Cumartesi , 27 Aralık 2014
Anasayfa » Etiket Arşivi: islam

Etiket Arşivi: islam

Ortadoğu’da ‘medeniyetler çatışması’

Yüksel Taşkın

Ortadoğu’nun petrol zengini ülkeleri dışında kalan geniş coğrafyadaki rejimlerin ciddi bir meşruiyet sorunu var. Bu sorunlu ülkeler listesine İran’ı da katabiliriz. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bu rejimlerin bazıları önemli bir desteği yitirmekle kalmadılar; Soğuk Savaş’ta ortaya çıkan denge durumundan istifade etme durumlarını da yitirdiler. Suriye’de üst düzey bir yetkilinin, “Sovyetlerin yıkılmasına onlardan daha çok biz üzüldük” demesi boşuna değildi. Son ... Devamını Oku »

  • Tweet

İslam karşıtı yürüyüşte ‘rekor’ kalabalık

almanya

Alman polisi ülkenin doğusundaki Dresden kentinde İslam karşıtlarının düzenlediği son yürüyüşe 17 bin 500 kişinin katıldığını açıkladı. Yürüyüşte göçmenler ve sığınmacılar hakkında konuşmalar yapıldı. Katılımcılar hep birlikte Noel şarkıları söyledi. BBC Türkçe’de yer alan habere göre kentte aynı zamanda bu yürüyüşe karşıt gösteriler de yapıldı. Münih’te de 12 bin dolayında kişi yürüyüşe karşı eylem yaptı. Kısa adı Pegida olan, “Batı’nın ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bazı sınamalar ve sonuçları

Murat Belge

Dün bir şey söylerken bugün bundan dönmek ve yarın tam tersini söylemeye başlamak siyasette görülmemiş bir şey değildir. Hattâ epey sık görüldüğünü de söyleyebiliriz. Bazı toplumlar belki biraz daha unutkan oluyor. Böyle olunca, “pozisyon” değiştirmek de kolaylaşıyor herhalde. Ya da sorun “unutkanlık” değil, belki “kasıtlı unutkanlık” denecek bir şey: bile bile unutmak. İşine öyle geldiği için. Öncelikle Tayyip Erdoğan’ın dönüşleri ... Devamını Oku »

  • Tweet

Almanya’da İslam karşıtı gösteriler büyüyor

Almanya’da neo-Nazilerin kalesi Dresden’deki İslam ve göçmen karşıtı Pegida hareketinin gösterileri sürüyor. 200 kişiyle başlayan hareketin son gösterisine 17 bin 500 kişi katıldı. Almanya’da İslam ve göçmen karşıtı gösteriler sürüyor. ‘Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar” (PEGIDA)  hareketi Alman bayraklarıyla Dresden kentinde gösteri yaptı. Binlerce kişi, neo-Nazi hareketinin en güçlü olduğu Dresden’in Semperoper Opera Salonu önünde toplanıp İslam ve göçmen karşıtı ... Devamını Oku »

  • Tweet