Cuma , 22 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: koalisyon

Etiket Arşivi: koalisyon

HDP’nin oy oranı ve muhtemel bir koalisyona bakışı… Selahattin Demirtaş açıkladı

1

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partilerinin oy oranının yüzde 10’un biraz üzerinde olduğunu söyledi. Demirtaş, NTV’nin seçim özel programı olan “Liderler Konuşuyor” programına konuk oldu. Oğuz Haksever moderatörlüğündeki programda Mustafa Karaalioğlu, Murat Yetkin ve Mete Çubukçu, Selahattin Demirtaş’a sorular yöneltti. Sorulan konulara Demirtaş’ın cevapları şöyle: “HDP ŞU ANDA BARAJI AŞIYOR GÖRÜNÜYOR” (Yüzde 10 seçim barajı) Bizim ... Devamını Oku »

  • Tweet

Son anket tam bomba..AKP ile HDP şoke olacak..AKP kiminle, CHP kiminle koalisyon istiyor ?

andyar

AKAM’ın 1-5 Mayıs tarihlerinde 2 bin 262 kişi ile yaptığı araştırma da katılımcıların yüzde 50.1’i başkanlık sistemine karşı olduğunu belirtirken katılımcıların yüzde 54.2’i “olacaksa ABD tipi başkanlık olsun” cevabını verdi. Katılımcıların yüzde 65.1’i çözüm sürecine destek verirken, yüzde 57,8’i yerel yönetimlerin yetkisinin artırılmasını istedi. Ayrıca en güvensiz kurumlar listesinin tepesine cumhurbaşkanlığı, hükümet ve TBMM gibi kurumlar yükseldi. Ankete göre HDP ... Devamını Oku »

  • Tweet

Erdoğan’a en yakın isimden “Eriyoruz” itirafı…’Azınlık hükümeti yada erken seçim’

_17-640x360

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)  İzmir Milletvekili ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Binali Yıldırım, seçimlerde AKP iktidarının devam edeceğini savundu, “Koalisyon ihtimali görmüyorum. Teorik olarak böyle bir sonuç doğarsa da koalisyon olmaz, Ak Parti azınlık hükümeti kurar ve bir yıl içinde tekrar seçim olur” dedi. Yıldırım, “Vatandaş belki bizim notumuzu biraz kırar. İnşallah istikrar ve güvenin devamı yolunda oy kullanır, aklıselim karar ... Devamını Oku »

  • Tweet

HDP bu sorulara yanıt verdi:AKP ile koalisyon yapar mı ? En çok korktukları senaryo ne ?

17selo

Son günlerdeki anketlere de yansıyan AKP’deki oy düşüşü, 7 Haziran sonrası koalisyon seçeneklerine ciddiyet kazandırdı. Koalisyon seçenekleri sadece içeride değil, Türkiye’yi yakından izleyen dış dünyanın da en çok merak ettiği konu haline geldi. AKP’nin tek başına iktidar olamaması durumunda hangi partiyle ortaklık yapacağı, muhalefetin kendi arasında kurabileceği koalisyon formülleri tartışılıyor. Cumhuriyet’ten Erdem Gül’ün haberine göre yüzde 10 barajını aşma mücadelesindeki ... Devamını Oku »

  • Tweet

Erdoğan’a giden son anket..Şoke oldu..Baykal’a büyük görev !

baykal-erdogandan-cumhurbaskanligi-sozu-mu-aldi-15347

Meydan Gazetesi’nden Ömer Şahin’in haberine göre iktidar partisinde yüzde 42-43’lük bir oran sıkça konuşuluyor… Bunun anlamı ya kılpayı iktidar çoğunluğu ya da koalisyon. 400’ü bırakın, 330 milletvekili bile hayal!” “Erdoğan’ın önüne giden bir anket var ki bütün hesapları altüst edecek sonuçlar çıkmış. AK Parti yüzde 39-40 bandına inmiş. 2009’dan sonra ilk kez düşüş görülmüş. Daha da önemlisi HDP barajı aşıyor ... Devamını Oku »

