Perşembe , 23 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: hayko bagdat

Etiket Arşivi: hayko bagdat

Son toplamda memleketin hâlidir

Hayko Bagdat

Güvenebilir miyiz?   Başımız sıkıştığında kapısını çalabileceğimiz devlet kurumlarına güvenebilir miyiz?   AKP’ye muhalif olan herhangi bir vatandaş, gazeteci, öğrenci, işçi, memur, ev kadını düşünün.   Polisin onun tüm haklarını koruyacağına, karakola düştüğünde siyasi fikrinin başına iş açmayacağına, ya da sadece o fikri yüzünden başına iş almayacağına emin miyiz?   Savcılara, hâkimlere, üst mahkemelere güvenebilir miyiz?   İktidarın adalete müdahale ... Devamını Oku »

  • Tweet

Levent Gültekin içeriden bildiriyor

Hayko Bagdat

Perşembe günü Bugün TV’de Nazlı Ilıcak ve Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu ile yaptığımız programın konuğu meslektaşım Levent Gültekin idi. Levent, İslami kesimin içinden gelen bir gazeteci. Erdoğan’ı siyasi yasaklı olduğu dönemden beri tanıyor ve muhafazakâr kesimin mücadelesinde ortak mesai geçirmişler. AKP’nin ilk dönemlerinde iktidar medyasında önemli görevler üstlenmiş ve fakat yazılarında eleştirilerinin dozu arttıkça hep uzaklaştırılmış. Öyle ki İslami mahalleden ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bu adaylardan umutluyum

Hayko Bagdat

Listeler nihayet belirlendi. Perde arkasında kulağımıza kadar gelen büyük tartışmalar, araya giren hatırı sayılır kişiler, kıyasıya bir mücadele sonrasında partilerin adayları belli oldu. Bu satırlar yazılırken henüz resmî olarak isimler açıklanmamış olsa da büyük bir sürpriz olmazsa bahsedeceğim isimleri önümüzdeki dönemde Meclis’te göreceğiz. Baştan belirteyim CHP ve HDP’nin aday profillerinden çok memnunum. Evrensel ölçütlerde özgürlüklerin ve adaletin bu adaylarla temsil ... Devamını Oku »

  • Tweet

Hayko Bağdat: Annemden başka bana kızan yok

hayko

Melih Gökçek’in, kendisine “Ermeni” dediği için hakaret davası açtığı Gazeteci/ yazar Hayko Bağdat ile sosyal medyanın hâllerini konuştuk… Yurtdışından yeni geldin. Senin için “Melih Gökçek’ten korktu, yurtdışına kaçtı” diyorlar, doğru mu? Offf Tunca! Yok, hiçbir şeyden korkmuyorum ben. Korkacak, korkmamı gerektirecek bir şey yapmıyorum çünkü… Herkes gibi, mutlu olacağımız, huzurla yaşayacağımız bir memleket sevdası için uğraşıyorum. Dolayısıyla ben neden kaçayım ... Devamını Oku »

  • Tweet

Adalet olmazsa…

Hayko Bagdat

Defalarca yazmaya çalıştım. Çıktığım tüm ekranlarda söylemeye çalıştım. Tekrar etmek istiyorum. Bir devleti ayakta tutan yegâne değer adalettir. Güven içinde yaşamamızın, geleceğe umutla bakmamızın, sakin olmamızın, huzurlu olmamızın anahtarı devlet mekanizmasının adalet ile olan ilişkisinde gizlidir. Eğer ki bir insanın ölümüne yol açan mühimmat devlete zimmetliyse onun katili devlettir. Devlet, işlediği her cinayette çöker, iflas eder. Meşruluğunu yitirir. Onu tekrar ... Devamını Oku »

  • Tweet

Hepimiz ‘Gollik’iz

hayko-bağdat

Hayko Bağdat’ın ilk kitabı Salyangoz’u kaleme alma macerası “öteki” olmasıyla başlayan bir milada sahip. Hem de bunu hiç istememesine rağmen, çünkü ona göre zaten yazılacak her şey yazıldı, acılar, yıkımlar yüzleşmeler, farklı ne yazabilirdi ki? Fakat yazdı. Hatta “Müslüman mahallesinde salyangoz olma”nın ne olduğunu anlattıktan sonra “Hepimiz biraz gollik değil miyiz?” diyerek ikinci kitabı Gollik’i de kaleme aldı. “Eh, deneyelim ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ahmet Altan:’Erdoğan iktidarı sallanıyor..Yıkılacak’

ahmet altan

Hayko Bağdat ve Nazlı Ilıcak’ın sundukları Özgür İfade programına katılan Gazeteci-Yazar Ahmet Altan yine önemli açıklamalarda bulundu. AKP hükümetinin Balyoz darbe planı ile devrilmek istenildiğini hatırlatan Ahmet Altan, hükümet kanadının öncelikle bu darbe hazırlığını yapanların üzerine gittiğini ancak daha sonra bundan vazgeçtiğini belirtti. Bu durumun en önemli sebebinin ise yolsuzluklar olduğunun altını çizen Altan, hükümetin yolsuzluk belgelerinin ortaya çıkmasından sonra ... Devamını Oku »

  • Tweet

Barış, umuda dönüşürse

Hayko Bagdat

Barıştan bahsetmek tehlikeli iştir. İnsanlar inanabilirler… Bu yüzden AKP’ye müteşekkiriz hepimiz. Devlet, yıllarca süren asimilasyon, baskı ve zulüm politikalarının adını koyuverdiydi kısa süre önce: “Bu sorunun adı Kürt sorunudur.” “Tunceli ayaklanması değil, Dersim Katliamı’dır yaşanan, gerekirse özür dileriz” diye buyurduydu. “Faşizan politikalarla bu ülkenin Hıristiyanlarını kovdular topraklarından, peki iyi mi oldu sonucu” diye sorduydu. Devletin böyle söylediğini duydu artık bir ... Devamını Oku »

  • Tweet

Korkunç tablo

Hayko Bagdat

Biraz içiniz sıkılacak ama bu istatistikleri sonuna kadar okumanızı rica edeceğim: Evli kadınların yüzde 36’sı eşi ya da birlikte olduğu erkeğin fiziksel şiddetine maruz kalıyor. Fiziksel şiddet, her 10 kadının 1’inde gebelikte de devam ediyor. Kadınların yüzde 38’i yaşamlarının herhangi bir döneminde fiziksel ve/veya cinsel şiddetten birine maruz kalıyor. Evli kadınların yüzde 12’si cinsel şiddet yaşıyor. Kadınların yüzde 26’sı 18 ... Devamını Oku »

  • Tweet

Hâlâ Kabataş, yine Kabataş  

Hayko Bagdat

Eyy Cumhurbaşkanı… Eyy Sabah Gazetesi… Eyy dili kaba yüreği bilmem ne diye yazan köşeciler… Allah’ın adını verdim bir an olsun durun ve meseleye aynı taraftan bakalım. Birkaç saniyeliğine husumetlerimizi unutup aynı kafadan düşünelim. Mevzubahis olan başı açık veya kapalı bir kadın, kadının elinde bir çocuk arabası ve o arabada yatan bir bebek. Kadının beyanını da esas kabul ederek olan bitene ... Devamını Oku »

  • Tweet