Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: ISTANBUL UNIVERSİTESİ

Etiket Arşivi: ISTANBUL UNIVERSİTESİ

Ferhan Şensoy’un oyununa saldırı

şensoy

Ders çıkışı Ferhan Şensoy’un oyununa giden İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri içinden bir grup salonda olay çıkarıp tehdit savurdu. Şensoy sahneyi terk etti. İzleyicilerin iddialarına göre İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden Bahadır Erdem dersini alan öğrencileri ile ders dışı bir aktivite olarak Ferhan Şensoy’un oyununa gitmek üzere bir organizasyon düzenledi. Sol’da yer alan haberde tamamen öğrencilerin isteğine bağlı olarak ... Devamını Oku »

  • Tweet

İstanbul Üniversitesi karıştı! 10 gözaltı

istanbul-universitesinde-polis-saldirisi_1

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde yapılacak olan İbrahim Kaypakkaya anması için asılan pankarta polis müdahale etti.   Gençgazete’de yer alan habere göre; bugün saat 14:00’de İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüs’de yapılacak İbrahim Kaypakkaya anması için asılan pankarta polis müdahale etti.   Pankartın indirilmesine izin vermeyen öğrencilerden 10 kişi gözaltına alındı. Polis olay esnasında okuldaki tüm afiş ve stantlara müdahalede bulundu. Polisin ve öğrencilerin bekleyişi ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yeni Türkiye’nin polisleri nereden getirilecek

hertaraf

ALİ AĞCAKULU*/ Üniversite reformunda, üniversite hocaları Nazi Almanya’sından kaçan Musevilerden oluşturulmuştu. Şimdi Yeni Türkiye’nin polisleri ve polisleri yetiştirecek hocalar nereden getirilecek acaba?   Yeni kurulan her rejim, kendi muhafızlarını ve müdafilerini yetiştirmek için eğitim alanında reform yapma ihtiyacı hisseder. Zaten örgün eğitimin amacı da rejime hizmet edecek nesilleri yetiştirmek değil midir? Bunların ilk yaptıkları icraat ise eski rejimin eğitim kurumlarını ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Sağolun çocuklar ama böyle eylem olmaz’ dedi ve eylem bitti !

unıversite

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’ne, seçimlerde 2. sırada yer alan Prof. Dr. Mahmut Ak’ın atanmasını protesto etmek amacıyla Hukuk Fakültesi’nde “üniversiteyi terk etmeme” eylemi başlatan yaklaşık 100 kişilik öğrenci grubu eyleme son verdi. Akademik oylamada en yüksel oyu alan Prof. Dr. Raşit Tükel’in yerine Prof. Dr. Mahmut Ak’ın rektör olarak atanmasını protesto eden İstanbul Üniversitesi öğrencileri, Raşit Tükel ile görüştükten sonra eylemi ... Devamını Oku »

  • Tweet

9 saat ters kelepçeyle bekletilen öğrencilere ‘Ölürüm Türkiyem’i dinlettiler

9_saat_ters_kelepceyle_bekletilen_ogrenciler_anlatti_olurum_turkiyem_i_dinlettiler_h47090_1bd79

İstanbul Üniversitesi’nde yaşanan polis baskını sırasında gözaltına alının 36 öğrencinin serbest bırakılacağı haberi üzerine Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gelen 18 öğrenci ters kelepçeyle yüzükoyun yere yatırıldı, darp edildi. Öğrencilerin, polisin müdahalesinden kaçarak Vatan Emniyet’in otoparkına sığındı sırada gözaltına alındıkları belirtiliyor. Öğrenciler “Ölürüm Türkiyem” marşının çalındığını, Haseki Hastanesi’ndeki sağlık kontrolünün ardından Emniyet Müdürlüğü’ne getirilip serbest bırakılana dek dokuz saat ters ... Devamını Oku »

  • Tweet

YÖK listeyi Cumhurbaşkanlığına gönderdi ama kazananı 2. sırada göstererek

yok2

YÖK Genel Kurulu, İstanbul Üniversitesi’nde seçim sonucu belirlenen 6 rektör adayının ismini 3’e indirerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderirken, listenin başına, seçimden 908 oyla ikinci çıkan Prof. Dr. Mahmut Ak’ı yerleştirdi. Rektörlük seçiminde 1202 oy alan Prof. Dr. Raşit Tükel ise listede ikinci sırada yer aldı. Şimdi gözler Erdoğan’ın vereceği kararda. Hürriyet’te yer alan habere göre İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Üniversite karıştı…Polis saldırdı…Öğrenciler fakülteyi işgal etti!

iü

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi bahçesinde saat 14.00 sıralarında toplanan yaklaşık 200 öğrenci, ateş yakıp, Newroz etkinlikleriyle ilgili çevreye pankart ve afiş asmak istedi. Bunun üzerine, öğrenciler ile özel güvenlik görevlileri arasında gerginlik yaşandı. Üniversite yönetimi durumu polise bildirdi. Üniversiteye çok sayıda polis ekibi ve TOMA sevk edildi. Polislerin geldiğini gören öğrenciler, giriş kapılarına masa ve sandalyelerle barikat kurdu. Polis öğrencilere ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ünlü üniversiteden utandıran ‘Dersim’ yasağı !

dersim

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İletişim Fakültesi Dekanlığı, İletişim Sanatları Kulübü tarafından bir etkinlikte gösterilmek istenen, ‘İki Tutam Saç-Dersim’in Kayıp Kızları’ adlı belgesel filmin gösterimini, ‘içeriğinin uygun olmadığı’ gerekçesiyle engelledi. Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan İÜ’lü öğrenciler, belgeselin devletin Kültür Bakanlığı tarafından destek aldığını hatırlatarak, projenin önce fiziksel alan yetersizliği ardından da içeriği nedeniyle sansüre uğradığını belirtti. DİHA’nın haberine göre dekanlığın, “Böyle ... Devamını Oku »

  • Tweet

Sandığa saygı çağrısı

iü

İÜ’deki rektörlük seçimini açık oy farkıyla kazanan Prof. Dr. Tükel’e destek artarak sürüyor. Dün yapılan eyleme katılan yüzlerce kişi “Tükel rektörümüzdür” sloganı attı. İstanbul Üniversitesi (İ.Ü.) rektörlük seçimlerinde en yüksek oyu alan, İÜ Demokratik Üniversite Girişimi adayı Prof. Dr. Raşit Tükel’in göreve atanması için çağrılar sürüyor. Üniversite Dayanışma Platformu ve İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu’nun Beyazıt Meydanı’nda gerçekleştirdiği ve Raşit Tükel’in ... Devamını Oku »

  • Tweet

Üniversite oyuna sahip çıkıyor

raşit

İstanbul Üniversitesi’nde (İÜ) 12 Mart’ta yapılan rektörlük seçimlerinde en yakın rakibine 300 oy farkla birinci olan Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Raşit Tükel için öğrencileri ve akademisyenler imza kampanyası başlattı. Önceki gün başlatılan kampanyada Çoğu İstanbul Üniversitesi’nde olmak özere bine yakın öğrenci ve akademisyen “Gayrımeşru bir atamayı kabullenmeyeceğiz” diyerek imza attı. Aralarında ODTÜ, Ankara Üniversitesi, Yıldız ... Devamını Oku »

  • Tweet