  • Tweet

CHP’nin simülasyonuna göre hangi parti, kaç vekil çıkaracak!

hdp-baraji-asarsa-ak-parti-kac-milletvekili-cikarir-son-anketten-ne-cikti--1428925596

Cumhuriyet’ten Ayşe Sayın’ın haberine göre, CHP’ye yapılan ve sık sık güncellenen simülasyon sunumlarında 2011 genel seçimleri ve 2014 yerel seçim sonuçlarındaki tablo da dikkate alınarak çıkarılabilecek milletvekili sayıları hesaplandı. Buna göre 2011 genel seçimlerinde yüzde 49.8 oy oranıyla 326 millevtekili çıkaran AKP, 2014 yerel seçimlerinde aldığı yüzde 43.4 oyla ancak 277 milletvekili çıkarabiliyordu ve kılpayı da iktidar olsa tek başına ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kılıçdaroğlu’ndan Bakan Şimşek’e ‘şimşek’ gibi yanıt

kemal-kilicdaroglu-ntvde-sorulari-yanitliyor,RlTRRJTfekyJ6JPHQqCPrg

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, seçim bildirgesini açıkladıktan sonra Ankara CHP Genel Merkezi’nde NTV’ye özel açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, seçim bildirgesindeki vaatlerinin 150 milyar dolar tuttuğunu belirterek nereden kaynak bulacaklarını soran Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e cevap verdi. Kılıçdaroğlu, “Kaynak bütçedir. Mesele, bütçede hangi harcamaya öncelik vereceğinizdir. Eğer bu konuda sayın başbakan kuşkuya düşüyorsa hayali vaatler diyorsa oturur beraber tartışırız. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bir dönem Erdoğan’ın en yakınındaydı..Tüzmen’den AKP’ye sert sözler!

kursat-tuzmen-secimlerde-akp-ak-parti-nin-isi-kolay-olmayacak

Geçirdiği rahatsızlık sonucu siyasetten uzaklaşan eski Dış Ticaret ve Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Siyasete dönme konusunda bir niyetinin olmadığını kaydeden Tüzmen, asıl işinin dalgıçlık eğitmeni olduğunu ve bu işine devam ettiğini belirtti. ‘SİYASETTE VE BÜROKRASİDE EHİL KİŞİLER OLMALI’ Türkiye’de siyasette ve bürokraside ehil kişilerin olmamasından yakınan Tüzmen, “Ehil insanların bürokraside ... Devamını Oku »

  • Tweet

Türkiye Musul’da IŞİD’e karşı savaşacak mı…Bakan net konuştu !

Lohberger Grubu, Almanya, Suriye, IŞİD, cihatçı, Nils D., Mustafa K., Philipp B., Spiegel

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye’nin IŞİD’e karşı koalisyonun bir üyesi olduğunu belirterek, “Bu koalisyonun üyesi olmakla (Musul harekatı) somut katkı vermeye başlamıştır. Bunun dışında ne gibi bir katkı olur, ulusal çıkarlar göz önüne alınarak zamanı geldiğinde bir değerlendirme yapılır ve koalisyon üyesi olmanın gerektirdiği sorumluluklar yerine getirilir” dedi. “Musul Valisi Türkiye’nin Musul harekatına destek vereceğini açıkladı. Bu desteğin ayrıntıları ... Devamını Oku »

  • Tweet

Rojava, Türkiye’yle komşu olmak istiyor

1

Kobani Kantonu Eş Başbakanı Enver Müslim, öncelikli görevlerinin kenti, IŞİD cesetlerinden temizlemek olduğunu söyledi. Müslim, avukat, doktor ve mühendislerden oluşan bir ekip kurulması için çağrı yapıyor. Amaç; Kobani’ye dair bir rapor hazırlatmak ve kentin yeniden inşası için uluslararası örgütlere sunmak. Koalisyon jetlerinin homurdanmalarıyla uyanıyoruz Kobani’deki yeni sabaha. Geceyi, pencereleri havan toplarının basıncıyla kırılmış, iki kişinin ancak tek battaniyeyi paylaşarak uyuyabildiği dairede ... Devamını Oku »

  • Tweet