Pazar , 17 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: hükümet

Etiket Arşivi: hükümet

KHK Devletine fren

aym

Bazen aylarca gerekçe yazmayan Anayasa Mahkemesi (AYM), en hızlı gerekçeli karar yazım işlemini yaptı. 13 Mayıs’ta verdiği kararın gerekçelerini dün resmi gazetede yayımladı. AYM, bu kararını ‘Markaların Korunması Hakkındaki KHK’ de yer alan bir düzenlemeyle ilgili verdi. AYM’nin bu hızlı gerekçeli kararı, içerik açısından da ‘marka’ niteliğinde görüldü. Çünkü AYM, bu iptal kararını ekonomi ve sanayiyi yakından ilgilendiren ‘Markaların Korunması ... Devamını Oku »

  • Tweet

İnsan Hakları Örgütü: Soma’da adaleti AKP engelliyor

soma

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) Soma’da 301 madencinin ölümüyle sonuçlanan facianın yıldönümünde yayımladığı bildiride, “Mağdurlar ve mağdur aileleri için adaletin tam anlamıyla tecelli etmesini Adalet ve Kalkınma Partisi hükümeti engelliyor” dedi. HRW Türkiye uzmanı Emma Sinclair-Webb imzalı yazıda, “savcılık makamının, özel bir şirket tarafından işletilen madeni teftiş etmek ve gözlemlemekle görevli devlet denetçilerinin ve resmi kurumların bu görevlerinin ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bu fotoğraf gitti, ‘Eski cumhurbaşkanı Mursi’ tanımı geldi..AKP’den büyük çark !

mursi

Mısır’da 2013 yazında gerçekleşen askeri müdahaleden bu yana devrik lider Muhammed Mursi’yi “Seçilmiş Cumhurbaşkanı” olarak tanımlayan Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan geri adım geldi. Ankara, son resmi açıklamasında Mursi için “Eski Cumhurbaşkanı” ifadesini kullandı. Yakın döneme kadar Mısır’ın meşru lideri olarak Müslüman Kardeşler (İhvan) liderlerinden Muhammed Mursi’yi gördüğünde ısrar eden Ankara, son resmi açıklamasında ise Mursi için “Eski Cumhurbaşkanı” ifadesini kullandı. Servet ... Devamını Oku »

  • Tweet

Gazeteci isyan etti: AKP Soma’dan canlı yayını engelledi

emin-çapa

Emin Çapa AKP’nin seçim öncesinde medyanın madene gitmesini istemediğini açıkladı. gazeteciler.com’da yer alan habere göre, CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa, dün Dünyanın 1001 Hali isimli programını, son yılların en büyük “iş kazası” olarak nitelediği Soma’dan canlı sundu ama yetkililerin kendini engellediğini ileri sürdü…   Her ay, yaptığı programlarda iş kazalarını konu edinen CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa, dün ... Devamını Oku »

  • Tweet

Korkunç tablo: Türkiye’de son 10 yılda Belçika büyüklüğünde toprak kaybı…

Ziraat mühendisleri, Türkiye’de uygulanmakta olan tarım politikaları nedeniyle, çiftçilerin son 10 yılda Belçika büyüklüğündeki tarım arazisini ekmekten vazgeçtiğine dikkat çekti.   Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nden yapılan açıklamada, büyükbaş hayvancılık ve kanatlı sektörünün yem ihtiyacının karşılanmasında soya ve mısır önemli bir yer tuttuğuna dikkat çekildi ve “Her iki üründe de ülkemiz kendine yeterliliği sağlayamamaktadır” ... Devamını Oku »

  • Tweet

Evren’in ölümüne Hükümet’ten ilk yorum: ‘Ölünün arkasından kötü konuşulmaz’

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 9. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in ölümüyle ilgili yaptığı açıklamada, “Bizim bir geleneğimiz var, ölünün arkasından kötü konuşulmaz” dedi. AK Parti Diyarbakır 1. sıra milletvekili adayı olan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, seçim faaliyetleri kapsamında merkez Yenişehir İlçesi’nde bulanan Ofis Kapalı Çarşı esnafını ziyaret etti. Ziyarete esnaf, Bakan Yılmaz’dan iş yapamadıklarını ve esnafa desteğin sağlanması gerektiğini aktardı. Esnaf ziyaretinin ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kenan Evren’in cenaze töreni nasıl olacak?

kevren-304D-1DC0-CD91

12 Eylül 1980 askeri darbesinin mimarı Kenan Evren’in devlet töreniyle gömülmesi için hukuki bir engel bulunmazken, bu konuda son sözü hükümet ve Evren’in ailesinin kararları belirleyecek.   18 Haziran 2014’te Ankara Adliyesi 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararla ‘devlet kuvvetleri aleyhine cürümler’ suçundan müebbet cezasına çarptırılan Kenan Evren’in dosyası hala Yargıtay’da olduğu için devlet töreni için hukuki bir engel bulunmuyor. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Önder: ‘Çözüm masasını Erdoğan ve hükümet el ele vererek devirdi’

131209_sirri.hlarge

  Geçen perşembe günü . Halkların Demokratik Partisi (HDP) İmralı Heyeti’nin müzakere sürecine ilişkin düzenlediği basın toplantısı gündemdeki yerini “Süreç an itibari ile hükmünü yitirmiştir” başlığı ile aldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İmralı Heyeti sözcüsü Sırrı Süreyya Önder, yaptıkları son açıklamanın perde arkasını Cumhuriyet gazetesinden Selin Ongun’a anlattı.Önder, “Çözüm sürecinde masayı kim devirdi” sorusuna “El ele vererek devirdiler” diye cevap ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yandaşa vergi ayrıcalığı

vergi

AKP hükümeti, muhalif şirketlere, ardı ardına vergi müfettişi gönderirken, Maliye Bakanlığı, hükümete yakın şirketlere vergi incelemeleri konusunda örtülü olarak dokunulmazlık getirdi. Yapılan düzenleme ile, kimliğini açıklamayan ihbarcıların vergi ihbarları değerlendirmeye alınmayacak. Ayrıca, her ihbarda veri incelemesi konusu olmayacak. Bu da vergi incelemesine tabi tutulmayan hükümete yakın medya şirketlerine, “ihbar dokunulmazlığı” sağlayacak.     17 Aralık sürecinde muhalif şirketlere yönelik, isimsiz imzasız ... Devamını Oku »

  • Tweet

Para bolluğunda yüksek faiz ver, para yokluğunda faizi düşür

Süleyman Yaşar

    Bildiğiniz gibi bizim Merkez Bankası ve ekonomi yönetimi dünyada paranın bol olduğu dönemde yüksek faiz verdi. Ve ucuz parayı yüksek faizle pahalıya topladı. Bu paralar ihracata konu olmayan AVM, lüks konut, lüks otomobil ithalatında kullanıldı. İhracat yapacak sanayi ve tarım sektörüne yatırım yapılamadı. Bu arada AKP hükümetleri Merkez Bankası’nın bu yüksek faiz politikasını destekledi. İşte bu desteğin sonucunda ... Devamını Oku »

  • Tweet