıla girdiği ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kurmaca ile gerçek arasındaki hikâyeler

film

34 yaşındaki İstanbul Film Festivali ilk haftayı geride bırakıyor. Ulusal yarışma filmlerinin henüz görücüye çıkmadığı bu hafta, özellikle dünya festivallerinden çeşitli ödüllerle dönmüş filmler dikkat çekiyor. İlk hafta “ağır bomba”ların yanısıra en ilgi çekici üç film: Victoria, Postacının Beyaz Geceleri ve Parti Kızı oldu. TEK PLANDA KOVALAMACA Bunların arasında en iyisiyse Victoria’ydı. Berlin’e yeni yerleşen Victoria, gece kulübünde eğlendikten sonra ... Devamını Oku »

  • Tweet

Mecidi’nin Hz. Muhammed filmi bitmeden tepki çekti

film

Hz. Muhammed’in hayatını anlatan İranlı yönetmen Mecid Mecidi’nin Allah Rasulü Muhammed adlı filmi, daha gösterime girmeden yine tepki çekti. Filmde genç bir oyuncunun Peygamberin çocukluk ve gençlik dönemlerini başı örtülü şekilde canlandırmasının planlanması, İslâm dünyasında yeniden tepkilere neden oldu. Film, 30 milyon dolarla İran sinemasının en yüksek bütçeli filmi olma özelliğini kazandı. Mısır el Ezher İslâm Merkezi ise “Allah Resulünün ... Devamını Oku »

  • Tweet

SaturDox’ta geçmişle yüzleşme…

sanat-1

DOCUMENTARIST’in Depo İstanbul’la birlikte düzenlediği SaturDox Belgesel Buluşmaları 6’ncı yılında programını “Geçmişle Yüzleşme” temalı belgesellere ayırıyor. İki haftada bir cumartesi günleri Tütün Deposu’nda gerçekleştirilen film gösterimlerinin yeni sezon programı 28 Mart’ta başlıyor 2015 yılında Depo, Türkiye’deki ve dünyadaki Ermeni hafızasıyla ilgili bir dizi sergiye de ev sahipliği yapıyor. Bu projeler, hem Türkiye’den hem de diasporadan Ermeni sanatçılar ve araştırmacılar tarafından ... Devamını Oku »

  • Tweet