Pazar , 19 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: gunter grass

Etiket Arşivi: gunter grass

Biz uyurken dünya savaşı çıkabilir

grass

Pazartesi günü yaşama veda eden Nobelli Alman yazar Günter Grass’ın ölmeden önce İspanyol El Pais gazetesine verdiği son röportajında, insanlığın olası muhtemel bir dünya savaşına karşı ayakta uyuduğunu ve bu durumdan ötürü çok endişeli olduğunu belirtmiş. Grass, “Bir tarafta durumu düzelmeyen Ukrayna, İsrail ve Filistin olaylarının giderek daha beter bir hale gelmesi, ABD’nin ülkeyi enkaza çevirerek çekildiği Irak, IŞİD ve ... Devamını Oku »

  • Tweet

Entelektüelin sonu

sezin-öney

13 Nisan 2015 günü, dünyanın iki ayrı köşesinden iki yazarı aldı götürdü. İki çok yönlü entelektüel, Uruguaylı Eduardo Galeano ve Almanyalı Günter Grass, artık yoklar. Onların ölümü, “entelektüel”in de devrinin kapanmasını sembolize ediyor bence. Entelektüel, bizlere Çarlık Rusya’sından kalma bir kavram; 19. yüzyılın ortalarında karşımıza çıkmaya başlayan intelligentsiya, Moskova ve St. Petersburg gibi merkezlerde, klasik sınıf yapılarından öte, “aydınlıklarıyla” kendi ... Devamını Oku »

  • Tweet

Hani hep çocuk kalacaktın

14trfs13_manset3

Nobel ödüllü Alman yazar Günter Grass 87 yaşında hayatını kaybetti. Yayınevinden yapılan açıklamada Grass’ın, Almanya’nın kuzeyindeki Lübeck kentinde bulunan hastanede öldüğü belirtildi. 1999’da Nobel Edebiyat Ödülü’nü Dişi Fare adlı romanıyla alan yazarın eserleri arasında, Türkçeye de çevrilen Kedi ve Fare, Teneke Trampet, Köpek Yılları, Lokal Anestezi, Pisi Balığı, Kafadan Doğumlar, Uzak Tarla, Yüzyılım ve Kanser Yolunda gibi yapıtlar bulunuyordu. İSRAİLE ... Devamını Oku »

  • Tweet

Günter Grass’tan sonra bir kötü haber de Eduardo Galeano’dan geldi

Eduardo-Galeano

Edebiyat dünyası Günter Grass’tan sonra ikinci kötü haberi Eduardo Galeano’dan aldı. Uruguaylı yazar, 74 yaşında yaşamını yitirdi. Galeano, Cuma günü akciğer kanseri sebebiyle Uruguay’ın başkenti Montevideo’da hastaneye kaldırılmıştı. 1971 yılında yayımlanan ‘Latin Amerika’nın Kesik Damarları’ eseri klasikleşen Galeano’nun yapıtları 20 dile çevrildi. ‘Gölgede ve Güneşte Futbol’ gibi futbol üzerine kitaplarıyla da bilinen Galeano, gazetecilik ve yazarlığa başlamadan önce fabrika işçiliği ... Devamını Oku »

  • Tweet

Edebiyat dünyası şokta…Nobel ödüllü yazar Grass öldü!

11gunter

Nobel ödüllü roman yazarı Günter Grass hayatını kaybetti. Alman yazar Günter Grass , 87 yaşında hayata gözlerini yumdu. Oyun yazarlığını da sanat yaşamına sığdırmış olan Grass, 1999 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştı. Devamını Oku »

  • Tweet