Perşembe , 14 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: iktidar

Etiket Arşivi: iktidar

Eski Yayın Yönetmeni Berberoğlu’ndan olay yaratacak açıklamalar: Erdoğan Hürriyet’e sopayla girdi!

‘Erdoğan, o süreçte içeriden ve dışarıdan tahmin edemeyeceğiniz kanallar kullandı’   Hürriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, “Hürriyet, anayasal düzenin tarif ettiği sınırlar içerisinde bir gazete yapmayı kabul etmiştir. Bu Anayasa’yı göstere göstere çiğneyeceğini ilan eden bir adamın karşısında ben suskun kalınca ciğerime oturdu” dedi.     Hürriyet’in 5 yıl genel yayın yönetmenliğini yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ... Devamını Oku »

  • Tweet

Saray için alarm zilleri çalıyor… Mahçupyan: ‘AKP, tek başına iktidar olmayabilir’

etyen

Yaş haddi nedeniyle Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Başdanışmanlığı görevinden ayrılan, ancak fahri olarak fikirlerini Başbakan’a ileten Etyen Mahçupyan, “Siyaset AKP’nin rahat koşullarda iktidar olmasına izin vermeyebilir” dedi.   Etyen Mahçupyan’ın, Akşam gazetesinde “AKP listesinin analizi (2)” başlığı ile bugün çıkan yazısı şöyle:         Seçim bir dönemin bitmekte olduğunu fark ettiğimiz bir tarihsel dönemece denk geliyor ve yeniyi üretmek ... Devamını Oku »

  • Tweet

İktidarda Ankara sermayesi çatışması

Süleyman Yaşar

Bildiğiniz gibi Turgut Özal her il ve ilçede sanayi siteleri kurdu. Yine Anadolu’nun pek çok il ve ilçesinde yabancı dil öğreten kolejler açtı. Böylece Anadolu, İstanbul sermayesinin bayiliğinden kurtulup imalat sanayii üretimine geçti. Ve yine Özal bu ülkenin küresel pazarlarda rekabete girmesini sağlayınca Anadolu sermayesi lisan bilen gençleriyle İstanbul’a ihtiyacı olmadan küresel rekabete girişti. Anadolu sermayesi ürettiği malları dünyanın bütün ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bahçeli: AKP iktidarı ahlaksızlığı ve yoksulluğu azdırdı

devlet-bahceliden-yeni-yil-mesaji_916665_720_400

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “13 yıllık AKP iktidarı, yolsuzluk, yoksulluk illetini azdıran ve ahlaka en ağır darbeyi indirenler iktidardır” dedi. Devlet Bahçeli, MHP grup toplantısında Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetine yönelik eleştirilerini sürdürdü. Bahçeli özetle şöyle konuştu: Ülkemiz karanlık bir tüneldedir. Başbakan aklınca selamlaşma kampanyası başlatsa da insanlarımızın arasına nifak girmekte selam sabah kesilmektedir. Vatanımız korkakların ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yeni TC’yi yıkma planı

emre-uslu

Bu yazıyı Yeni Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmak için yazıyorum. Bu yazıyı okuyup sonuna geldiğinizde Türkiye Cumhuriyeti devleti, milleti, bölünmez bütünlüğü sona erecek. Bu Cumhuriyet’in iki güzide eseri Kaçak Saray’la birlikte Kaçak Türbe de yıkılacak. Bu yazı bittiğinde AKP iktidarı bitecek, Tayyip Erdoğan’ın başkanlık umudu ebediyen gömülecek, tüm Ak troller, kara trole dönüşecek, tüm müteahhitler yeniden mücahit olacak, yeşil doların yerine ... Devamını Oku »

  • Tweet

Çıkarcı akla dayanan şiddet

Ümit-Kardaş

Küresel sistemin ürettiği şiddet savaş, toplu ölümler, ölümcül göçler ve bireysel vahşi cinayetlerle insanlığı kuşatmış durumda. Şiddet dalga dalga hayatımıza, ilişkilerimize, mahallemize,sokağımıza, evimize girdi. Modern toplum, medeniyet dediği şeyin temelinde şiddet olduğunun farkında değil. Oysa medeniyet şiddetten arındırıldığı ölçüde var olabilir. Nilgün Tutal Cheviron, Haneke filmlerindeki temaları şöyle sıralar: Batı burjuvazisinin ve orta sınıfının insandışılaşmasının ve duygularını kaybetmiş olmasının eleştirisi, ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘İktidarın güvenliği’ paketinden barış da çıkmaz

Cengiz Aktar

9 Şubat’ta iktidarın “iyi şeyler olacak” diyerek kamuoyunda olumlu bir hava yaratmaya çalışmasıyla barış süreci canlanır gibi oldu. Bendeniz de dâhil kalıcı barışın yolunu ha bugün ha yarın diye bekleyenler umutlandı. Newroz’da Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye karşı silâh bırakma çağrısı, çözüm paketinin 10 maddesini ortak açıklama, 10 akıllı adamdan oluşacak izleme heyeti, mutlu yarınlar… Ne ki daha üzerinden iki gün geçmeden ... Devamını Oku »

  • Tweet

Darbenin ideolojik kaynakları

Murat Belge

Geçmişimiz askerî müdahalelerle dolu ama siyaset biliminin literatüründe “askerî darbe” terimiyle anlatılan eylem, bunların arasında fazla yer tutmuyor. “27 Mayıs” için “darbe” diyebiliriz. Talat Aydemir’in eylemleri “darbe girişimi”dir. Daha uzak geçmişte Sultan Aziz’in hal’i de “darbe” sayılabilir. Ama 12 Mart, 12 Eylül başka bir kategori oluşturuyor. Osmanlıca “halâskâr”, Türkçe’de “kurtarıcı”… Bu, Ordu’nun kendisine yakıştırdığı sıfat, Türkiye’de. “Halâskâr Gazi” denince, bundan ... Devamını Oku »

  • Tweet

Hem işsizlik hem de dış borçlar artıyor

Süleyman Yaşar

İşsizlik altı aydır hızla artıyor. Bu arada kısa vadeli dış borçlar da aynı hızla çoğalıyor. Dün 2014 yılı Kasım ayı işsizlik verileri yayınlandı. Buna göre işsizlik oranı yüzde 10,7’ye yükseldi. İşsiz sayısı 3 milyon 96 bin kişiye çıktı. Ve Mayıs 2014’te yüzde 8,8 olan işsizlik oranı altı ayda 2,1 puan arttı. Tabii bu arada genç işsizlik oranı aynı dönemde yüzde ... Devamını Oku »

  • Tweet

CHP iktidara gelirse Kılıçdaroğlu’nun Suriyelilere bir teklifi olacak

Kemal Kilicdaroglu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında Suriye ve Ortadoğu’ya barışı getireceklerini belirterek, “Suriyeli kardeşlerime diyeceğim ki, ‘Bir milyon 700 bin kardeşim, git kardeşim, baba ocağına geri dön, sana her türlü yardımı yapacağız.’ Sana şu ana kadar 5,5 milyar dolar harcadık, helali hoş olsun. Ama CHP iktidarında ‘Suriye’ye huzur geldi, git kardeşim kendi ülkende çalış’ diyeceğiz” dedi. ... Devamını Oku »

  • Tweet