Cumartesi , 23 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: kürt

Etiket Arşivi: kürt

Kaosa uyanmak

Cengiz Aktar

  Türkiye 7 Haziran akşamına kilitlendi. 8 Haziran sabahı “yeni” ve başka bir Türkiye’ye uyanmak istemeyen bir kişi yok. Herkes değişim beklentisi içerisinde, AKP’liler dâhil. Erdoğan ve AKP’den kurtulmak isteyenler kadar şu sırada yaşadığımız “Erdoğan usulü” fiilî başkanlık rejimini anayasal güvence altına almak isteyenler de değişim peşinde. Oysa Türkiye kolay değişen bir yer değil. Aşırı özgüven tuzağına düşmemek gerek. Sonuç ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yüksekdağ’dan Kürt demeyi ayıp bulan AKP’li Aktay’a: Burada Kürt’e Kürt, hırsıza da dizo derler

figen

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, yöre insanına Kürt demenin ‘çok ayıp olacağını’ savunan AKP Genel Başkanı Yasin Aktay’a partisinin Siirt mitinginde yanıt verdi: “Burada Kürt’e Kürt, Arap’a Arap, hırsıza da dizo derler.”   Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a geçmişte Meclis yolunu açan Siirt seçimlerini hatırlatan Yüksekdağ, “Erdoğan Siirt seni başbakan yaptı ama başkan yapmayacak. Siirt Erdoğan’ı başkan yaptırmayarak, bir kez daha ... Devamını Oku »

  • Tweet

AKP’li Aktay’a göre Kürt’e Kürt demek ayıpmış!

AKP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Yasin Aktay,”Artık bu yörenin insanına Kürt demek çok ayıptır. Çünkü biz Türk, Kürt, Arap ve Çerkeziz, biz bir milletiz” dedi.   Siirt’in Baykan ilçesindeki Adakale köyünü ziyaret eden Yasin Aktay, burada vatandaşlarla sohbet ederken, AKP’nin halkın partisi olduğunu savundu. İnsanların ayrıştırılmak istendiğini söyleyen Aktay, “Artık bu yörenin insanına Kürt demek çok ayıptır. Çünkü biz Türk, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Rafi, Niko, Yani, Mösyö, Hanna, Bağdagül Teyze neredesiniz şimdi?

hertaraf

  MURAT UTKUCU- GECİKMİŞ YAZILAR/ Her şey değişir ve akar. Ne hayat kendini iki kere tekrarlar ne aynı sokağı, aynı bacaklar iki kere adımlar. Ülke ve insanlar da değişiyor. Ama rejim hep kendini yeniden ve yeniden üretiyor. Eskisini ilga edip yenisini kurduğunu iddia edenler için, yetmişlerin Beyoğlusu ile bugünü kıyaslayın. Her ikisinde de mahalleyi tek tipleştirmek isteyen kaymakam aklını görürsünüz. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Obama’ya açık mektup: Çok büyük ayıp ettiniz!

taner-akçam

    24 Nisan’da soykırım kelimesini kullanmayarak, sadece Ermenileri hayalkırıklığına uğratmadınız, bu topraklara demokrasinin ve insan haklarına saygının egemen olmasını isteyen Türk, Kürt, Alevi, Sünni, Türkiye insanına da çok büyük ayıp ettiniz. Ama sorun aslında daha derinlerde; ortadaki bilerek oynadığınız bir komedi var ve ben bir Türk olarak bu komediden utanıyorum. Her yıl 24 Nisan beyanlarınızın biz Türklerle alay etmek ... Devamını Oku »

  • Tweet

Diaspora’dan Türkiye’ye reform çağrısı

diaspora

Batı Ermenileri Ulusal Kongresi, Paris’te düzenlenen kongre toplantısıyla Türkiye’de bir arada yaşamın yeniden mümkün kılınmasını istedi. Fransa’nın başkenti Paris merkezli bir diaspora kuruluşu olan Batı Ermenileri Ulusal Kongresi, Paris’te dördüncü kongre toplantısını düzenledi. Batı Ermenileri Dördüncü Ulusal Kongresi’ne, ABD, Rusya, Avrupa ülkeleri, Gürcistan, Lübnan ve Ermenistan’dan gelen delegeler katıldı. Kongreye Süryani halkının temsilcisi ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ni temsilen bir ... Devamını Oku »

  • Tweet

Saray – hükümet kavgası kime yarıyor

Amberin Zaman

Geride bıraktığımız günlerde bu gazetede yayınlaman KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık ile yaptığım röportaj/ yorumda şöyle bir ifade kullanmıştım: “Bayık’tan edindiğim izlenim PKK’nın mevcut ateşkesin sürmesini istediği. Dolayısıyla seçim öncesi herhangi bir provokasyon yaşanırsa bunun Kandil kaynaklı olabileceğini düşünmüyorum.” Evvelsi gün Genelkurmay Başkanlığı’ndan bir açıklama geldi: “Teröristler tarafından, 25 Mart 2015 saat 13.25’te Dağlıca/ Yüksekova/ Hakkari bölgesindeki unsurlarımız yönelik 3 adet havan ... Devamını Oku »

  • Tweet

AKP’nin havuz problemi… O iki isim bile Erdoğan’a isyan etti

sevilay

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kürt sorunu yoktur” çıkışına ilişkin olarak, AKP’ye yakınlığıla bilinen  Sabah gazetesi yazarı Sevilay Yükselir ve  Yeni Şafak gazetesi Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi’den  beklenmedik tepki geldi. Sabah gazetesi yazarı bugünkü yazısında, “Erdoğan’ın ifadeleri karşısında şoka girdim” dedi. “Bu ifadeleri Erdoğan’ın söylediğine imkân ihtimal vermediğim için de defalarca satır satır okudum” diyen Yükselir, “Çünkü onun bu topraklarda akan kardeş ... Devamını Oku »

  • Tweet

Erdoğan’ın ‘Ne Kürt sorunu, neyiniz eksik’e yanıt: Evlatlarımız

roboski

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan önceki gün Balıkesir’de Kürt sorunu diye bir şeyin olmadığını söyledi ve “neyiniz eksik?” diye sordu. Bir mezar arayan kayıp yakınları, kardeşlerini cezaevinden çıkarmak için avukat olanlar, küçük yaştaki çocukları göz göre göre öldürülenler, Roboski’de adalet için bekleyenler ve telefonu, “şimdi oğlumun, üstünde kurşun deliği olan gömleğine bakıyordum” diye ağlayarak açan bir anne yanıt verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “neyiniz ... Devamını Oku »

  • Tweet

Babadağ’da ilk kez kurt ve karakulak görüntülendi

RESIMID_15571489

Antalya’nın Fethiye ilçesindeki Babadağ’da ilk kez karakulak (Caracalcaracal) ve kurt (Canislupus) görüntülendi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Fethiye Meslek Yüksekokulu Çevre Koruma Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Yasin İlemin, bir yıldır devam eden Babadağ’daki çalışmaları kapsamında 14 Ocak 2014 günü fotokapanla kurt fotoğrafı, 5 Mayıs 2014 günü ise karakulak fotoğrafı çekti. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı desteğiyle ... Devamını Oku »

  • Tweet