Cuma , 22 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: kobani

Etiket Arşivi: kobani

Eczacılardan Kobane’ye hastane için destek çağrısı

kobani

Uzun süre IŞİD saldırılarına maruz kalan ve büyük bir kısmı harabeye dönen Kobani şimdi ayağa kalkmaya çalışıyor. Savaşın ağır izlerini taşıyan kent şimdi salgın hastalık tehdidiyle karşı karşıya. Enkazlardan çıkarılamayan cesetler salgın riskini artırırken yeterli sağlık hizmetlerine ulaşamama en büyük sıkıntı. demokrathaber.net‘te yer alan habere göre Şırnak-Mardin Eczacı Odası’na üye 3 eczacıdan oluşan heyet 21 Nisan’da Kobani’ye giderek bir rapor ... Devamını Oku »

  • Tweet

İşte son durum…Hangi aşiret kimi destekliyor..AKP’den HDP’ye büyük geçiş !

7373

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’ne kısa bir süre kala Doğu ve Güneydoğu’daki aşiretler hızla Halkın Demokratik Partisi’ne (HDP) katılmaya devam ediyor. Aşiretlerin HDP’ye katılmasındaki etkenlerin başında,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) saldırısı altında olan Suriye’nin Kürt kenti Kobani hakkında söyledikleri ile Kürt sorunu konusundaki söylem değişikliği geliyor. Aşiretlerin seçim öncesi HDP’ye katılmasıyla ilgili konuşan Demokratik ... Devamını Oku »

  • Tweet

Erdoğan Gülen’le görüşme için asıl kimi göndermiş…Çok şaşıracaksınız !

29213631

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başbakan olduğu dönemde o zamanki Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun kendisinin verdiği izin ile Amerika’nın Pensilvanya eyaletinde ikamet eden cemaat lideri Fethullah Gülen ile görüştüğünü belirtti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Almanya ve Belçika’da gurbetçilerle buluşma dönüşü uçakta gazetecilere çarpıcı açıklamalar yaptı. Hürriyet gazetesinden Verda Özer’in haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir süre önce polemik konusu olan Davutoğlu’nun Pensilvanya ziyareti ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kobani, yeniden inşası için yardım bekliyor

kobani

Savaşın yıktığı Kobani’nin yeniden inşası için yardım bekliyor. DTSO Ortadoğu ile Ticari İlişkileri Geliştirme Komisyonu, Kobani’yi ziyaret ederek kantonun öncelikli ihtiyaçları konusunda incelemelerde bulundu. Diyarbakır’da Yeniden İnşa Kongresi toplamak istediklerini söyleyen Kobani Kantonu Başkanı Enver Müslim: “Öyle bir şehir inşa edilmeli ki bu direnişe yakışır olsun” dedi. Kobani’nin yüzde 80’nin yıkıldığını belirten Müslim, şu ana kadar 60 bin kişinin geri ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kobane’ye destek için eyleme katılanlara dava

kobani

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 12.10.2014 tarihinde Kobane’ye destek için yapılan basın açıklamasına katılan aralarında 4 Halkın Türkiye Komünist Partisi (HTKP) üyesinin de bulunduğu 22 kişiye dava açıldı. ilerihaber.org’da yer alan habere göre ‘Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma’ ifadeleriyle açılan davanın iddianamesinde şu ifadelere yer verildi: “Olay tarihinde Suriye sınırları içerisinde bulunan Ayn el Arap (Kobane) ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kobane’de mayına basan belediye çalışanı ve meclis üyesi öldü

KOBANE

Van Büyükşehir Belediyesi çalışanı Metin Altındaş ve Belediye Meclis Üyesi Tahsin Aktı, Kobane’de bastıkları mayının patlaması sonucu hayatını kaybetti. Olay dün öğlen saatlerinde meydana geldi. Suruç sınırından Kobane’ye geçen Belediye çalışanı Metin Altındaş ve belediye meclis üyesi Tahsin Aktı, Başet Köyü yakınlarında daha önce döşenmiş mayına bastı. Yaşanan patlama sonrası Altındaş ve Aktı olay yerinde hayatını kaybetti. Olayla ilgili soruşturma ... Devamını Oku »

  • Tweet

Afrika’dan geldi..Kobane’de IŞİD’e karşı savaşırken öldü !

kobani

Kobane’de IŞİD’e karşı savaşan Afrikalı Alman vatandaşı Avaşin Tekodşin Güneş kod adlı İvana Hoffmann, Til Temir kasabasındaki çatışmada yaşamını yitirdi. İvana Hoffmann’ın ölümü MLKP tarafından yazılı açıklama ile duyuruldu.  Almanyadoğumlu komünist savaşçı Hoffmann, Til Temir’deki Süryani köylerine yönelik IŞİD saldırısını durdurmak için YPG saflarında savaşıyordu. MLKP’ye katıldıktan sonra Kobane’ye geçen Hoffmann, Rojava bölgesinde IŞİD’e karşı bir çok cephede savaştı. Namık ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dağdan indi, evleniyor…Davutoğlu düğüne katılacak !

28190565

Başbakan Davutoğlu, PKK’ya katılan ve daha sonra dönen bir gencin düğününe davet edildiğini açıkladı. O genç Urfalı Ramazan Toy. Kobani’de yaralanınca dönen Toy, 19 Mart’ta evleniyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu New York ziyareti sırasında uçakta gazetecilere çözüm süreciyle ilgili açıklamalarda bulunurken, ilginç bir bilgi de verdi. Davutoğlu, “Diyarbakırlı anne dağdan inen çocuğunu evlendiriyor, düğününe beni de davet etti. Bu düğüne katılmayı ... Devamını Oku »

  • Tweet

Destek açıklamasından sonra bir ilk daha..SYRİZA Diyarbakır’da HDP ile buluştu

Yunanistan’da iktidara gelen SYRİZA partisinden bir heyet, Kobani’ye destek amacıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak’ı ziyaret etti. Heyet Başkanı ve SYRİZA Milletvekili Giorgos Karatsioubanis, “Kürtler ve Yunan halkı arasındaki köprü önemli. Bizleri deniz bölmüş olabilir, ama ortak kültürlerimiz var” dedi. Kışanak ise Yunan halkının tarihte büyük acılar çektiğini belirterek, “Yunanistan’da faşizme karşı direniş ile Kobani’deki direniş de bizin için ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yardıma “evet”, gençlere dava

Turkish tanks are pictured in the northern Syrian town of Kobani as they return from a military operation inside Syria

Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu’ndaki askerlerin tahliyesi sırasında, Kobani’nin kurtarılması için IŞİD’e karşı savaşan YPG’nin, Türk askerlerine yardım ettiği ortaya çıkarken, Türkiye’de gençlere Kobani eylemleri nedeniyle dava açılmaya devam ediyor. 6-8 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen ve Türkiye’nin dört bir yanına yayılan Kobani eylemleri nedeniyle, Antalya’da 14 genç hakkında daha dava açıldı. Antalya Cumhuriyet Savcılığı’nın hazırladığı iddianamede, gençler “terör örgütü ... Devamını Oku »

  • Tweet