Salı , 5 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: ırak

Etiket Arşivi: ırak

IŞİD’in vahşeti sınır tanımıyor: 300 Ezidi’yi katlettiler

150502172740_isis_624x351_afp_nocredit

Iraklı ve Ezidi yetkililer, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Musul’da rehin tuttuğu 300 Ezidi’yi Cuma günü öldürdüğünü söyledi. Ezidi Gelişim Partisi’nin yaptığı yazılı açıklamada, öldürülenlerin Musul’a yakın Telafer bölgesindeki 300 Ezidi rehine olduğu ifade edildi. Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usama el-Nuceyfi, yaşananları “dehşet verici ve barbarca” olarak tanımladı. Geçen yıl binlerce Ezidi, IŞİD tarafından kaçırılmıştı. BBC Orta Doğu editörü Alan Johnston, ... Devamını Oku »

  • Tweet

IŞİD’in elindeki Ezidi kadınların anlattıkları kan donduruyor

29055273

  Hürriyet gazetesinden İpek Yezdani, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) elinde seks kölesi olarak kalan, alınıp satılan, her türlü cinsel tacize maruz kalan Ezidi kadınlarla Irak’ta yaşadıkları kamplarda konuştu. İnsanlık dışı muamele gören Ezidi kadınların anlattıkları insanı dehşete düşürüyor. Fotoğraflarını Selçuk Şamilmoğlu’nun (aşağıdaki fotoğrafta sağda) çektiği İpek Yezdani’nin (solda) haberi şöyle:      IŞİD’in elinde aylarca rehin kaldılar, seks kölesi ... Devamını Oku »

  • Tweet

ABD’den IŞİD ve El Kaide için tarihi itiraf!

215

2003’teki işgalden evvel Irak’ta El Kaide ve Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) olmadığını söyleyen Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, hem Saddam Hüseyin – El Kaide bağlantısının yalan olduğunu hem de El Kaide’yi Irak’a ABD’nin soktuğunu kabul etti. Eski ABD Başkanı George W. Bush’un 2003’te işgal etmesinden evvel Irak’ta Kaide ve IŞİD’in olmadığını söyleyen Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, hem işgal ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bağdat’ta bombalı saldırı: 43 kişi hayatını kaybetti

bobmalı-saldır

Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenen bombalı saldırıda 43 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.   Irak’ın başkenti Bağdat’ta Şii Müslümanların hedef alındığı bombalı saldırılarda 43 kişi hayatını kaybetti.   Edinilen bilgiye göre bomba yüklü 9 araç, kentin farklı bölgelerinde infilak etti.   ntvmsnbc’ de  yer alan habere göre, saldırılarda 43 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı kaydedildi.   Mezhep çatışmasına sürüklenmesinden ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dışişleri: Erbil’deki saldırıda 2 Türk öldü, 5’i yaralandı

saldırı

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle: ’Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) merkezi Erbil ’de 17 Nisan akşamı gerçekleştirilen bombalı saldırıda IKBY makamlarının ilk açıklamalarına göre 2 kişinin hayatını kaybettiğini ve en az 10 kişinin yaralandığını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. İlk bulgulara göre hayatını kaybeden 2 kişinin Türk vatandaşı olduğu yetkililerce ifade edilmiş, DNA testiyle kimlik tespiti çalışmalarının sürdüğü bildirilmiştir. Yaralananlar arasında olduğu ... Devamını Oku »

  • Tweet

ABD konsolosluğu yakınında patlama

ırak

Kuzey Irak’ın Erbil kentinde Amerikan Konsolosluk binası yakınlarında şiddetli bir patlama meydana geldiği, patlamada ölenlerin olduğu belirtiliyor.   Patlama sonrası vatandaşlarca kaydedilen görüntüler sosyal medya sitelerinde paylaşıldı. Patlama sonrası Rudaw Televizyonu olay yerinden görüntüleri yayınladı. Rudaw TV, Ankawa semtinde bulunan ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu yakınındaki patlamada bir Türk’ün hayatını kaybettiğini duyurdu. Devamını Oku »

  • Tweet

Flaş…Flaş…Flaş…IŞİD’in kilit ismi öldürüldü

irak_al_dour

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) kilit isimlerinden birisi olarak kabul edilen İzzet İbrahim el Duri’nin öldürüldüğü yolunda haberler alınıyor. Ülkenin eski lideri Saddam Hüseyin’in en güvendiği isimlerden birisi olan ve IŞİD’in Irak’ta hızla ilerlemesinde önemli bir rol üstlendiği belirtilen El Duri’nin öldüğüne dair gelen haberler bağımsız kaynaklarca teyit edilmiş değil. Reuters haber ajansı, el Duri’nin Irak ordusunun Selahaddin bölgesinde yürüttüğü ... Devamını Oku »

  • Tweet

Pentagon: ‘IŞİD Irak’ta toprak kaybetti, Suriye’de kazandı’

1743159

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon), radikal selefi Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Ağustos ayından bu yana Irak’ta hakim olduğu toprakların yüzde 25-30’unu kaybettiğini açıkladı. Pentagon Sözcüsü Albay Steve Warren gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak’ta güç kaybeden IŞİD’in Suriye’deki gücünü koruduğunu söyledi. IŞİD’in Irak’ta kaybettiği bölgenin 13 bin – 15 bin kilometrekare civarında bir bölgeye tekabül ettiğine dikkat çeken ... Devamını Oku »

  • Tweet

Türkiye’ye komşu bağımsız devletler iddiası: ‘Alevistan, Halifelik, Irak Şii devleti ve Kürdistan’

120108Image1

Amerika’nın en etkili gazetelerinden Wall Street Journal’ın yayınladığı “Ortadoğu’da yeni sınırlar daha az çatışma anlamına gelir mi?” başlıklı makalede,  Osmanlı İmparatorluğu sonrası oluşturulan yapay sınırların dağılmak üzere olduğu belirtildi. Analizde, bağımsız Kürdistan’ın da yakın bir zamanda kurulacağı görüşlerine yer verildi. Wall Street Journal, Türkiye sınırlarında yer alacak muhtemel devletlere ait bir de harita yayınladı. Yaroslav Trofimov imzalı makalede, 4 parça ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ruhani’nin yanında konuştu: En pahalı doğalgazı İran’dan alıyoruz

2

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin en pahalı doğalgazı İran’dan aldığı söyledi. İran’ı ziyaret eden Erdoğan, başkent Tahran’da Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin en pahalı doğalgazı İran’dan aldığını belirtti. Erdoğan, fiyatın inmesi halinde Türkiye’nin İran’dan daha fazla doğalgaz alabileceğini vurguladı. Resmi temaslarda bulunmak üzere Tahran’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan ... Devamını Oku »

  • Tweet