Salı , 6 Ocak 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: güvenlik

Etiket Arşivi: güvenlik

Güvenlik harcamaları

Süleyman Yaşar, Taraf gazetesindeki köşesinde 2015 bütçesinde fonksiyonel bütçe sınıflandırmasına göre savunma ve güvenlik hizmetlerine 58 milyar lira ödenek ayrılırken, sağlık hizmetleri için 22 milyar ayrıldığını belirtiyor; bütçe gelirlerini oluşturan toplam vergilerin yüzde 70’ini dolaylı vergiler yoluyla düşük gelirli grupların ödediğini böylece halkın asıl ihtiyacı olan hizmeti tam alamadığını vurguluyordu. Hükümet, polis için 162 milyon liralık zırhlı araç siparişi vermiş ... Devamını Oku »

  • Tweet

Saray’da milliyetçi oy telaşı

cizre

Cizre olayları ve ‘özerklik’ tartışmalarının seçmen üzerindeki etkisini araştıran AKP yönetimi, çıkan sonuçtan paniğe kapıldı. Bölgede, PKK ve Hüda-Par’a göstermelik operasyonlar için karar alındı. Cizre’de, PKK’lılar ile HÜDA-PAR üyeleri arasında meydana gelen çatışmalara “seyirci kalmakla” suçlanan AKP Hükümeti, seçimler öncesinde operasyonlar ile milliyetçi oyları yeniden kazanmak istiyor. Operasyonlarda, bazı PKK ve HÜDA-PAR üyelerinin tutuklanması planlanıyor. Ancak bu tutuklamaların kısa süreli olması öngörülüyor. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Washington IŞİD videolarını sordu

IŞİD

AKP Hükümeti’nin internete örtülü olarak yasak getirmeye hazırlandığı bir dönemde, ABD’den ilginç bir talep geldi. ABD güvenlik birimleri, dünyaca ünlü sosyal paylaşım sitesi YouTube üzerinden, yayınlanan IŞİD’in propaganda videolarıyla ilgili Türkiye’ye bir liste sundu. Listede, IŞİD’e katılma çağrılarının yapıldığı videoların linkleri, isimleri ve kimler tarafından yüklenildiğine yönelik bilgiler yer aldı. ABD’li güvenlik birimi, Türkiye’ye “IŞİD videoları konusunda yasal bir işlem ... Devamını Oku »

  • Tweet

Çözüm süreci ve güvenlik

Enver Sezgin

İngiliz şair, Robert Browning şöyle söylüyor: “Karşılaştığınız sorunu sadece eleştirirseniz iki katına çıkar, düşünmekte iseniz yerinde sayar, fakat soruna çare bulursanız, sorun olmaktan çıkar.” Bu sözlerden yola çıkacak olursak, iki yıldır sürdürülen “barış ve çözüm sürecinin” özellikle son iki ayını bekleyerek geçirdik. Gerilediğimiz zamanlar da oldu. 6-7 Ekim hadiselerinden sonra, hükümet sürece devam edilmesi için “kamu güvenliğinin sağlanması” şartını ileri ... Devamını Oku »

  • Tweet

Musa Anter davasında nakil talebi

musa-anter

Musa Anter’in öldürülmesi davasında sanıklardan emekli Albay Savaş Gevrekçi, dosyanın güvenlik gerekçesiyle Diyarbakır’dan başka ile naklini talep etti. Mahkeme Başkanı, nakil kararı verilmek üzere dosyanın Adalet Bakanlığı’na gönderildiğini söyledi. Adalet Bakanlığı’nın Diyarbakır Valiliği ve Başsavcılıktan taleple ilgili görüş aldığı ve önümüzdeki günlerde nakille ilgili karar vereceği belirtildi. Yazar Musa Anter’in öldürülmesi, Orhan Miroğlu’nun ise yaralanmasına ilişkin Hamit Yıldırım ve ‘Yeşil’ ... Devamını Oku »

  • Tweet