Çarşamba , 3 Haziran 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: güc

Etiket Arşivi: güc

‘2 silahım, yüzlerce mermim var’ diyen Yiğit Bulut durmuyor… ‘Devletin gücünü içlerinde hissedecekler!’

yıgıt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘başdanışman’ Yiğit Bulut, Erdoğan’ın yardım taşıdığını iddia ettiği MİT TIR’larında silah olduğunun ortaya çıkmasının ardından sosyal medyada açıklamalarda bulundu. “İki silahım yüzlerce mermim var, ben ölmeden cumhurbaşkanına kimse dokunamaz” sözleriyle daha önce Erdoğan’a ‘aşırı sevgisini‘ açıkça ifade eden Bulut, Twitter hesabından isim vermeden TIR’lardaki silahların görüntülerini yayımlayan Cumhuriyet gazetesini hedef aldı. Bulut, “Başka ülkelerin güdümünde kendi ... Devamını Oku »

  • Tweet

İnsan ve hukuk  

Ümit-Kardaş

İnsanın niteliğine ilişkin soruya, onun evrensel bir varlık olması nedeniyle ancak felsefi alanda bir cevap aranmakta. Bu konu felsefenin en kadim ve en karanlık meselesi. Sorunun cevabı insanın kendine özgü yapısında yatmakta. Bu yapı yalın ve tek katmanlı değil, aksine çoklu birleşik bir yapı ve evrenin bütün katmanları onda yansımasını bulmakta. Bir süre önce kaybettiğimiz değerli hukuk felsefecisi Vecdi Aral ... Devamını Oku »

  • Tweet

Polisin meşruiyeti

Son yazımda hukukilik ve meşruiyet arasındaki önemli ayrıma dikkat çekmiş, meşruiyetin yetkili organlar tarafından konulmuş olan bir kanuna uygun olmayı belirten “hukukilik” kavramından farklı olduğunu, mevcut hukuk normlarının varlıklarının meşruluğunu evrensel esas ve ilkelere göre ispat etmekle yükümlü bulunduklarını belirtmiştim. Hukuka meşruluk sağlayacak değerler de AB kriterleri ve AİHM’in ürettiği içtihatlarla oluşmakta. İktidarın kullanılması da evrensel hukuka atıfla meşruiyete dayanmak ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bedel

Esmeray

Anam bacım; bedelli askerlik yasa tasarısı çıktı çıkacak, yolda, gelecek, müjde verildi verilecek, sürekli bir bilgi kirliliği mi desem ne desem bilmem. Çıkan haberler bunlardı yetkililer çıkıp hep sürekli aksi yönde bilgi verdiler. Gündemimizde yok, hatta kesinlikle bunu gündemimize almayacağız dediler. Derken hükümetin tuhaf bir tutarsızlığıdır alışılagelen, her şeyde olduğu gibi, bu durumda da aynı tutarsızlık oldu elbet ve müjde ... Devamını Oku »

  • Tweet