Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: kürt sorunu

Etiket Arşivi: kürt sorunu

İşte son durum…Hangi aşiret kimi destekliyor..AKP’den HDP’ye büyük geçiş !

7373

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’ne kısa bir süre kala Doğu ve Güneydoğu’daki aşiretler hızla Halkın Demokratik Partisi’ne (HDP) katılmaya devam ediyor. Aşiretlerin HDP’ye katılmasındaki etkenlerin başında,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) saldırısı altında olan Suriye’nin Kürt kenti Kobani hakkında söyledikleri ile Kürt sorunu konusundaki söylem değişikliği geliyor. Aşiretlerin seçim öncesi HDP’ye katılmasıyla ilgili konuşan Demokratik ... Devamını Oku »

  • Tweet

Saray fena bozulacak: AKP’lilerin yarısı bile başkanlık istemiyor

erdogarnuzgun

Haziran 2015 Seçimlerine Giderken Kamuoyu Dinamikleri Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’nin başkanlık sistemiyle daha iyi yönetileceğini düşünenlerin oranı tüm seçmenler arasında yüzde 27’de, AKP’li seçmenler arasında da yüzde 43’te kaldı. Açık Toplum Vakfı, Koç Üniversitesi ve ABD Ohio Devlet Üniversitesi’nin desteğiyle Koç Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Çarkoğlu’nun liderliğinde yapılan Haziran 2015 Seçimlerine Giderken Kamuoyu Dinamikleri başlıklı karşılaştırmalı seçmen ... Devamını Oku »

  • Tweet

Hazırlık yapılmıştı ama başkanlar Erdoğan’ı karşılamadı… İşte nedeni

030520151248302550490_2

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Batman ve Diyarbakır’da belediye başkanları tarafından karşılanması, Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) gece yarısı Twitter hesabından ‘Partimizin belediye eş başkanları Tayyip Erdoğan’ı karşılamayacaklar ve ağırlamayacaklar’ mesajını göndermesiyle engellendi. DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Cumhurbaşkanı’nın eleştirileri ile ilgili olarak, “Herkes korkuyor. Ama biz korkmuyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Batman ve Diyarbakır’a dün gerçekleştirdiği ziyaretlerde her iki ilde ... Devamını Oku »

  • Tweet

Önder: ‘Çözüm masasını Erdoğan ve hükümet el ele vererek devirdi’

131209_sirri.hlarge

  Geçen perşembe günü . Halkların Demokratik Partisi (HDP) İmralı Heyeti’nin müzakere sürecine ilişkin düzenlediği basın toplantısı gündemdeki yerini “Süreç an itibari ile hükmünü yitirmiştir” başlığı ile aldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İmralı Heyeti sözcüsü Sırrı Süreyya Önder, yaptıkları son açıklamanın perde arkasını Cumhuriyet gazetesinden Selin Ongun’a anlattı.Önder, “Çözüm sürecinde masayı kim devirdi” sorusuna “El ele vererek devirdiler” diye cevap ... Devamını Oku »

  • Tweet

Erdoğan bu kez havadan bombaladı

Turkey's Prime Minister Tayyip Erdogan arrives at his office in Ankara

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere gittiği Kuveyt seyahati dönüşünde gazetecilere açıklamalarda bulundu. “Kürt sorunu var demek ayrımcılıktır” diyen Erdoğan ”Milleti aldatmak isteyenlere prim verilmemeli. Çözüm sürecinde karşı karşıya oturulan bir masa yok. Olması devletin çöküşü demektir” dedi.   Erdoğan, Zaman Gazetesi’nin Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı’nın geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’a giderek HDP’li Belediye Başkanı Gülten Kışanak ile gizli bir ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kılıçdaroğlu’ndan Bakan Şimşek’e ‘şimşek’ gibi yanıt

kemal-kilicdaroglu-ntvde-sorulari-yanitliyor,RlTRRJTfekyJ6JPHQqCPrg

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, seçim bildirgesini açıkladıktan sonra Ankara CHP Genel Merkezi’nde NTV’ye özel açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, seçim bildirgesindeki vaatlerinin 150 milyar dolar tuttuğunu belirterek nereden kaynak bulacaklarını soran Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e cevap verdi. Kılıçdaroğlu, “Kaynak bütçedir. Mesele, bütçede hangi harcamaya öncelik vereceğinizdir. Eğer bu konuda sayın başbakan kuşkuya düşüyorsa hayali vaatler diyorsa oturur beraber tartışırız. ... Devamını Oku »

  • Tweet

AKP Beyannamesi ‘çözümsüz’ çıktı…Çözüm süreci başlığı bile yok !

BASBAKAN AHMET DAVUTOGLU PARTISININ ANKARA DA ADAY TANITIM TOPLA

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bugün açıkladığı AKP Seçim Beyannamesi’nde sadece bir kez “çözüm süreci” sözü geçiyor. Bianet’in haberine göre çözüm sürecinden, beyannamenin “Neler Yaptık” bölümünde bahsedilirken, yapılacakların anlatıldığı bölümde sürecin adı geçmiyor. Yeni Anayasa taslağı olarak da adlandırılan Yeni Türkiye Sözleşmesi’nde ise “çözüm süreci” ifadesi hiç geçmiyor. Beyannamede “çözüm süreci”nin yer aldığı kısım şöyle: “Her farklılığı kendi tarihsel ve kültürel derinliği ... Devamını Oku »

  • Tweet

Meksika tipi başkan…  

Mustafa Paçal

Başkanlık sistemi tartışmaları, bütün bir gündemin ilk sırasındaki yerini koruyor. Öyle ki yeni anayasa tartışmaların olsun, Kürt sorununun çözümü olsun, seçimler olsun artık bunlardan daha fazla “başkanlık sistemi” tartışmaları bunların yerini almış görünüyor. Erdoğan ve AKP sözcüleri ısrarla başkanlık sistemi tartışmalarını gündemde tutmak için çok özel bir siyasi gayret gösteriyorlar. Bu gayretlerin içinde ise öne başkanlık sisteminin “her derde deva” ... Devamını Oku »

  • Tweet

Aman Saray duymasın…Şimşek:’Kürt sorunu vardır.40 bin kişi öldü’

mehmet-simsek-cumhurbaskani-erdogan-i-cok-6664686_x_3870_o

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk-Arap Ekonomi Forumu’na katıldı. Şimşek forumun açılışında yaptığı konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinin aksine , “Türkiye’de bir Kürt sorunu vardır” dedi. Bakan Şimşek katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi. “40 bin ölüm bundan dolayı gerçekleşti. Geçtiğimiz 30 sene zarfından neredeyse 40 bin kişi hayatını kaybetmiştir. Ekonomik açıdan ise maliyeti, 300 milyar dolardır. Diğer tahminlere göre de dolaylı ... Devamını Oku »

  • Tweet

Her şey başkanlığa ipotekli

Murat Belge

“Başkanlık” Tayyip Erdoğan’ın zihnini baştan aşağı kaplamış olan konu. Yaklaşan seçim, artık bildik bir parlamento seçimi olmaktan çıktı: Erdoğan’ın “başkanlık sistemi”ni yapacak olan parlamentonun seçimi haline geldi. Geldi ama, bunu gerçekleştirecek oy oranına erişmek de AKP için gitgide güçleşiyor. Hedef güçleştikçe Erdoğan ölçüsüzleşiyor. Bülent Arınç’ın tepkisine yol açan ve daha çok “Barış Süreci”nin gidişatı üzerinde yoğunlaşan, “Haber vermediler. Bilmiyorum. Gördüğümü ... Devamını Oku »

  • Tweet