Çarşamba , 6 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: kürtler

Etiket Arşivi: kürtler

Ezidiler ve Ermeni tehciri

hertaraf

  ALİ AĞCAKULU*/ 1915 Tehcir Kanunu sadece Ermeniler için çıkarılmış bir kanun değildir. Bu kanundan Müslüman olmayan diğer unsurlar olan Ezidiler ve Süryaniler de nasibini almış ve Ermenilerle aynı kaderi paylaşmışlardır. Ermeni Tehciri’nin konuşulduğu bu günlerde Ezidileri hatırlamak ve onların haklarını da savunmak gerekiyor.     Kürtlere has bir inanç olan Ezidilik’te meleklere özel bir önem verilir. Ezidi adı eski ... Devamını Oku »

  • Tweet

Diyarbakır’da konuşan Erdoğan: Bu yuhlar güzel de…

recep-tayyip-erdoğan-el-sallarken

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’daki toplu açılış töreninde HDP’ye yüklendi. Birileri “Kürtlerin yegana temsilcisi biziz” diyor sözleri sırasında yuhalamalar yükselince Erdoğan “Bu yuhlar güzel de bu yuhların demokraside asıl atılması yer belli değil mi?” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’da konuştu. İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları: Bize gönlünü açan, kalbini açan tüm kardeşlerime sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum. Diyarbakır’a eli boş gelmek olmaz. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Salim Müslim İngiliz parlamentosunda Rojova’daki sistemi anlattı

RESIMID_15609324

Londra merkezli Kürt Araştırmalar Merkezi (Centre for Kurdish Progress), Demokratik Birlik Partisi (PYD) lideri Salih Müslim’in ana konuşmacı olarak katıldığı bir panel düzenledi. 25 Mart akşamı gerçekleşen ‘Suriyeli Kürtler: İnkardan Öz Yönetime’ konulu toplantının ev sahipliğini İşçi Partili Milletvekili John Woodcock yaptı. Katılımın 250 kişi civarında olduğu toplantıda Parlamento içinde son dakikada salon değiştirmek zorunda kalan yetkililer büyük ilgi için ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kürtler (3)

Ümit-Kardaş

Şeyh Sait İsyanı’nda İngilizlerin rolü olduğu sıkça dile getirilmiş ancak açıklığa kavuşmamış bir husustur. Kaldı ki burada önemli olan husus dış destek konusu değil, Kürtlerin şikâyet ve talepleri ile hükümetin bu taleplere nasıl yaklaştığıdır. Başbakan Fethi Okyar ayaklanmayı sıkıyönetim tedbirleriyle bastırabileceğine inanmaktadır. Ancak çok sert önlemler alınması gerektiğini düşünen Mustafa Kemal, Fethi Okyar’ı Başbakanlıktan uzaklaştırıp, İsmet İnönü’ye yeni bir hükümet ... Devamını Oku »

  • Tweet

  Kürtler

Ümit-Kardaş

1514’te Osmanlı devleti ile İran arasında yaşanan Kürdistan’ı ele geçirme mücadelesinde Yavuz Sultan Selim Kürt mirlikleriyle anlaşma yoluna gitti. İdris Bitlisi aracılığıyla Kürt mirleriyle yaptığı görüşmelerden sonra onların kendi coğrafyalarındaki egemenliklerini kabul etti. Buna göre Kürt mirleri kendi topraklarını yönetecek, kendi adlarına hutbe okutabilecek, para bastırabilecek, bunun karşılığında ise savaş zamanlarında Osmanlı ordusuna destek vereceklerdi. 1679’da Kasr-ı Şirin Antlaşması’yla ise ... Devamını Oku »

  • Tweet

Obama’nın özel temsilcisi: Artık Kürtlere doğrudan silah veriyoruz

allen

Obama’nın IŞİD’le Küresel Mücadele Özel Temsilcisi John Allen, ABD’nin Bağdat üzerinden değil, doğrudan silah gönderdiğini söyledi. Silah ve cephane taşıyan kargo uçaklarının, direkt Erbil’e indiği belirtiliyor. ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’le Küresel Mücadele Özel Temsilcisi John Allen, Irak’taki Kürdistan Bölgesi’ne doğrudan silah göndermeye başladıklarını açıkladı. Erbil’den yayın yapan Rûdaw internet sitesinin haberine göre, emekli general John Allen, Washington merkezli düşünce ... Devamını Oku »

  • Tweet

Times: Türkiye IŞİD’i faydalı araç olarak görüyor

İngiliz Times gazetesinde Roger Boyes imzası ile çıkan bir yorum yazısında Türkiye’nin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı tutumu eleştiri konusu ediliyor ve Batılı ülkelerle olan ilişkisi masaya yatırılıyor. BBC Türçke’nin aktardığına göre, Boyes yazısında “Ankara, bölgesel iktidarı için NATO ve IŞİD’i birbirine karşı kışkırtıyor” diyor. FAYDALI ARAÇ IŞİD’e karşı yürütülen harekatta Türkiye’nin “kuşkulu” bir müttefik haline geldiği yorumunu ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kürtlerin de alternatifi din

MURAT

Daha Mustafa Suphiler Karadeniz’de boğulmamışlardı. Hemen kuzeyimizde tarihin ilk sosyalist devrimi gerçekleşirken, burada da 600 yıllık İslam imparatorluğu bir anda yerle bir olmuştu. Murat Belge’ye göre, ne proleter ne de burjuva olan bu ülkede, uluslararası komünist hareketin bizim yerli komünistlere gösterdiği tek yol, Mustafa Kemal’in yanıydı. Ve sol, o yoldan hiç çıkamadı. Yunanistan’da neredeyse 20 yıl önce kurulan sol koalisyon ... Devamını Oku »

  • Tweet

El Hayat: Kürtler Öcalan’ın Nevruz’da serbest kalacağından umutlu

Arap dünyasının önde gelen gazetelerinden El Hayat, Kürtlerin, İmralı’da hükümlü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Nevruz’da serbest kalacağı konusunda umutlu olduklarını yazdı. Haberi birinci sayfadan duyuran gazete, “Kürtler Nevruz’da Öcalan’ın serbest bırakılacağı konusunda iyimser” başlığını kullandı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın istifası ve kendisini bekleyen siyasi rolün Türkiye’de kamuoyunu meşgul ettiğinin altını çizen gazete, haberde muhalefetin bu konudaki tepkisine de yer verdi.   ... Devamını Oku »

  • Tweet

Economist: Birçok Kürt Meclis’in parçası olmak istemiyor

economist_u_donusu_yapti_ak_partiyi_ovdu13634225010_h1002460

İngiltere’de yayımlanan Economist dergisi, “Özyönetim Hayalleri – Özerklik peşindeki Kürtlerin kendilerinden destek isteyen hükümetle dansı” başlıklı bir yazıda, birçok Kürdün artık Türk parlamentosunun parçası olmak istemediğini yazıyor. BBC Türkçe’nin aktardığı yazı şöyle: “Dicle nehrinin kıyısında eski bir Kürt yerleşimi olan Cizre’de bir aile sınırın diğer tarafında; Kobani’de Irak Şam İslam Devleti militanlarına karşı savaşırken ölen 20 yaşındaki oğulları Muhammed’in yasını ... Devamını Oku »

  • Tweet