Cuma , 8 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: lira

Etiket Arşivi: lira

Dolar tatil dinlemedi, ‘yine uçuşa geçti’

dolar_5885

Merkez Bankası’nın kısa vadeli faizleri sabit tutmasının ardından başlayan tırmanışla yeni rekor düzeye çıktı. Dolar 2.7327 lira ile önceki 2.7305 liralık rekor düzeyini aşarken, euro da 2.9220 liraya kadar yükseldi.   DHA Devamını Oku »

  • Tweet

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı, dolar haraketlendi!

97777

Merkez Bankası PPK toplantısı sona erdi. Açıklanan Nisan ayı faiz kararına göre ise Merkez’in faizlerde yine değişikliğe gitmediği görüldü. Merkez Bankası’nın faiz kararından sonra dolar haraketlenen dolar ket 2,70 liraya çıktı.   Merkez Bankası (MB) Para Politikası Kurulu (PPK) piyasaların merakla beklediği Nisan ayı toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı sonrası yapılan açıklamaya göre Merkez faizlerde değişikliğe gitmediğini açıkladı. MB politika faizi ve ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dolar yine hareketlendi!

210420151014202661662_2

Merkez Bankası’nın yarın yapacağı faiz toplantısı öncesi, dolar yeniden 2.71 lira sınırının üzerine yükseldi. Güne, 2.70 lira ile dünkü düzeylerde başlayan dolar, daha sonra gelen taleplerle 2.7127 liraya kadar çıkarken, euro da 2.8995 – 2.900 lira aralığında hareket ediyor. İstanbul, (DHA)   Devamını Oku »

  • Tweet

Yılmaz: ‘Dolar artışı dar gelirliyi vurdu, enflasyon hedefi tutturulamadı’

durmus-yilmaz

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Uşak milletvekili adayı ve eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ekonomideki son gelişmeleri değerlendirirken, “En belirleyici olan içerideki güven ortamıdır. Piyasalarda daha önceden var olan güven ortamını yeniden sağlamak gerekiyor” dedi. Siyasi iradenin Merkez Bankası’nın görevine saygı duyması gerektiğini belirten Yılmaz, “Kamuoyu önünde de Merkez Bankası açık ve net bir şekilde eleştirilmez” diye konuştu.     ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yılmaz: ‘Merkez’e karışmayın; dolardaki tedirginliği giderici söylemde bulunun’

Durmuþ Yýlmaz

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Uşak milletvekili adayı eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Türkiye’nin 2015 yılında ödeyeceği toplam borç tutarı, bunun kompozisyonu ve olumsuzlukların ekonomi yönetimi üzerindeki etkilerinin doların yükselmesine neden olduğunu ifade etti. Siyasilere düşen görevin, tedirginlikleri giderecek söylemlere dönmesi gerektiğine dikkat çeken Yılmaz, “Doğru zamanda doğru hamle yapılmaz ise 3-5 milyar dolar satsanız bile piyasaları yatıştıramayabilirsiniz. Onun için ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dolar güne 2,7072 TL, euro 2,8948 TL’den başladı

DOVIZ PIYASASI HAREKETLI

Serbest piyasada bu sabah itibarıyla 2,7063 TL’den alınan dolar 2,7072 TL’den satılırken, 2,8936 TL’den alınan Euro’nun satış fiyatı ise 2,8948 TL olarak gerçekleşiyor. Euro-dolar paritesi 1,0684 seviyesinde. CİHAN Devamını Oku »

  • Tweet

Dolar yeni rekor kırdı

dolar-yeniden-gaz-basti-gidiyor-18158

ABD’nin faiz artırımına Haziran ayında başlayabileceğine ilişkin beklentilerle güçlenen dolar, haftanın ilk gününde 2.6564 lira ile yeni rekor düzeye tırmandı. Küresel piyasalardaki değer kazancıyla da desteklenen dolar 13 Mart’ta 2.6488 lira ile tüm zamanların rekor düzeyine çıkmıştı. Dolar yeni rekor düzeyine çıktıktan sonra, 2.6550 liranın üzerinde hareket ederken, küresel piyasalarda dolar karşısında gerileyen euro da 2.80 liranın üzerine çıktı. Güne ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dolar yeniden 2.60 liranın üzerinde!

dolar-en-yuksek-seviyeyi-gordu_0_1_0

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu yıl faiz artırımında kararlı olduğuna ilişkin açıklamasının etkisiyle değer kazanan dolar yeniden 2.60 lirayı geçti. Fed’in toplantı tutanaklarında, ABD ekonomisinin yıla zayıf bir başlangıç yapmasına karşın bu yıl içinde faiz artırımı yapılması kararlılığının vurgulanması dolara güç kazandırdı. Tutanakların açıklanmasından önce 2.58 – 2.59 lira aralığında hareket eden dolar, Fed’in faiz artırmada kararlı olduğunun anlaşılmasıyla yükseldi ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dolar ‘tatlıya bağlanmamış’..Yine uçtu gitti !

abd_dolari_228i_gecti_doviz_tirmanisini_surduruyor_h18720

Dolar/TL küresel piyasalardaki bozulma ile iki günlük aradan sonra yeniden 2.64’ü aştı Bankacılar, Çin para birimi yuanda günlük işlem bandının yüzde 2’den yüzde 3’e çıkartılabileceğine ilişkin söylentilerin satış baskısı yarattığını belirttiler. Bir bankanın döviz masası müdürü, “Çin’in kur bandını açacağı dedikodusu var. O yüzden tüm gelişmekte olan piyasalarda satış baskısı yaşanıyor. Türkiye özelinde bir durum yok. İşlem hacmi düşük, o ... Devamını Oku »

  • Tweet

Erdoğan-Başçı zirvesi öncesi Başbakanlık’tan açıklama: Merkez Bankası bağımsız

100320152353477256464_2

Bugün Culhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile sık sık faiz politikasını eleştirdiği Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı arasında yapılacak görüşme önce dün gece yarısı Başbakanlık’tan ekonomiye dair açıkla yapıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında dün Başbakanlık Merkez Bina’da toplanan Ekonomi Zirvesi sonrası yazılı açıklama yapıldı. Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, Türkiye ekonomisinin güçlü olduğu belirtilirken, “2014 yılı Ekim ayında açıkladığımız Orta Vadeli Programımızın temel ... Devamını Oku »

  • Tweet