Pazartesi , 20 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: Financial Times

Etiket Arşivi: Financial Times

FT: ‘Bu yıl performansı en kötü para birimi Türk Lirası’

70667_3

İngiliz Financial Times gazetesi bugünkü sayısında Türk Lirası’nın Amerikan Doları karşısında rekor düzeyde gerilemesine değindi. Gazete, bu yıl şu ana kadar gelişmekte olan ülkeler arasında para birimi dolara karşı en fazla değer kaybeden ülkenin Türkiye olduğunu yazdı. Financial Times’ın “Şirketler ve Piyasalar” ekindeki haberde, liranın dolar karşısında sadece dün yüzde 0,7 değer kaybettiği ve kurun 2,73 olduğu belirtiliyor. Gazetenin muhabirleri ... Devamını Oku »

  • Tweet

FT: ‘Erdoğan-AKP çatlağı büyüdü; Gül de başkanlık konusunda uyardı’

141009012006_erdogan_davutoglu_640x360_reuters_nocredit

İngiliz Financial Times gazetesi, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün halefi Recep Tayyip Erdoğan’ı uyardığını ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) içindeki çatlakların büyüdüğünü yazdı. Gül dün yaptığı bir konuşmada, “Her şey bugünden daha iyi olabilirdi. Bu bir gerçek” demişti. Financial Times’ın Türkiye muhabiri Daniel Dombey’nin İstanbul’dan gönderdiği haberin başlığı, “Türkiye’nin eski cumhurbaşkanı, Erdoğan’ı yetkilerin tek elde toplanması ile ilgili olarak ... Devamını Oku »

  • Tweet

FT: ‘Türkiye-S.Arabistan-Katar, Suriyeli isyancıları cesaretlendirdi’

150414051403_erdogansalman_624x351_ap (1)

İngiliz Financial Times gazetesi özellikle Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar arasındaki görüş ayrılıklarının azalmasının Suriyeli muhalifleri umutlandırdığını yazdı. BBC Türkçe’nin aktardığına göre gazetenin iç sayfalarındaki haberin başlığı “Sünni birlik Suriye’nin isyancılarını cesaretlendirdi”. Haber gazetenin Beyrut’taki muhabiri Erika Solomon ile Dubai’deki muhabiri Simeon Karr’ın imzalarını taşıyor. Financial Times, Suriye’de muhaliflere destek veren Sünni güçlerin Şii İran’ın yükselişi karşısında birleştiklerini, isyancıların son ... Devamını Oku »

  • Tweet

FT: ‘Erdoğan ve Davutoğlu arasında gerilim artıyor, güven azalıyor’

C81C2D8A-F808-4C36-9FC2-F254CE655C16_mw1024_s_n

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın geçen hafta sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren çıkışları dış basında da yakılandı. BBC Türkçe’nin aktardığına göre İngiliz Financial Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında var olduğu iddia edilen gerilimi sayfalarına taşımış. Haber, gazetenin Türkiye muhabiri Daniel Dombey imzasını taşıyor. Haberde “Erdoğan ve Davuoğlu arasındaki gerilimin, AKP içine ... Devamını Oku »

  • Tweet

Fitch analisti: Türkiye’de başkanlık sistemi siyasi riski artırır

150110034531_fitch_ratings_agency_624x351_getty (1)

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye analisti Paul Rawkins, Financial Times’a verdiği röportajda, Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybının artan siyasi risklere bağlı olduğunu ifade ediyor. “Çok sayıda yatırımcı siyasi riskler konusunda endişeli” diyen Rawkins, endişe kaynağının 7 Haziran’daki genel seçimler değil, seçimlerin ardından oluşacak siyasi tabloya dair olduğunu vurguluyor. Rawkins, “Siyasi sistem başkanlık modeline mi dönüşecek? Politikalar daha öngörülemez mi olacak? ... Devamını Oku »

  • Tweet

FT: Erdoğan, Türkiye’yi kendi etrafında inşa ettiği otoriter bir devlete dönüştürdü

150102153228_erdogan_bocek_624x351_afp

İngiliz Financial Times gazetesinin bugünkü sayısında yer alan iki başyazısından biri Meclis gündemine gelen iç güvenlik paketi vesilesi ile Türkiye’de Erdoğan yönetiminin otoriterleşmesi üzerine. BBC Türkçe’nin aktardığına göre, “Erdoğan’ın iktidara sarılışı ülkenin küresel saygınlığını azaltıyor” diyen gazetenin başyazısında, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’yi kendi etrafında inşa ettiği otoriter bir devlete dönüştürürken, çok az itidal gösteriyor… Eğer daha da ileri gitmesine ... Devamını Oku »

  • Tweet

FT: Türkiye, sosyal medyaya erişimi engelleyecek yasa üzerinde çalışıyor

Financial Times gazetesinde bugün Türkiye’nin Twitter’ı yasaklayacak bir yasa tasarısı üzerinde çalıştığı haberi yer alıyor.  BBC Türkçe’nin aktardığına göre gazete Türkiye’de sosyal medyanın basın özgürlüğü için ana mücadele alanına döndüğünü belirtiyor. Daniel Dombey imzalı habere göre, Twitter’ın bazı gazetecilerin hesaplarına erişimi engellememesi nedeniyle hükümet Twitter’a erişimi engelleyen bir yasa üzerinde çalışıyor. SEDEF KABAŞ’A YAPILAN Haberde şu ifadeler yer alıyor: “Sedef ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Yardımcıları Davutoğlu’na değil, Erdoğan’a hesap veriyor’

Britanya’nın saygın gazetelerinden Financial Times’ın Türkiye temsilcisi, AKP genel başkan yardımcıları ve başbakan yardımcılarının, AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na değil, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hesap verdiğini, Erdoğan’ın hafta sonu parti önde gelenleriyle ‘Ak Saray’da bir araya geldiğini yazdı. Daniel Dombey, bunu, bazı milletvekillerinden bizzat duyduğunu belirtti. Dombey’nin analizine göre, Davutoğlu haziran ayındaki seçimleri kazanarak halktan yetki alana kadar son ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Türkiye ve Rusya’da komplo teorileri havada uçuşuyor’

İngiliz Financial Times gazetesi, Fransa’da geçen hafta mizah dergisi Charlie Hebdo ve bir Yahudi markete silahlı saldırıda toplam 17 kişinin öldüğü saldırılarla ilgili olarak Türkiye ve Rusya’da “komplo teorilerinin havada uçuştuğunu” yazdı. Gazete önce, Fransa’da geçen hafta düzenlenen saldırılar sonrası önceki gün Paris’te düzenlenen “Birlik Yürüyüşü”ne katılanlar arasında, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un da olduğunu hatırlatmış ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Kibirli, otoriter, hokkabaz, paranoyak’

Recep Tayyip Erdoğan

Dış basın Erdoğan için demediğini bırakmadı: Kibirli, otoriter, hokkabaz, paranoyak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında son dönemde Batı basınında çıkan makalelerin sayısı artarken, Erdoğan için kullanılan sıfatlar da dikkat çekiyor. Son olarak New York Times gazetesi Erdoğan’ın ‘paranoyak‘ olduğunu ima ederken, cumhurbaşanlığı seçimleri, Ankara’nın IŞİD politikası ve Fethullah Gülen Cemaati’ne yakın medya organlarına yönelik operasyonunu sayfalarına taşıyan bazı gazetelerin, Erdoğan ... Devamını Oku »

  • Tweet