Perşembe , 23 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: ihd

Etiket Arşivi: ihd

Bölge illerinde ev baskınları başladı

hdp

Türkiye’yi polis devletine dönüştüreceği gerekçesiyle eleştirilmesine rağmen iktidar tarafından yasallaştırılan iç güvenlik paketi, 2015 yılının ilk 3 ayında meyvesini verdi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, 2015 yılının ilk 3 ayında 3 bin 711 hak ihlali yaşandığını açıkladı.   İHD Diyarbakır Şubesi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 2015 yılının ilk 3 ayında yaşanan hak ihlallerine ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kayıp 2 kız polisin evinde bulundu: Emniyet çalkalandı…

siirt

Emniyet polisiler hakkında, ‘Cinsel istismar’ yerine , ‘Hürriyetten yoksun’ bırakmaktan işlem yaparken, çocukların ifadesi dahi alınmadığı iddia edildi. İki polis açığa alındı.   Siirt Emniyet Müdürlüğü’nde görevli iki polis memurunun 16 ve 18 yaşlarındaki iki kız çocuğunu alıkoyma olayı ile çalkalandı. İddiaya göre çocuklar bir vatandaşın, 155’i arayarak, küçük yaştaki kız çocukları- nın Bahçelievler Mahallesi Musa Atik Caddesi’nde bir adreste ... Devamını Oku »

  • Tweet

Leman Abla’yla da vedalaştık

hertaraf

RAGIP ZARAKOLU / Bütün cezaevlerini bir açlık grevinin sardığı 80 sonrası, Leman Fırtına Didar Şensoy ile birlikte, Arjantin’deki Mayıs Alanı Anaları gibi başlarında beyaz eşarpları bir ikon olmuşlardı. “Kurucularımızı” birer birer yitiriyoruz. Yaşar Kemal’den ve Sarkis Seropyan’dan sonra, Leman Fırtına da “elveda çocuklar” dedi bizlere. 80 darbesi sonrası yükselen, Analar hareketinin ikonlarından biriydi Leman Fırtına. Bütün cezaevlerini bir açlık grevinin ... Devamını Oku »

  • Tweet

İnsan haklarında ‘Fırtına’ dindi !Leman Fırtına öldü !

lemanfırtına

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) kurucularından insan hakları savunucusu Leman Fırtına, 90 yaşında hayatını kaybetti. GATA’da iki aydır kanser tedavisi gören Leman Fırtına, bugün Selimiye Camisi’nden kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’na düzenlenecek törenle uğurlanacak. ÖLÜMÜNE KADAR İNSAN HAKLARINI SAVUNDU Oğlu Doğan Fırtına’nın 12 Mart darbesinde yargılanmasının ardından, ölümüne kadar insan hakları savunuculuğu yapmaya devam ... Devamını Oku »

  • Tweet

Siirt’te sivil barış iradesi

siirt

Çözüm sürecinde tartışma konusu olan “Gözlemci Heyeti” Siirt’te hayata geçirilmiş. İldeki STK’lardan oluşan heyet, devlet ile PKK arasındaki sorunları çözüyor. Çözüm sürecinde ‘Gözlemci heyetin’ kurulup kurulmayacağı tartışıla dursun, Siirt’te bir araya gelen STK’lar kendi komisyonunu kurmuş bile. Yerel bazda inisiyatif alan bu heyet, ilde devlet yetkileri ile görüşüyor, sonra dağa çıkıp PKK ile görüşüp sorunlu konuların çözümüne katkı sağlıyor. Barışa ... Devamını Oku »

  • Tweet

7 yaşındaki çocuğa polise mukavemet ve Kobane davası!

şte

İnsan Hakları Derneği  7 yaşında ki Ş.T adlı çocuk hakkında hiç gitmediği Urfa Suruç’ta Kobane eylemine katıldığı iddiasıyla dava açıldığını söyledi. İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi, üç gün önce Mersin’de 7 yaşındaki Ş.T’nin polisler tarafından karakola çağrıldığını kaydetti. Karakola götürülen Ş.T’nin bir gün sonra ifadesinin alındığını ve mahkemeye çıkarıldığını ifade eden Tanrıverdi, 7 yaşındaki çocuk hakkında dava açıldığını kaydetti. Soner ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kürt öğrenci Ramazan Fırat cinayetine de ‘gizlilik’ kararı !

ramazanfırat

Radikal’den İdris Emen’in haberine göre, Lüleburgaz Cumhuriyet Başsavcılığı, öğrenci evinde boynundan bıçaklanmış halde bulunan 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Ramazan Fırat’la ilgili yürüttüğü cinayet soruşturmasına gizlilik kararı koydu. İHD isyan etti: Gizlilik kararı kalkmalı. Kırklareli Üniversitesi Lüleburgaz Meslek Yüksekokulu Elektrik bölümün 1’inci sınıf öğrencisi Ramazan Fırat, 1 Mart’a evinde boğazından bıçaklanmış şekilde bulundu. Evde inceleme yapan polis ekipleri Fırat’ın boynundan bıçaklandığını, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Sürece KCK bombası…’Çekilen gerillalar geri döndü’

pkk

İHD’nin raporuna göre, KCK eşbaşkanları Öcalan ile devlet görevlilerinin görüşmesinin Kürt siyasal hareketinde gevşemeye sebep olduğunu, nasıl olsa sorunları Öcalan görüşerek çözebilir anlayışının mücadeleyi zayıflattığını ifade etti. İnsan Hakları Derneği (İHD) bünyesinde çalışmalar yapan Barış ve Çözüm Sürecini İzleme Komisyonu KCK yetkilileri ile görüşmek, IŞİD’den kaçarak Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarına sığınan sığınmacıların durumlarını incelemek ve Irak Kürdistan Bölge Parlamentosu ... Devamını Oku »

  • Tweet

Cezaevlerinde 247 mahkum her an ölebilir…Korkunç liste

hasta

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi, güncel hasta tutuklular listesini Adalet Bakanlığı’na teslim etti. Konuyla ilgili olarak, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ile İHD Cezaevi Komisyonu üyeleri Adalet Bakanlığı yetkilileri ile Meclis’te bir görüşme gerçekleştirdi. Türkdoğan görüşmede, Adalet Bakanlığı yetkililerine Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) tekel halinden çıkması ve Sağlık Bakanlığı tarafından verilen raporlara güvenmesi gerektiğini belirterek cezaevlerinde uygulama sorunlarının bulunduğunu ... Devamını Oku »

  • Tweet

CHP ve İHD’den Roboski karanfilleri !

uludere

Şırnak’ın  Uludere İlçesi  (Roboski) Irak sınırında düzenlenen hava operasyonunda 34 kişinin ölümünün 3’üncü yıldönümünde Gülyazı Köyü’ne giden CHP ve İHD heyeti, mezarlara karanfil bırakıp, ailelere başsağlığı dileğinde bulundu. Şırnak’ın Uludere İlçesi Irak sınırında 28 Aralık 2011 gecesi düzenlenen hava operasyonunda ölen 34 kişi için olayın 3’üncü yıldönümünde anma törenleri bugün başladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Grup Başkan Vekili ... Devamını Oku »

  • Tweet